Recenze: Parking je plný klišé, přesto jde o silný film

Na letošním Finále Plzeň se v rámci sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích představí snímek Parking od rumunského režiséra Tudora Giurgiu. Jako předloha mu sloužil autobiografický román Apropierea od rumunského básníka a spisovatele Marina Mălaicu-Hondrari. Film vstupuje 1. října i do běžné kinodistribuce.

Parking (foto: Bontonfilm)

Ústředním hrdinou filmu je mladý básník Adrian, který se rozhodne pro emigraci z rodného Rumunska do Španělska, kde chce najít inspiraci a svůj život začít od začátku. Po příjezdu do Cordoby pracuje jako noční hlídač v autobazaru, který prodává nová i ojetá auta. Přes den čte španělskou literaturu a ticho a samotu využívá k psaní básní. Všechno se změní, když se seznámí s rockovou zpěvačkou Maríou a navážou spolu vztah plný vášně, ale i dramatických zvratů.

Chemie funguje skvěle

Jednou z předností filmu jsou bezpochyby herecké výkony. Mihai Smarandache (Adrian) a Belén Cuesta (María) skvěle ztvárňují dva outsidery, kteří se ve svém životě snaží najít trochu štěstí. Chemie mezi hlavními hrdiny skvěle funguje. Smarandache přesvědčivě ztvárňuje typického zasněného umělce, který opustil své rodné město s vírou, že jinde najde inspiraci i lepší život. Jeho bezstarostný životní přístup “co bude, to bude“ je téměř nakažlivý. Cuesta je mu v roli bláznivé a divoké zpěvačky zajímavým kontrastem a v roli působí velmi přirozeně.

Parking (foto: Bontonfilm)

Vizuálně krásný film

Parking je vizuálně krásný film, na atmosféře mu přidává, že se většina jeho děje odehrává v noci. Snímek oživují krátké zrnité záběry 8mm kamery, které ukazují jak flashbacky z Adrianovy minulosti, tak i určitá místa a nálady. Film dobře vykresluje nejisté pocity člověka, který se vyskytne v nové zemi, kde se musí potýkat s předsudky, které negativně ovlivňují jeho mentalitu. Dějová linka však příliš zajímavá není. Jedná se milostný příběh s klasickou zápletkou plný klišé, které vyústí v dramatický konec, který k pomalému a spíš procítěnému feelingu filmu moc nesedí.

Koupit vstupenkyDalší promítání na Finále Plzeň:
29. září ve 20:00 v Kinosále Měšťanská beseda. 

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 60%
  60

Parking (2020)

Parking přesvědčivě vykresluje pocity emigranta ve společnosti, která ho předem odsuzuje. Ale jinak film nic nového nepřináší. Slouží spíš jako pohled do života skupinky outsiderů, kteří touží najít v životě plném nejistoty trochu štěstí. Klasický a lehce klišoidní romantický děj vylepšují hlavně dobré herecké výkony hlavních představitelů.

64 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2020

Parking
Drama / Romantický
Rumunsko / Španělsko / Česko, 2019, 110 min
Premiéra: 1. 10. 2020 Bontonfilm
Režie: Tudor Giurgiu
Scénář: Tudor Giurgiu
Kamera: Marius Panduru
Hudba: Julio de la Rosa
Hrají: Mihai Smarandache, Belén Cuesta, Ariadna Gil, Luis Bermejo, Emilian Oprea, Valentin Popescu, Erzsébet Fülöp, Álvaro de Armiñán, Florentina Nastase, Daniel Mantero