Nepřehlédněte

Televizní drama Jiřího Stracha Klec získalo prestižní cenu v Soulu

Po komediálním dramatu Osmy, který získal Cenu Prix Europa v Berlíně si Jiří Strach a Marek Epstein připisují na konto další velký mezinárodní úspěch. Film Klec, který Česká televize uvedla loni na jaře, získal na patnáctém ročníku Seoul International Drama Awards Zvláštní cenu poroty. Uspěl tak v konkurenci více než 200 filmů z 50 zemí světa. Televizní film byl úspěšně uveden i na karlovarském festivalu, byl nominován na C21 International Drama Awards i na Českého lva.

„V Londýně i Praze jsme byli, ale žádnou cenu nedostali. Do Soulu nás nepustil koronavirus a najednou to klaplo,“ vysvětluje kreativní producent projektu Jaroslav Sedláček, proč prestižní cena dorazila poštou.

Tvůrčí tým s prestižní cenou za film Klec

Scenárista Marek Epstein se nechal při psaní inspirovat příběhem vlastní babičky. Ta pustila do svého bytu cizího mladíka, jenž tvrdil, že je jejím vzdáleným příbuzným. Mladý muž dokázal starou ženu oklamat svojí galantností a pozorností, ačkoliv důvodem jeho návštěvy bylo krást. Stejný osud potkal i Květu Galovou v podání Jiřiny Bohdalové, která propadla kouzlu Kryštofa Hádka. „Po Osmách, jež vyhrály Prix Europa v Berlíně, Marek Epstein vystřihl jak z partesu další malý velký film, který dokáže být srozumitelný a emotivní i na druhém konci světa. Se skvělými herci, Jiřinou Bohdalovou a Kryštofem Hádkem, jsme podle jeho not pak měli snadnou práci – stačilo to jen natočit. Mám radost, že český film a Českou televizi úspěšně reprezentujeme ve světě,“ dodává Jiří Strach.

Festival Seoul International Drama Awards sdružuje odborníky z oblasti výroby televizních dramat od roku 2006. Minulý rok se mezi finalisty dostal seriál Most! nebo minisérie Dukla 61.

-red-
zdroj: Filip Platoš, Česká televize
foto/video: Česká televize, Totalfilm.cz © 2020