Nepřehlédněte

Léto patří rebelům – Ve Zlíně se představil další film z Hlavní soutěže (video)

V předpremiéře se mohli diváci v rámci 60. Zlín Film Festivalu podívat na nový koprodukční rodinný film Léto patří rebelům. Příběh jednáctiletého chlapce Jonáše, který se rozhodne vzít prázdniny do svých rukou a bez váhání se vydává na oslnivé dobrodružství, je hraným debutem režisérky Martiny Sakové a vznikl v německo-slovenské koprodukci. Film vstoupí do českých kin 8. října s českým dabingem.

Léto patří rebelům vypráví příběh pohodového jedenáctiletého kluka Jonáše. Jízdy v dodávce s dědečkem, sjíždění průzračných horských řek, dobrodružství, zábava. Asi tak by chtěl prožít letní prázdniny. Jonášova rodina se ale po smrti tatínka odcizila a jeho matka Beata se rozhodla, že místo aby strávil léto na Slovensku s dědou Bernardem, jako to dělali s tátou, pojedou k tetě vychutnat si zdravé přímořské podnebí. To se Jonášovi vůbec nezamlouvá. Zabalí si svoje saky paky a naplánuje dokonalý a zpočátku skvěle utajený útěk za svým milovaným dědečkem. Po setkání s ním však velmi rychle pochopí, že smrtí táty se změnil i děda a že tenhle starý železničář v penzi teď neprožívá zrovna nejlepší období. Jonáše to ale neodradí, neztrácí naději a rozhodne se dát věci do pořádku. Brzy se k němu přidává nová kamarádka Alex, se kterou provedou řadu lumpáren, občas i na hranici zákona. A jéje! Následky na sebe nenechají dlouho čekat, mají v patách policii a také se musí vyrovnat s prvním podnikatelským neúspěchem. Zdá se, že už nic nebude tak jako dřív, ale záhy se ukáže, že přes všechny útrapy může být všechno ještě lepší.

“Mně osobně na příběhu zajímá a zároveň dojímá právě to, že Jonáš jako dítě je ten, který je aktivní, a sice jistým naivním způsobem, ale přece se mu nakonec podaří všechny dospělé opět spojit,” říká producentka filmu Katarína Krnáčová ze společnosti Silverart, “Spojí rodinu, která kvůli smrti chlapcova otce zůstala v odtažitém, narušeném vztahu. V podstatě svým čistým způsobem ukáže dospělým, jak by měli žít lépe a krásněji.”

Léto patří rebelům je dobrodružná rodinná komedie určená nejen dětským divákům, ale pobaví všechny generace. Ambicí filmu i jeho režisérky Martiny Sakové je totiž navázat na tradiční slovenskou tvorbu pro děti a mládež, která měla v ne tak dávné slovenské kinematografii významné postavení. Martina Saková se tvorbě pro děti a mládež věnuje už od svých tvůrčích začátků a kromě režie se spolupodílela i na tvorbě scénáře.

Léto patří rebelům (foto: CinemArt)

Snímek je příběhem jedenáctiletého Jonáše, jehož otec před pár lety tragicky zahynul a on zůstal spolu s mladším bratrem sám s mámou. Jonáš se cítí opuštěný, navíc má pocit, že ho máma chce okrást o poslední radosti, když se rozhodne strávit léto u tety a ne s dědou na člunu, jak tomu bývalo v minulosti. Jonáš se proto rozhodne vzít svoje prázdniny do vlastních rukou a uteče k dědovi z Německa na Slovensko. „Nejprve Jonáš hledá sám sebe, postupně ale objeví přátelství a svoji první lásku. A když děda Bernard odmítne být součástí jeho letního dobrodružství, Jonáš vymyslí kopec chytrých, až kriminálně dobrých nápadů, které otřesou životem jeho dědy,“ nastiňuje děj režisérka filmu Martina Saková.

Léto patří rebelům (foto: CinemArt)

Ve slovenských kinech měl snímek premiéru v srpnu. V hlavní roli Jonáše diváci uvidí českého dětského herce Eliáše Vyskočila, jeho kamarádku Alex ztvárnila Slovenka Liana Pavlíková. Matku si zahrála Szidi Tobias a dědu Bernarda Pavel Nový.

Světovou premiéru snímek absolvoval na filmovém festivalu v Jižní Koreji BIKY. Po uvedení na zlínském festivalu zamíří v říjnu film do českých a německých kin.
„Věříme, že uvedení v rámci Zlín Film Festivalu bude pro film úspěšným pokračováním jeho cest po zahraničních festivalech,“ řekla Saková a dodala, že film zamíří ještě například na norský Kristiansand, německý Goldener Spatz či italský Giffoni Film Festival.

-red-
foto/video: CinemArt, Totalfilm.cz © 2020