Začalo natáčení komediální české gangsterky Ubal a zmiz, inspiruje se Guyem Ritchiem

V Praze v těchto dnech probíhá natáčení nové české komedie Ubal a zmiz. Autor scénáře a režisér filmu Adam Hobzik film charakterizuje slovy „Sbal prachy a vypadni po česku“ a i tím se otevřeně vyznává, že se nechává volně inspirovat stylem filmů režiséra Guye Ritchieho. Díky tomu se diváci mohou těšit na velkou zábavu a bláznivou noční jízdu, v níž půjde o velké peníze, podivný kšeft s balíkem trávy a o sekání malíčků.

Adam Hobzik a Matouš Ruml

„Sešlo se víc věcí najednou. Před pěti lety jsem trochu po studentsku natočil webseriál Pizza Boy pro Stream.cz o poslíčkovi s pizzou a po dokončení ve mně ta postava nějak žila dál, říkala si o epilog. Zároveň mě fascinovala scenáristická forma filmů Guye Ritchieho. Množství spletitých příběhů, které se navzájem prolínají a ovlivňují. Byla to velká řemeslná výzva a já měl chuť ji podstoupit. Teprve když jsem scénář dokončil a podíval se na něj trochu s odstupem, uviděl jsem to téma: touhu žít život podle vlastních pravidel,“ vysvětluje cestu ke svému celovečernímu debutu Adam Hobzik.

Matouš Ruml

Propletený příběh připravovaného filmu má mnoho překvapivých zvratů a vyznačuje se humorem i stylizací. Mafiáni v něm sekají malíčky a pražský Žižkov připomíná devadesátkový Bronx. Dva kamarádi, Mireček (Matouš Ruml) a Vilém (Janek Gregor) se živí pěstováním trávy a dostanou nabídku, která se neodmítá. Prodat veškeré zásoby trávy za jednu noc. Jenže když uzavřou obchod s nebezpečným Bulharem (Predrag Bjelac) a jeho pravou rukou (Karel Dobrý), zjistí, že jim někdo vykradl pěstírnu. Mají pár hodin na to, aby zachránili nejen kšeft roku, ale taky vlastní malíčky. Dva policisté ze staré školy (Martin Hofmann a Leoš Noha) byli suspendováni. První z nich se chová jako psychopat a druhý je vyhořelý, takže když přijdou se žádostí o návrat do útvaru, jsou svým nadřízeným odmítnuti. Aby získali zpět svoji práci i čest, rozhodnou se na vlastní pěst pátrat po kufru plném vzácného zboží a rozhodně si při tom neberou servítky. André S. (Marek Lambora) je rocker. Ale má problém. Podepsal smlouvu, ve které se zavazuje k natočení třech popových alb pro teenagery. André se na veřejnosti tváří jako hvězda, jenže uvnitř šílí. Celý svůj byt, auto i slávu by vyměnil za jednu pořádnou rockerskou noc. A přesně to se mu splní, když si na letišti omylem vezme cizí kufr.

Lucie Benešová a Matouš Ruml

Adam Hobzik volbu u nás jinak už nějaký čas filmaři zanedbávaného žánru gangsterské komedie přibližuje takto: „Tenhle žánr mi přijde nejhravější ze všech. Je to skoro komiks, snese strašně moc. Může být absurdní, vtipný, akční, stylizovaný. Bavilo mě ho psát a myslím, že bude zábavné ho točit. Jediná nevýhoda, kterou u něj vnímám je, že v Čechách není moc prověřený. O to víc cením producenty, že měli chuť do něčeho takového jít.“

A k  žánru i stylizaci filmu se váže také volba míst, kde se natáčí: „Příběh se odehrává po celé Praze, hlavně v noci, a Žižkov v ní má svoji zvláštní roli. Bude to takový pražský Bronx, jedna z nadsázek filmu. Nepotkáte tam policajty, nechytnete taxi ani signál, a když už se tam ocitnete, nejlepší je nedívat se nikomu do očí a radši rychle zmizet. Žižkov mám rád, protože když procházím některými ulicemi, přijdu si jako v časově kapsli někdy o dvacet let zpátky. Spousta ulic v Praze už je dneska přemalovaných, baráky zateplený, okna umělý a život v těhlech kulisách pak působí stejně – uměle. Ale na Žižkově, tam se ještě dá nadechnout a ucejtit něco skutečnýho.“

Matouš Ruml a papoušek Mao

Ve filmu se objeví řada skvělých herců, zvolenému žánru odpovídá i obsazení hlavních rolí, v nichž se představí Matouš Ruml, Janek Gregor, Lukáš Duy Anh Tran, Predrag Bjelac, Karel Dobrý, Marek Lambora, Martin Hofmann a Leoš Noha. Podporovat je budou Šarlota Frantinová, Radim Fiala, Tomáš Matonoha, Ernesto Čekan, Ha Thanh Špetlíková, Lucie Benešová, Andrea Hoffmannová, Pavel Ponocný aj.

Film Ubal a zmiz bude mít premiéru 11. března 2021 a do kin jej uvede distribuční společnost CinemArt.

-red-
zdroj: P. Slavík, A. Aronová © 2020