Nepřehlédněte

Zemřel oscarový režisér Hrabalových adaptací Jiří Menzel

Uznávaný režisér a držitel Oscara Jiří Menzel (†82) v sobotu zemřel. Na sociální síti o tom informovala jeho manželka Olga. Jeden z nejvýznamnějších českých filmových tvůrců se řadu let potýkal s těžkou nemocí.

Menzel v roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Nominována byla v osmdesátých letech i komedie Vesničko má středisková (1985). K jeho významným filmům patří zejména drama Skřivánci na niti, které skončilo za minulého režimu v trezoru.

Jiří Menzel a Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky

Velmi výrazný je i lyrický počin Rozmarné léto podle Vladislava Vančury (1968). Čeští diváci si kromě Vesničky mé střediskové oblíbili i další Menzelovy komedie. Zejména Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) nebo Na samotě u lesa (1976).
Menzel se v řadě filmů uplatnil i jako zdatný herec. Naposledy si zahrál ve filmu Tlumočník (2018). Svůj poslední film Donšajni realizoval v roce 2013.

-red-
foto: archiv