Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Zemřel oscarový režisér Hrabalových adaptací Jiří Menzel

Uznávaný režisér a držitel Oscara Jiří Menzel (†82) v sobotu zemřel. Na sociální síti o tom informovala jeho manželka Olga. Jeden z nejvýznamnějších českých filmových tvůrců se řadu let potýkal s těžkou nemocí.

Menzel v roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Nominována byla v osmdesátých letech i komedie Vesničko má středisková (1985). K jeho významným filmům patří zejména drama Skřivánci na niti, které skončilo za minulého režimu v trezoru.

Jiří Menzel a Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky

Velmi výrazný je i lyrický počin Rozmarné léto podle Vladislava Vančury (1968). Čeští diváci si kromě Vesničky mé střediskové oblíbili i další Menzelovy komedie. Zejména Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) nebo Na samotě u lesa (1976).
Menzel se v řadě filmů uplatnil i jako zdatný herec. Naposledy si zahrál ve filmu Tlumočník (2018). Svůj poslední film Donšajni realizoval v roce 2013.

-red-
foto: archiv

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast