Členem poroty v Liberci právě probíhajícího festivalu Anifilm byl mimo jiné americký režisér a animátor David Silverman, filmař stojící mj. za pixarovkou Příšerky s.r.o., Dobou ledovou a především řadou epizod seriálu Simpsonovi a jediného celovečerního filmu o této archetypální americké rodince. Při té příležitosti se na tento žlutý fenomén podíváme podrobněji.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]33 let trvající seriál[/pullquote]Kreslené obyvatelstvo Springfieldu, takové blíže neurčené americké Lhoty, se na televizních obrazovkách objevuje už neskutečných 33 let. Prvně se objevili v pořadu Tracey Ullman Show už v roce 1987, vlastní seriál dostali Simpsonovi už o dva roky později. V Česku premiéra seriálu i s kultovním dabingem v lednu 1993 na České televizi. Dnes Simpsonovy počítáme mezi světově nejdéle vysílané animované seriály a sitkomů. Na zhlédnutí všech více než 600 epizod a 32 sérií by fanatický divák bez přestávek a reklam potřeboval aspoň 9 dní a dítě, které seriál začalo od prvního dílu sledovat v Bartově věku dnes již je stejně staré, jako jeho obtloustlý táta Homer. Vytvořit jednu epizodu přitom trvá průměrně šest měsíců; i díky této péči se Simpsonovi řadí mezi 30 nejúspěšnějších seriálů v historii.
[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Inspirace vlastní rodinou[/pullquote]Při tvorbě postav a jmen Simpsonových se tvůrce Matt Groening inspiroval svou rodinou (např. po jeho matce jsou pojmenovány postavy Marge a policisty Wigguma) a vytvořil tak kult, satiricky se opírající nejen do americké společnosti a nastavující zrcadlo napříč socioekonomickou sférou. Dlouhodobý úspěch seriálu byl přitom v období svého vzniku provázen nejrůznějšími kontroverzemi. Hajzlík Bart, jehož jméno i vzniklo přesmyčkou z anglického slova „brat,“ tedy „fracek,“ v mnoha dílech vyvázne ze svých lumpáren v podstatě bez trestu, což americké konzervativce a obránce tradičních hodnot americké rodiny nijak zvlášť netěšilo a za adekvátní trest patrně nepovažovali ani příležitostné přiškrcení rozlíceným otcem. Proti kreslené rodině se dokonce vymezil i tehdejší prezident George Bush a řada škol dokonce Simpsonovi i jejich propagaci v 90. letech zakázala. Jak už to tak ale bývá, negativní reklama sledovanosti pouze prospěla.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Kult Simpsonových[/pullquote]Fenomén a kult Simpsonových je obrovský. V roce 1990 dokonce vzniklo i hudební album, na kterém v úvodní písni Do The Bartman účinkuje Michael Jackson, který byl velkým fandou seriálu. Bart byl dokonce roku 1998 časopisem Time označen za jednu z nejvlivnějších osobností století. Seriál je celkově znám častým angažováním známých osobností, které propůjčují hlas svým animovaným protějškům. Celkově se jich v něm objevilo více, než vůbec bylo natočeno dílů. Kromě britské královny Alžběty, Stephena Hawkinga, skupiny Coldplay, Toma Hankse, Justina Biebera a řady a řady dalších zaujme třeba cameo zakladatele WikiLeaks, Juliana Assange, který svůj dabing natočil z ambasády Ekvádoru v Anglii, kde přebýval v azylu. Spolu s četnými popkulturními odkazy a univerzálním humorem je účast známých osobností jedním z důvodů, proč patálie žlutých postaviček nabyly takové obliby po celé planetě – byť v arabské verzi se Homer třeba jmenuje Omar Shamshoom. Oblíbené jsou i úvodní gaučové gagy, které jsou v každé epizodě unikátní a jejichž délkou si tvůrci vychytrale a nenápadně vypomáhají ke zkrácení či natažení stopáže daného dílu na kýženou průměrnou délku 22 minut.
[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Fantastický český dabing[/pullquote]Seriálu celkově nelze upřít určitou lingvistickou kvalitu. Nejrůznější idiomy, novotvary a slang v mnoha anglofonních zemích doslova zlidověly a Simpsonovi tak jako by se stali popkulturním fenoménem volně navazujícím na literaturu v její jazykotvorné roli – Homerovo frustrované zaklení „d’oh“ se třeba chytilo natolik, že si našlo dokonce pevné místo v oxfordském slovníku jakožto citoslovce mrzutého zabručení. V češtině za úspěchem Simpsonových nepochybně stojí i fantastický český dabing, jehož režisérská stálice Zdeněk Štěpán se může pochlubit i cenou Františka Filipovského. Ústřední tým dabérů v čele s Martinem Dejdarem a Zdeňkem Lábusem se od začátku vysílání v tuzemsku prakticky nemění a zná jej skoro každý, jen zesnulého Vlastimila Bedrnu nahradil Vlastimil Zavřel a jako hlas Lízy nahradila Helenu Štáchovou rovněž po její smrti Ivana Korolová. Jisté změny momentálně probíhají i v původním americkém namluvení, kdy po 30 letech seriál opouští herec Hank Azaria, který překvapil prohlášením, že nadále nechce dabovat postavu indického prodavače Apu Nahasapímapetilona kvůli stereotypnímu vyobrazení jeho postavy.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Celovečerní film[/pullquote]Roku 2007 se Simpsonovi konečně dočkali i celovečerního filmu, který odhadem vydělal zhruba 600 milionů dolarů. Scénář byl prací celkem devíti scenáristů a byl přepsán víc než stokrát – byl upravován i ve chvíli, kdy se již pracovalo na animaci. Premiéra proběhla ve vermontském Springfieldu, který porazil v soutěži řadu jiných stejnojmenných amerických městeček; v Česku pak film poprvé viděli účastníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Čeští dabéři museli navzdory několikaleté praxi znovu podstoupit výběrové řízení s tvůrci filmu a podle Martina Dejdara byli nuceni podepsat velmi přísné sliby mlčenlivosti, aby nevyzradili nic z utajované zápletky. Původní znělku Dannyho Elfmana, který ji v roce 1989 složil za několik málo hodin, speciálně pro film orchestrálně upravil jeho kolega Hans Zimmer a její závěrečnou část přezpívala kapela Green Day, jejímž animovaným koncertem celý film začíná.
Režisérem snímku se po mnoha a mnoha epizodách seriálu stal právě David Silverman, který zaseda v uplynulých dnech v porotě libereckého Anifilmu, který při té příležitosti uvádí sedm svých nejoblíbenějších epizod – včetně čarodějnického speciálu. Celé pásmo můžete vidět v Liberci ještě v neděli 11. října od 10:00 na Zámku.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Budoucnost?[/pullquote]Druhého dílu celovečerních Simpsonových se fanoušci dosud nedočkali, možná jej ale zrealizuje jejich nový majitel. Po prodeji společnosti Fox do rukou zábavního konglomerátu Disney za 71 miliard dolarů v roce 2019 se žlutá rodinka připojila do myšákovy stáje po bok Woodyho a Buzze, Avengers, Dartha Vadera a dalších filmových továren na peníze. V Americe jsou tedy v současné době ke zhlédnutí na VoD Disney+, zatímco u nás od roku 2010 Simpsonovi z ČT emigrovali na kanál Prima Cool. Uvidíme, kolika sérií se ještě seriál dočká, stejně jako jestli se pod taktovkou Disneyho dočká i dalších crossoverů, jako byl ten s konkurenčními Griffinovými nebo třeba Rickem a Mortym.
[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Rozhovor s tvůrcem Simpsonových Davidem Silvermanem[/pullquote]
připravil Martin Mažári
foto: Fox, Česká televize, Prima Cool © 2020