Nepřehlédněte

Anifilm Liberci sluší! Jaký byl festival po změně místa konání?

Osmnáct let se oblíbený mezinárodní festival animovaného filmu konal v jihočeské Třeboni. Za tu dobu se festival rozrostl do takových rozměrů, že mu Třeboň z hlediska nabídky ubytovacích i gastronomických služeb a dostatečného zázemí pro festival přestala stačit. Snaha o rozšíření těchto kapacit bohužel při jednání s městem ztroskotala. Vše se pak k dobrému otočilo, když se organizátoři festivalu domluvili s vedením města Liberec a Libereckým krajem. Díky tomu Anifilm získal nové a mnohem rozsáhlejší zázemí a podporu. Od 6. do 11. října měl Anifilm v Liberci premiéru.

Anifilm 2020 (foto: Eva Kořínková)

Jakoby však změn nebylo málo, tvůrci festivalu se letos museli potýkat i s komplikacemi, které se vztahují ke koronavirové pandemii. Z tradičního květnového termínu se tak festival musel přesunout na říjen. A další nová opatření s sebou přinesla druhá vlna koronaviru a následné vyhlášení nouzového stavu. Tato opatření se dotkla zejména doprovodného hudebního programu, který se měl vázat na téma festivalu: Slyšet animaci. Došlo k omezení workshopů, výtvarných dílen a pak také účasti zahraničních hostů a porotců. I přesto byla nabídka filmů pestrá a každý divák si přišel na své. Všechny soutěže, které jsou hlavním bodem programu, běžely v plném rozsahu. Stejně tak i všechny doprovodné projekce a prezentace. Řada zahraničních tvůrců osobně prezentovala svou tvorbu pomocí online přenosů.

Hosté Anifilmu byli k dispozici online

Festival začal lehce nostalgicky hudebním vystoupením herce Tomáše Měcháčka, který je s Anifilmem propojen již od jeho působení v Třeboni.  V úvodní písni zaznělo: „Anifilm a Liberec se spolu od teď bratří, bude fesťák jak se patří.“ A musím říct, že spojení Anifilmu a Liberce byl správný krok. Město festivalu poskytlo vhodné prostory, jak pro promítání filmů, tak i pro zázemí festivalu. Na Libereckém zámku se organizátorům povedlo vybudovat funkční festivalové centrum, jehož součástí jsou i prostory pro některé doprovodné programy. Návštěvníci si tam tak mohli například prohlédnout výstavy k animovaným snímkům. K vidění byly i loutkové scény z filmu Dcera, který byl v loňském roce oceněn Studentským Oscarem. Projekce filmů se pak odehrávají v multikině Cinema City, kině Varšava, Lidových sadech, hotelu Zlatý lev či na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Anifilm v Lidových sadech v Liberci

Kompaktní festival zachován

Jednou z obav z přesunu festivalu z Třeboně bylo to, že se v podstatně větším Liberci nepodaří vytvořit festivalové centrum, ze kterého bude vše v dosahu. Tato obava se nenaplnila a zatím jsem žádný diskomfort spojený se vzdáleností jednotlivých míst nepocítila. Naopak, co se týče služeb a možností vyžití ve městě, je nabídka znatelně pestřejší. A věřím, že až pominou veškerá covidová omezení, bude Liberec pro festival opravdu atraktivním hostitelem. Zájem o festival je vidět i ze strany obyvatel samotného Liberce. Anifilm je tak dalším velkým kulturním projektem, kterým se město může chlubit a který obohacuje jak město, tak kraj. Anifilm Liberci sluší. Nezbývá než jen doufat, že na jaře 2021 festival proběhne v plné síle.

Fakta: V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 136 snímků: 9 celovečerních filmů, 34 krátkých filmů, 41 filmů vytvořených studenty, 23 videoklipů, 15 abstraktních a nenarativních snímků a 14 VR filmů. V mezinárodním měřítku soutěžilo také 15 počítačových. V národní soutěži Český obzor se v pěti kategoriích utkalo 73 filmů z ateliérů českých animátorů. I s doprovodnými filmy se pak na letošním Anifilmu promítalo přes 450 filmů.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm, Anifilm © 2020

%d blogerům se to líbí: