Jedna dvě, Netflix jde! Jak se nejlépe bát o dušičkovém víkendu? (tipy)

V kině se letos bohužel bát nemůžeme, ale naštěstí jsou tu streamovací platformy, které nabízejí zábavu pro každou příležitost. Co najdete na Netflixu, pokud se chcete o Halloweenu nebo Dušičkách opravdu bát? Věděli jste, že dost strašidelných a děsivých filmů vzniklo i u nás? Že by vás to nenapadlo? Pokud jste je ještě neviděli, máte skvělou příležitost to dohnat! Například Netflix jich ve své knihovně má hned několik.

Ilustrační foto: Totalfilm.cz

Možná vás to překvapí, ale v naší filmové historii najdeme nejen povedené komedie, ale také horory, thrillery i strašidelné příběhy. A mnohdy ani nemusíme daleko do historie. Na následujících řádcích najdete jen pár příkladů, ale také si ve filtru můžete zadat kategorii „horor“ a podívat se sami.

Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol (foto: archiv)

O románu Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse jste se možná učili ve škole. A možná jste tenkrát povinnou literaturu obešli díky stejnojmennému filmu Juraje Herze. A možná jste ho ani neviděli do konce, protože ačkoli to není vyloženě horor, rozhodně vám běhal mráz po zádech. Příběh zaměstnance krematoria, který věří, že spalováním těl zachraňuje duše zemřelých, bravurně odehrál Rudolf Hrušínský.

Kytice

Kytice (foto: Česká televize)

Filmové zpracování sbírky ponurých balad z pera Karla Jaromíra Erbena je možná mezi českými filmy trochu opomíjené. Ano, v době, kdy film vznikl, se o velkolepě zpracovaném díle F. A. Brabce s hvězdným obsazením hodně mluvilo. Ale kdyby se vás dnes někdo zeptal, jaké znáte české filmy s temnou tematikou, vzpomněli byste si na tento? Teprve při sledování filmové Kytice si plně uvědomíte obsah Polednice nebo Vodníka. Takže kdo si to ještě pamatuje? “U lavice dítě stálo…”

Trhlina

A když už jsme u těch filmových zpracování knih, viděli jste slovenský film Trhlina? Samotná kniha Jozefa Kariky vznikla na základě přímé výpovědi člověka, který autorovi hrůzostrašný příběh vyprávěl. Autor si vyprávění ověřil, a navíc i doplnil o fakta, která sám vypátral. A pak vznikl i tento mysteriózní film. Příběh studenta, který se ve skupině vydává odhalit tajemství ztracených lidí ve slovenském pohoří Tribeč, neskončí dobře. Což asi ani nikdo nečeká.

Requiem pro panenku

Temný psychologický thriller Filipa Renče s mladou Aňou Geislerovou v hlavní roli také vznikl na základě skutečných událostí. Film o čtrnáctileté Marice, kterou zneužil její otec, ale omylem se místo do dětského domova dostane do ústavu pro duševně choré, je silným zážitkem, který dlouho nedostanete z hlavy.

A ještě něco ze světa

Netflix má samozřejmě v nabídce i desítky hororů a thrillerů snad všech myslitelných druhů téměř ze všech koutů světa. Pokud se chcete bát, filtrujte si nabídku filmů nebo seriálů pouze na horory či thrillery a můžete začít vybírat.vPokud se chcete opravdu bát, vyzkoušejte norský horor Kadáver, novinku z dílny Netflixu. Ponurou atmosféru podtrhuje postapokalyptická doba, kdy ve světě vládne hladomor a mnohdy jsou lidé pro jídlo ochotní udělat cokoli. A jiní toho využívají.

Kadáver (foto: Netflix)

Jestli máte rádi domy, ve kterých straší, do svého Netflix seznamu přidejte seriály Dům na kopci a novou sérii od stejných tvůrců Záhadné sídlo Bly.

Záhadné sídlo Bly (foto: Netflix)

Věhlasné pověsti korejské strašidelné tvorby dostojí například zombie film #žiju. Mladík zůstane uvězněný ve svém bytě a snaží se najít pomoc a cestu ven. Asijský region zastupuje také japonský seriál Nenávist: Počátky. Jestli jste už před lety viděli původní Nenávist, ať už v originální, nebo v americké verzi, tady se dozvíte, kde mají hrůzostrašně jevy v tokijském domě svůj původ.

#žiju (foto: Netflix)

Na Netflixu jsou desítky filmů a seriálů pro všechny fanoušky hororů. Ať už milujete duchařské příběhy, zombies, psychicky vyšinuté zabijáky, děsivé klauny, vraždicí panenky, příšery všeho druhu, ďábelská posednutí nebo tajemné moci vycházející z přírody či třeba historie.

-red-
foto/video: Archiv, Totalfilm.cz, Netflix © 2020