Recenze Be2Can: Chlast mixuje komedii, drama i společenský komentář

Existuje teorie, že bychom se měli rodit s malým množstvím alkoholu v krvi a že mírná podnapilost otevírá naši mysl světu kolem nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje naši kreativitu. Povzbuzeni touto teorií se Martin (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátelé, všichni znavení středoškolští učitelé, pustí do experimentu spočívajícího v tom, že si během pracovního dne udržují stálou hladinku. Jestliže Churchill vyhrál druhou světovou válku v alkoholovém oparu, co by pár kapek mohlo znamenat pro ně a jejich studenty?

Chlast (foto: Film Europe)

Záruka kvality

Dánské drama Chlast spojuje v sobě dvě z největších osobností tamní kinematografie – po zásluze oblíbeného herce Madse Mikkelsena v hlavní roli a legendárního režiséra Thomase Vinterberga, který spolu s Larsem von Trierem založil hnutí Dogme 95. Jejich spolupráce je apriorní zárukou určité kvality; přitom námět o nonstop přiožralých kantorech by se v nesprávných rukou mohl stát sandlerovsky křupanskou, nablblou komedií. Vinterberg ale balancuje na hraně seversky nepodbízivého, černého humoru a zároveň dramatu a společenského komentáře. Výsledek, pravda, může působit trochu nedopečeně, protože ani jednu žánrovou rovinu film přílišně neakcentuje. Na komedii nabízí pomálu skutečně humorných momentů (s čestnou výjimkou totálně ožralého honu na čerstvou tresku), na drama mu zas chybí výrazný konflikt.

Bezchybný výkon Mikkelsena

Dánsko není jen hygge a Lego. Chlast klade spoustu otázek ohledně alkoholismu a depresí, které v tamní společnosti nejsou ničím nevídaným, nenabízí ale na stříbrném podnose odpovědi – spíše je bez přílišného moralizování komentuje. Některé situace jsou v jinak chytrém filmu příliš doslovné – jako je třeba vpád nalitého učitele na schůzku pedagogického sboru, diskutujícího údajné požívání lihovin na pracovišti. Na druhou stranu velmi umně, implicitně a sugestivně je vyobrazena potlačovaná archetypní nespokojenost bublající pod povrchem pomalu stárnoucího muže, který žije v blahobytu západní společnosti, ale cítí, jako by mu život utekl mezi prsty. Nestal se hvězdou v oboru, studenti ho neposlouchají a manželka žije spíše vedle něj, než s ním. Mikkelsen podává bezchybný výkon jako obvykle, ostatní postavy, než jeho Martin, pak dostávají znatelně méně prostoru.

Chlast (foto: Film Europe)

Po formální stránce není Vinterbergově nejnovější festivalovce příliš co vytknout. Kamera je civilním, nepřikrášleným společníkem postav a hudba je převážně kombinací dánských lidových popěvků v podání dětských sborů a původní generické popíkové hitovky What A Night, která vám utkví v paměti zejména kvůli finální taneční sekvenci, svou bezelstností připomínající až muzikály, jako je Mamma Mia.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 65%
  65
 • Hudba - 60%
  60

Chlast (2020)

Chlast je nepříliš objevným, ale příjemným zamyšlením se nad rolí lihovin v naší společnosti a jeho neustálou přítomností ve šťastných i smutných životních momentech, případně jejich proměnou v berličku, která na dně sklenice ukrývá pseudokatarzi a pseudořešení mnohých situací. Podobně jako ve skutečnosti pak snímek ukazuje, že co je dlouho velká prča a pouhé experimentování, může se poměrně snadno stát závislostí ničící vztahy a životy.

70 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2020 

Chlast
Druk
Another Round
Drama
Dánsko, 2020, 117 min
Premiéra: 8. 10. 2020 Film Europe
Režie: Thomas Vinterberg
Scénář: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
Kamera: Sturla Brandth Grøvlen
Hrají: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe, Magnus Millang, Maria Bonnevie, Susse Wold, Helene Reingaard Neumann, Ole Dupont, Albert Rudbeck Lindhardt, Frederik Winther Rasmussen, Martin Greis-Rosenthal, Morten Thunbo, Palmi Gudmundsson, Dorte Højsted, Michael Asmussen, Christiane Gjellerup Koch, Christina Hildebrandt, Per Otto Bersang Rasmussen, Thomas Guldberg Madsen, Mercedes Claro Schelin, Morten Jørgensen

 

 1. […] Film o permanentně přiopilých kantorech umně kloubící umění s diváckostí zabodoval i v naší recenzi, zvlášť nás tedy nepřekvapilo, když si následně připsal i cenu za Nejlepší scénář, […]

Comments are closed.

%d blogerům se to líbí: