Nepřehlédněte

Začínají online Mezipatra, podle organizátorů mají nejlepší program za poslední roky

Aerovod bude od čtvrtka 5. listopadu hostit 21. ročník queer filmového festivalu Mezipatra, který se letos kvůli pandemii koronaviru přesunul do online prostoru. Festival přináší výběr těch nejlepších současných hraných, dokumentárních a krátkých filmů s queer tematikou, jeho součástí je i retro sekce. V hlavní soutěži celovečerních filmů se představí 11 snímků – mezi ty nejočekávanější patří německé drama oceněné Teddy Award na letošním Berlinale Nic ve zlým (Futur Drei), citlivý francouzský dokument Děvčátko (Petite Fille) nebo brazilské erotické drama Hic (Vento Seco). Filmy letošního ročníku budou k dispozici k přehrání do 21. listopadu. Slavnostní zahájení a zakončení festivalu se pak uskuteční formou živého streamu na platformě Moje kino LIVE.

Nic ve zlým (foto: Mezipatra)

Projít zotavením znamená být odolnější než předtím. A právě tuto proměnu zažívají hrdinky a hrdinové letošních snímků, které v souladu s tématem festivalu staví příběh na změně k lepšímu. Díky uvědomění si a hlavně přijetí vlastní křehkosti se postavy stávají silnějšími a odolávají nástrahám, které před ně staví okolí i ony samy. Dominantní narativ o stabilitě, jež je často pouhou chimérou, se tak v příbězích stává výzvou, kterou musí rozpoznat a pokořit.

Jednotlivé snímky lze přehrát za 80 Kč, akreditace na celý festival stojí 950 Kč. Slavnostní zahájení (5. listopadu) a zakončení (21. listopadu) festivalu se bude streamovat skrz platformu Moje kino LIVE, moderátorkami budou Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z pořadu Buchty na Radiu Wave. Na zahájení a zakončení se vstupenky prodávají zvlášť přes portál GoOut, jedna stojí 100 Kč.

Festival Mezipatra každoročně navštíví okolo 12 000 diváků – cílem organizátorů je svým návštěvníkům nejen rozšířit obzory ohledně různorodosti genderových a sexuálních identit, ale také nabídnout prostor pro setkávání a sebevyjádření. Kromě hlavní soutěže celovečerních filmů se diváci letos mohou těšit na tradiční soutěž krátkých filmů, retrospektivu, která představí čtyři ikonické snímky queer kinematografie (mj. snímek Claire Denis Dobrá práce) či dokumentární sekci, která skrze intimní příběhy prezentuje milníky queer historie.

Hic (foto: Mezipatra)

„Letošní rok představoval naprosté zboření statu quo ve filmovém průmyslu. Mnohé festivaly se nekonaly vůbec, některé online, jiné pouze zveřejnily program, který by se býval konal, pokud by to bylo možné. Zároveň se na různě dlouhou dobu přestaly točit nebo dokončovat filmy. V tomto filmovém vakuu bylo pro naše dramaturgyně a dramaturgy nepředstavitelně těžké sestavit program letošních Mezipater, ale podařilo se. A musím podotknout, že máme připravený jeden z nejlepších programů, které pamatuji,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek.

»Dívat se na Mezipatra online»

-red-
foto/video: Mezipatra © 2020