Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Thriller Roberta Sedláčka Promlčeno představuje plakát (video)

Režisér Robert Sedláček, tvůrce filmů Rodina je základ státu či Jan Palach, a seriálů Život a doba soudce A.K. nebo Sever, se po třech letech vrací do kin s celovečerním snímkem. Film s názvem Promlčeno, podle Sedláčkova scénáře a v jeho režii, představuje plakát. Držitel Českého lva a renomovaný tvůrce úspěšných filmů a televizních seriálů příběhem filmu souzní s tématy, které zpracovával již v divácky úspěšných televizních sériích.

V napínavém příběhu hledají hlavní hrdinové odpověď na otázku, zda tam, kde končí zákon, může přijít pomsta. Postavy skrývají nebezpečné tajemství, které může změnit nebo dokonce zničit jejich životy. Zbývají poslední hodiny do okamžiku, kdy dávné zločiny budou promlčeny.

Proč se Robert Sedláček rozhodl realizovat film o tak kontroverzním tématu jakým je vina, trest a pomsta?  „Od produkce jsem dostal nabídku napsat a zrežírovat film, jehož téma je mi vlastní. Témata, na kterých pracuji, si pečlivě vybírám, zde jsem neváhal ani minutu,“ říká režisér. V napínavém příběhu se v hlavní roli představí Karel Roden. Jeho hereckým protipólem je talentovaná Barbora Bočková. Zatímco Roden nejčastěji natáčel v autě, Bočková strávila většinu času před kamerou v rozhlasovém studiu. Pro Bočkovou, herečku působící spíše v divadelním prostředí, třeba v Divadle Na zábradlí nebo v Činoherním klubu, je Promlčeno první velkou filmovou příležitostí.

Robert Sedláček na place filmu Promlčeno

Při focení plakátu s odstupem času vzpomínala na samotné natáčení? „Jsou to přesně ty vzpomínky, který člověk z hlavy nedostane. Všechno, co je spojené s nějakými většími emocemi, je podle mě v paměti navždycky zaznamenané. A to celé tohle natáčení v sobě neslo…Po celou dobu tam byla mírná adrenalinová vlna, na které se to neslo, a to v tom nejlepším smyslu slova. Takže pro mě je tam těch vzpomínek hrozně moc a myslím, že na to nikdy nezapomenu.“

Další postavu napínavého příběhu ztvárnil Igor Bareš. „Focení plakátu bylo sympatické hlavně svým rozměrem. Já se hrozně nerad fotím, nerad vystupuji sám za sebe, i když na tom plakátu nejsem sám za sebe, ale za postavu. Obával jsem se, že pan fotograf po mě bude chtít něco, co by mi nebylo úplně příjemný, ale nestalo se tak, takže jsem strávil příjemnou půl hodinku,“ říká Bareš. „Mě to s Robertem Sedláčkem baví vždycky, a tentokrát mě to bavilo taky kvůli scénáři, který je výjimečný a taky proto, že jsem se účastnil až posledních natáčecích ne dní, ale noček. Ten film totiž vzniknul za řadu po sobě jdoucích noček, takže jsem předpokládal, že štáb nebo režisér budou trošku unavení, ale být u toho finále, to mě těšilo,“ dodává.

Igor Bareš ve filmu Promlčeno( foto: Johana Střížková DonArt)

Autorem fotografie na plakát je renomovaný fotograf Tomáš Třeštík. Co si o promlčených trestných činech myslí on: „Logická odpověď je, že by neměly být promlčeny ale .. jedna věc je, jak to vnímá právo a druhá, jak s tím žijí ti lidé. Vraždu nejde promlčet. Vražda je prostě vražda.  Navždy tím ukončíte něčí život a změníte životy dalších lidí.“ A jak vznikaly fotografie na plakát filmu? „Ta kreativa byla dost odvážná. Nešli jsme úplně klasickou cestou, jakou se fotí plakáty. Je to barevně svícený, ta kompozice je zajímavá, takže se mi o tom hezky přemýšlelo a bavilo mě to připravovat. A samozřejmě když člověk fotí takhle zásadní herce, tak je z toho trošku nervózní,“ dodává Třeštík.

-red-
zdroj: Z. Janáková
foto/video: Donart © 2020

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast