Nepřehlédněte

Linda Rybová: Od mala pohádky miluju, můžou za to, jaká jsem (rozhovor)

Další premiérovou pohádku přichystala Česká televize na Štěpána. Příběh o léčivé vodě režíroval Ján Sebechlebský a vznikl v koprodukcí se Slovenskou televizí (RTVS). Jednu z výrazných rolí v pohádce ztvárnila i Linda Rybová. Jak si natáčení užila? Koho v pohádce hraje? A jak slaví známá herečka Vánoce? Přečtěte si v následujícím rozhovoru.

Koho v pohádce O léčivé vodě hrajete?

Vodní paní, která je velmi pozitivní a mateřská. Ale protože není člověk, tento dar jí není dán. Vládne podvodnímu světu, kde spolu s dalšími postavami, které hraje Petr Vaněk a Juraj Kemka, pomáhají princezně a lidem.

Ve Vaší filmografii je mnoho pohádek. Jak tento žánr máte ráda?

Od mala miluju pohádky. Myslím, že podstatně utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty. Přiznám se ale, že jsem milovník spíše klasických pohádkových příběhů než těch moderních. Podvodní svět se točil až jako poslední a abych věděla, na co kde reaguji, tak mi režisér pustil nějaké části a myslím, že se mu podařilo vytvořit něco, co mě opravdu zajímá a na co se těším, že se s rodinou o Vánocích podíváme. Také se mi líbilo, jak Darija hrála princeznu. Pozorovala jsem ji při natáčení a byla jsem nadšená. Je neobvyklý typ, jak kdyby vystoupila z obrazu, přitom její hraní nepůsobí nemoderně.

O léčivé vodě (foto: Česká televize)

Jaká je Vaše nejoblíbenější pohádka?

Mám více oblíbených pohádek a v dětství jsem měla ráda jak filmové, tak i ty studiové. Můj život se hodně točil kolem Malé mořské víly. Je tam výrazné výtvarné zpracování podvodního království a hrají tam výtečné sestry Šafránkovy. Ta pohádka má velmi silný příběh, všechny postavy jsou tak pochopitelné. Divák sice na konci brečí, že to dopadlo, jak to dopadlo, ale zároveň si neumí představit jiný konec. Obecně můžu říct, že miluju tvorbu Hanse Christiana Andersena a Oscara Wilda. Z českých pohádek určitě ještě Třetího prince.

Vy jste hrála hodně princezen. Nemrzí Vás, že už hrajete jiné charaktery?

Ne, už jako malý divák jsem neměla ráda, když princezny byly „staré“. Dostávala jsem nabídky na hraní princezen, když mi bylo kolem třiceti, ale odmítala jsem to, ačkoliv fakt pohádky miluju a stále se na ně dívám. Asi proto k tomu přistupuju citlivěji. V posledních pohádkách jsem hrála už jiné postavy – komtesu v Ječmínkovi nebo královnu víl. Princezny jsou většinou hlavní role, tak mají dost prostoru na vývoj, ale jejich charakter je dost plochý. Záporné postavy mají sice menší prostor, ale zase disponují pevnějším charakterem, protože se v čase nemohou tak proměňovat.

Kdo je podle Vás ideální princeznou českého filmu?

Miroslavu Šafránkovou mám v paměti hlavně kvůli Malé mořské víle. Byla v té roli výtečná. A její sestra Libuška je a navždy zůstane naší nejkrásnější princeznou. Jak Třetí princ a Princ a Večernice, tak Tři oříšky pro Popelku měli skvělé scénáře a výtvarně mě bavili. Jsou na pomezí filmu a pohádky, tedy mají silnou stránku dramatickou i poetickou.

Příběh krále Juraje (Marián Mitaš), jeho bratra Filipa (Juraj Hrčka) a dcery Hanky (Darija Pavlovičová) se prolíná s motivem vodní říše, které vládne laskavá a spravedlivá Paní vod a pramenů (Linda Rybová). Královna zemřela, když byla princezna Hanka ještě malá a od té doby se o ni pečlivě stará král. Jednou princezna těžce onemocní a její otec se bojí, že by mohl o svou dceru přijít. Slituje se nad ním Paní vod a pramenů, která má princeznu ráda, a králi daruje pramen léčivé vody. Předem ho ale varuje, že kdyby chtěl někdo zázračné vody zneužít ve svůj prospěch, k získání bohatství a moci, pramen navždy vyschne. Princezna se zázračně rychle uzdraví a od toho dne král dbá o to, aby léčivou vodu dostal každý, kdo ji potřebuje ke svému uzdravení. Na oslavu desátého výročí pramene přijede králův bratr Filip se svou manželkou, krásnou Henrietou (Zuzana Kanócz). Nikdo netuší, jak moc tato kráska touží právě po bohatství a po moci a že je pro ně schopná lhát, podvádět i zabíjet. Její intriky zaviní, že se král Juraj a princezna Hanka ocitnou v ohrožení života. Naštěstí je tu ale odvážný dobrodruh Jakub (Jakub Spišák)…

Jak vypadají Vánoce u Vás doma?

Sejde se vždy celá rodina. Bývá nás kolem dvaceti. Nesmí chybět rybí polévka, kapr a bramborový sálat. Na stole jsou šupiny pod talířem, jehličí složené do křížku. Úplná klasika.

Linda Rybová (foto: Česká televize)

Na jaký dárek z dětství si vzpomene jako první?

Děti často dostávají to, co zrovna potřebují – boty, tašku do školy a podobně, ale asi chtějí spíše něco pro radost. Pamatuji si, že jako malá jsem dostala pokladničku ve tvaru jablka. Na něm se něco zmáčklo a vylezl červ. Tomu se do pusy dala mince a červ zalezl. Je to taková blbost, ale na to jsem si teď vzpomněla, že se mi to jako dítěti moc líbilo.

-red-
foto/video: Česká televize © 2020