Minisérie Božena nestaví pomník, ukáže místy kontroverzní tvář české spisovatelky

Česká televize uvede od 3. ledna ve čtyřech televizních filmech skutečný příběh Boženy Němcové. Autorku knih Babička, Divá Bára nebo V zámku a podzámčí si v různých etapách jejího života zahrály Anna Kameníková a Aňa Geislerová. Režírovala Lenka Wimmerová (Tchyně a uzený).

Aňa Geislerová jako Božena Němcová (foto: Česká televize)

Minisérie má ambici nabourat všeobecné vnímání Němcové jako nudné, povinné četby. Jak učebnice nezmiňují, nikdo z těch, kdo s Němcovou přišel do styku, k ní nemohl zaujmout neutrální postoj. Chtěla být středem pozornosti, věřila ve svou výjimečnost a od života chtěla všechno. A právě na tuto část Boženy, spíš než na ni jako na spisovatelku, se čtyři filmy ČT zaměřují, stejně jako na turbulentní vztah s manželem a hodnoty, které jsou relevantní i dnes.

 „Jak se vůbec dostala holka bez věna z podzámčí čtoucí výhradě německou literaturu k češtině a později mezi hlavní tahouny emancipace češtiny a českého národa? Kde se vzalo křestní jméno Božena? Kdy, jak, a především proč začala psát? Za jakých okolností vznikl ten její slavný obraz, co visí ve školách? Co předcházelo napsání Babičky? To všechno bylo ve skutečnosti mnohem šťavnatější, než jaký je obraz Boženy mezi lidmi,“ popsal kreativní producent Michal Reitler minisérii, která ukazuje českou spisovatelku nikoli jako nedotknutelnou literární klasičku, ale jako neobyčejnou ženu s řadou chyb a sklonem vzpouzet se dobovým konvencím.

„Boženu chápu jako velmi společenskou osobnost, která se cítila dobře mezi elitou. Myslím, že měla tendenci romantizovat si svět. Byla divoká a snažila se být celý život sama sebou, což se zezačátku dařilo líp než později, kdy často byla v křížku se zákonem,“ řekla k roli mladší verze postavy herečka Anna Kameníková, známá především ze seriálů jako Semestr nebo Dáma a Král. „Sama se považuji za člověka, který Boženu dlouho vnímal jako malebný obrázek, stoický portrét, který se mi spojoval s Babičkou, a to ještě navíc tou filmovou, kterou všichni milujeme s Libuškou Šafránkovou v roli Barunky. Měla jsem z ní pocit takové uhlazenosti. Tématem minisérie je snaha o poznání Boženy v její co nejreálnější podobě. Možná to pro někoho bude náraz,“ dodává Aňa Geislerová, která s Annou Kameníkovou pracovala na tom, aby společně přiblížily divákům co nejplastičtější portrét neobyčejné ženy v různých etapách jejího života.

Řada bonusových materiálů pro ty, kteří si po zhlédnutí infotainmentové minisérie budou chtít doplnit některé informace, se má objevit i na webu ČT. Prostřednictvím mapy bude možné si projít životem spisovatelky nebo nahlédnout do zákulisí natáčení.

Naše první dojmy spolu se zajímavostmi ze zákulisí vám přineseme v den premiéry, 3.1. 2021, zde na webu.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2020