Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

První dojmy: Nový večerníček Honza a beránek se vrací k tradicím a hlasu Josefa Dvořáka

Ve středu 9. 12. Česká televize odvysílá první díl nového večerníčku – Honza a beránek. Bude mít sedm dílů a jeho dějem nás provede klasická postava českého Honzy a jeho beránek Čert. Námět seriálu se vrací k tradičním českým večerníčkům – výtvarný projev Josefa Lady doplňuje vyprávění Josefa Dvořáka.

Honza je pasáček ovcí, které patří bohatému sedlákovi. Dny tráví na stráni za vsí a sní o světě za velkým kopcem. Když se na jaře narodí černý beránek jménem Čert, hned Honzovi padne do oka. Nedá bez něj ani ránu. Podle sedláka však černá barva nosí smůlu, a tak se beránka chce zbavit. Honzovi a beránkovi nezbývá nic jiného než se sbalit a vydat se do světa na zkušenou.

Na svých cestách potkávají spousty dalších pohádkových postav. V jednom z dílů hastrmanovi za to, že je naučí plavat, pomáhají vydělat na nájem. V dalších dílech se pak setkávají třeba s čarodějnicí, navštěvují pouť nebo prožívají dobrodružství na tajemném hrádku. Nový večerníčkový seriál překvapivě bojuje se stereotypy – ne každý hastrman je zlý a loví dušičky, a ne každý beránek se musí nutně bát.

Honza a beránek (foto: ČT)

Ústřední dvojice seriálu je sympatická, hravá, bystrá a zábavná. Především je pak odvážná a vždy si dovede poradit – ačkoliv o prospěšnosti činů nového pohádkového tandemu by se občas dalo spekulovat. Díky jejich upřímnosti a vlídnosti si je ale oblíbí malí i velcí diváci.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Návrat k tradicím[/pullquote]Po výtvarné stránce se večerníček vrací k tradicím. Vychází z typických kreseb Josefa Lady a celý se odehrává v jeho rodných Hrusicích. Právě toto klasické zpracování animovaného večerníčku dodává televizní novince kouzlo a je z něj díky tomu cítit příjemná, nostalgická atmosféra. Režisérem je zkušený Pavel Kubant, který v ladovském duchu už dřív natočil animované seriály Bubáci a Hastrmani a Říkadla Josefa Lady a stojí i za animovaným provedením České mše vánoční. Ostatně animované zpracování ilustrací a příběhů Josefa Lady má ještě starší historii. Kdo by si nevzpomenul na večerníčky O chytré kmotře lišce nebo O kocouru Mikešovi a jeho přátelích?

Honza a beránek (foto Česká televize)

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Neopakovatelný Dvořák[/pullquote]Komentář k novému seriálu Honza a beránek je v podání Josefa Dvořáka neopakovatelný. Celé divácké generace jej mají neodmyslitelně spojeného například s Maxipsem Fíkem, Příběhy Včelích medvídků či Bobem a Bobkem. Jeho typická práce s hlasem posouvá vyprávění ještě o úroveň výš a věřím, že ne jeden dospělý divák si u něj vzpomene na vlastní dětství a večery trávené u televizních pohádek na dobrou noc. Ostatně televizní uspávací desetiminutovky tu jsou s námi díky České televizi už 55 let.

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2020

Honza a beránek (TV seriál, Česká televize)
Animovaný / Rodinný
Česko, 2020, 7×9 min
Premiéra: 9. 12. 2020 ČT2, ČT:D
Režie: Pavel Kubant
Scénář: Michal Čunderle
Hrají: Josef Dvořák (vypravěč)

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast