Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Soud vyhověl CinemArtu a zabránil šíření Šarlatána na ulož.to

S úložnými službami bojují čeští filmoví distributoři celá léta. Provozovatelé českých i zahraničních serverů umožňují dlouhodobě ukládat nelegální kopie filmů a seriálů. Městský soud v Praze nyní na návrh distribuční společnosti CinemArt rozhodl v předběžném opatření o zákazu všech činností českého serveru uloz.to vedoucí k porušování autorských práv a poskytování možnosti nelegálně si z tohoto serveru stáhnout kopii filmu Šarlatán.

Ilustrační foto: Totalfilm.cz

Všichni čeští distributoři mají dlouhá léta špatné zkušenosti s komunikací s provozovateli podobných úložných služeb. I po nahlášení nelegální distribuce jednotlivých titulů nejsou provozovatelé většinou ochotni v dostatečně efektivní míře jednotlivé soubory mazat. Většinou se vymlouvají na náročnost takových zásahů. Za touto neochotou ale většinou stojí nechuť nelegální obsah odstraňovat a snižovat tak atraktivitu svých služeb pro konzumenty tohoto obsahu. V Česku tak stále platí absurdní praxe, kdy si producent nebo distributor svými prostředky (případně za pomoci brigádníků) vyhledává závadné odkazy s nelegálními kopiemi na úložných serverech a následně žádá jejich stažení z internetu.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze nařizuje společnosti Uloz.to cloud a.s., povinnost zdržet se po dobu trvání distribuční licence společnosti CinemArt do 20. srpna 2030 umožnění veřejného zpřístupňování digitálních souborů obsahujících záznam audiovizuálního díla Šarlatán, pokud můžou členové veřejnosti v České republice tyto soubory vyhledat zadáním titulu díla ve vyhledávači poskytnutém k tomu veřejnosti serverem Uloz.to.

Zjednodušeně řečeno soud akceptoval argumentaci CinemArtu, podle které když dokáže ve vyhledávači služby ulož.to vyhledat film Šarlatán osmileté dítě, musí být schopen film vyhledat ve svém vyhledávači i provozovatel služby, a to případně i za pomoci automatizovaných nebo částečně automatizovaných prostředků (míněno roboty, které jsou dnes pro vyhledávání obsahu běžně dostupným nástrojem).

Soud tak vyhověl společnosti CinemArt, která se na soud v této věci obrátila v situaci, kdy se na serveru uloz.to začal po startu digitální distribuce film Šarlatán nelegálně objevovat. Díky vydání tohoto předběžného opatření je žalovaný s okamžitou platností povinen zdržet se činnosti, na základě které dochází k porušování autorských práv, ještě před podáním samotné žaloby a po celou dobu soudního řízení až do doby vydání soudního rozhodnutí.
Společnost Uloz.to cloud a.s. se rozhodla předběžnému opatření vyhovět, takže nyní není film Šarlatán na serveru uloz.to dostupný.

Jaroslava Pokorná s Josefem Trojanem ve filmu Šarlatán

Toto rozhodnutí, které považuje CinemArt za přelom ve vleklých sporech nejen s touto firmou, může pozitivně ovlivnit situaci ve věci ochrany autorských práv a změnit tak i atmosféru ve velké části veřejnosti, kdy je tento typ porušování autorských práv považován za běžnou a relativně tolerovanou činnost. Významná část veřejnosti se dokonce mylně domnívá, že platby společnosti Uloz.to cloud a.s. jsou platbami, z nichž tato společnost platí podíl tvůrcům, jejichž práci tato společnost veřejnosti prodává.

V době kdy jsou nové české filmy k dispozici na legálních platformách v ceně nižší, než kolik stojí krabička cigaret, není důvod je šířit nelegálně. Každý koupený snímek navíc pomáhá celému filmovému průmyslu, tak těžce zasaženému koronavirem,“ uvedl Marek Jeníček, ředitel společnosti CinemArt.

redakce a TZ společnosti CinemArt
foto/video: CinemArt, Totalfilm © 2020

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast