Nepřehlédněte

Netflix, HBO GO i české online služby rostou, diváci konzumují víc obsahu

Poslední premiérové tituly zamířily do českých kin na začátku října 2020. Krátce nato byla tuzemská kina uzavřena a divák se musel opět orientovat na televizi nebo online streamovací nabídku. Ačkoliv pandemie doslova ničí většinu segmentů kultury, online služby jako Netflix a HBO GO zažívají zlaté časy. Platí to i pro české ekvivalenty (Aerovod, Edisonline nebo DAFilms). Do Česka ale pomalu míří i nové progresivní služby HBO Max a Disney+.

Ilustrační foto

Netflix

Největší celosvětová VOD platforma Netflix v Česku dlouhodobě roste. Díky masivní české lokalizaci Netflix smazal poslední překážku ke konzumaci svého obsahu v tuzemsku. Netflix navíc překonal svá vlastní očekávání a roste rychleji, než sám předpovídal. Na sklonku roku 2020 se mu celosvětově podařilo překonat hranici 200 milionů předplatitelů. Jen během uplynulého roku jejich počet vzrostl o 37 milionů. 
Analytici Netflixu odhadovali, že v posledním čtvrtletí se počet předplatitelů zvedne o maximálně 6 milionů. Za poslední kvartál 2020 se však překvapivě ke službě přihlásilo 8,5 milionů nových diváků.

V ročním přehledu Netflix odhalil i nejúspěšnější tituly. Úspěšnost se v případě Netflixu hodnotí na základě počtu zhlédnutí během prvních 28 dní od nasazení filmu či seriálu. Mezi nejsledovanější tituly patří např. Půlnoční nebe (72 milionů diváků), Dámský Gambit (62 milionů), Vánoční kronika 2 (61 milionů), The Umbrella Academy (43 milionů) nebo Old Guard: Nesmrtelní (78 milionů). Mezi divácky nejatraktivnější tituly samozřejmě patří i Zaklínač a nově také zábavná telenovela v historických kostýmech Bridgertonovi.

HBO GO a HBO MAX

Konkurenční HBO GO je VOD platforma prestižní skupiny prémiových televizních kanálů. V České republice si navíc službu mohou už delší dobu objednat i diváci, kteří nemají předplatné HBO přes kabelového nebo satelitního operátora. I HBO se dlouhodobě daří. Potvrzuje to tisková mluvčí HBO Europe Pavla Brožková: „Obecně platí, že roste množina diváků, kteří využívají služby VOD. Zároveň je dobré zmínit, že nám přibývají i diváci, kteří HBO sledují v rámci klasického televizního vysílání.”
Zároveň ale Brožková popírá, že by HBO rostlo pouze díky současným restrikcím v období pandemie: „Ačkoliv vnímáme nárůst aktivity v období lockdownu, musíme konstatovat, že se nic nevyrovná zájmu o službu v období premiéry Hry o trůny.”

V roce 2020 u diváků HBO GO nejvíc bodovaly tituly Westworld, Hra o trůny, Černobyl, filmy z marvelovského univerza nebo tarantinovka Tenkrát v Hollywoodu. Děti si nejvíc pouštěly Lvího krále a Aladina. Předplatitelé HBO nevynechávají ani originální dokumenty jako McMilióny nebo Leaving Neverland.

Kanály skupiny HBO i videotéka HBO GO nabízí kromě převzatých pořadů i slušnou porci originální produkce, která pravidelně sbírá prestižní filmové i televizní ceny. Mezi nejvýraznější tituly posledních let patří již zmiňovaná fantasy série Hra o trůny, skvěle obsazený seriál Sedmilhářky nebo uznávaný Černobyl. Na rozdíl od Netflixu se HBO Europe věnuje natáčení původních domácích seriálů, které jsou pak k dispozici divákům HBO po celém světě. K nejvýraznějším počinům patří Hořící keř nebo výrazná a v českém kontextu zatím nepřekonaná Pustina.

Pravděpodobně ještě letos u nás službu HBO GO nahradí HBO MAX. Obří videotéka má divákům v Česku a dalších desítkách zemí nabídnout chytrou personalizaci obsahu a volitelnou kvalitu streamování. Ve srovnání s HBO GO nabídne předplatitelům neporovnatelně větší knihovnu i exkluzivní premiéry kinoblockbusterů, které budou divákům na omezenou dobu k dispozici souběžně s uváděním v klasických kinech.
Cena služby HBO Max pro Evropu zatím není známá. Ve Spojených státech stojí měsíční předplatné 14,99 dolaru. HBO GO stojí v tuto chvíli 159,- Kč. Je tak levnější než Netflix, který v Česku začíná na 199,- Kč.

Aerovod

Původní česká online videopůjčovna Aerovod má za sebou nejúspěšnější rok svého již osmiletého fungování. Její tržby oproti roku 2019 vzrostly více než šestinásobně, dokonce desetinásobně se zvýšil počet jejích předplatitelů. Zásadně se také zrychlilo rozšiřování katalogu, ve kterém přibylo přes 200 nových snímků – aktuálně diváci najdou na Aerovodu více než 500 filmů. Největší popularitě se mezi diváky Aerovodu těšil snímek Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, dokument cestovatele Marka Slobodníka Afrikou na pionýru a třemi Českými lvy oceněná komedie Jiřího Havelky Vlastníci. Mezi další oblíbené filmy patří například čtyřmi Oscary oceněný Parazit, chytrá romantická komedie Tenkrát podruhé, Šarlatán Agnieszky Holland nebo komedie Palm Springs.

Edisonline.cz

Zajímavým rostoucím hráčem na českém trhu je videotéka Edisonline.cz. Jde o první českou videotéku zaměřenou na kvalitní festivalové filmy. Předplatitel navíc za jednu cenu dostává i dva filmové televizní kanály. Platforma slouží i jako prostor k virtuálnímu absolvování nejrůznějších filmových přehlídek a festivalů. Edisonline divákům nabízí distribuční společnost Film Europe, která v Praze i Bratislavě provozuje i zajímavá artová kina.

Úspěch videotéky komentuje ředitel Film Europe Ivan Hronec: „Denně máme desítky nových předplatitelů, v případě našich virtuálních festivalů se čísla navíc skokově zvyšují a počítáme je ve stovkách.”
Edisonline.cz je podle Hronce výjimečné nejen v přesahu ale i vzájemné provázanosti nabídky. „Pokud si divák koupí například vstupenky na virtuální představení dokumentu Greta v rámci přehlídky Scandi, dostane zadarmo 14 denní přístup ke stovkám filmů ve videotéce.”

Hronec se k růstu VOD služeb i větší vzájemné provázanosti kamenné i virtuální divácké nabídky vyjádřil už před časem v našem rozhovoru: “Možná se blížíme do doby, kdy mainstream jako žánr přestane existovat. Multiplexy mají objektivní problém kvůli současné situaci. Sledujeme paradox, který je nádherný, ale z dlouhodobého hlediska i scary. Naše tzv. festivalové, artové publikum, neklesá. Jak je to možné?”

DAFilms.cz

Další stále posilující a úspěšnou VOD službou je DAFilms, která vznikla už v roce 2005 na konci tehdejšího ročníku Festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. „Patnáct let fungování streamovacího portálu jako je DAFilms považuji za obrovský úspěch. Za tu dobu prošla oblast streamování videa skokovým vývojem a my jsme rádi, že s tímto dynamickým online světem stále držíme krok. Díky Doc Alliance se nám podařilo vytvořit mezinárodní komunitu lidí se zájmem o dokumentární film, nové proudy kinematografie a nové talenty. A právě nadšení diváků pro kvalitní filmy je to, co nás motivuje do dalších let,“ říká zakladatelka DAFilms Nina Numankadić.

Současné nadvládě globálních streamovacích platforem předcházelo období, kdy se lidé učili sledovat filmy na internetu a filmaři získávali důvěru v nový distribuční kanál na internetu. „Dokumentární prostředí bylo vždy otevřenější novým způsobům distribuce, přesto v počátcích vládla nedůvěra producentů v online prostředí. Majitelé práv se báli problému pirátství, diváci nebyli zpočátku zvyklí platit na internetu. To se začalo měnit kolem roku 2013, kdy jsme začali poprvé uvádět filmy v Day&Date premiéře,“ popisuje výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov zlomový okamžik, kdy film uváděný zároveň v kinech byl ve stejný den uveden online. „V současnosti, obzvlášť v této době, to již není ničím neobvyklým. V roce 2020 jsme uvedli hned několik premiér a exkluzivních festivalových uvedení,“ dodává Tabakov.

V současné době nabízí videotéka DAFilms nejen dokumenty, ale i hrané filmy nejrůznějších žánrů. Stejně jako Aerovod a Edisonline je platformou pro konání virtuálních filmových festivalů a přehlídek.

Do Česka (zatím bez časového upřesnění) zamíří v budoucnu také úspěšná videotéka Disney+, která na západních trzích boduje nejen atraktivní Disney knihovnou, ale také původními seriály ze světa Star Wars (Mandalorian) a nově také sériemi z marvelovského univerza (Wanda Vision nebo Loki).

-red-
foto/video: archiv, Netflix, HBO, Totalfilm, Film Europe © 2020

%d blogerům se to líbí: