Poslední závod: začalo natáčení dramatického příběhu Hanče a Vrbaty

Dlouho připravovaný film mapující známý příběh krkonošské tragédie z počátků lyžařského sportu se začal o víkendu natáčet v Krkonoších. Snímek Poslední závod vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. První klapka padla v neděli 21. února ve Františkově v Krkonoších, v následujících dnech se štáb přesune na Medvědí boudy, na Labskou boudu, Luční boudu a další autentická místa. Natáčecí plán počítá s třiceti dny v rozmezí února až dubna.

Ondřej Beránek, Martina Knoblochová, Kryštof Hádek, Tomáš Hodan a Jan Baset Střítežský (foto: Marek Novotný)

Příběh vychází ze skutečné události, která se stala na krkonošských hřebenech v roce 1913. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….
Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán (film Synové hor z roku 1956). Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

Poslední závod – první klapka ve Františkově (foto: Marek Novotný)

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Judit BardosMarek AdamczykOldřich KaiserVladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Pavla Beretová, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman a další.

Natáčení na autentických místech v extrémním počasí je pro tvůrce výzvou a zároveň přináší větší náročnost pro produkci. „Nechtěli jsme utéct před počasím do ateliéru, věříme, že točit v mínus 15˚C na místech, kde se to všechno stalo, se projeví i v syrovosti a dramatičnosti výsledného filmu,“ konstatuje režisér Tomáš Hodan. Tvůrci nenechali nic náhodě, herci prošli na začátku února kurzem otužování.

Kryštof Hádek jako Bohumil Hanč (foto: Marek Novotný)

Film Poslední závod přiblíží legendární lyžařský závod, který se odehrál na hřebenech Krkonoš v roce 1913 a při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. „Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ říká producent filmu Ondřej Beránek ze společnosti Punk Film.

Poslední závod první klapka ve Františkově (foto: Marek Novotný)

Režisér Tomáš Hodan je ultramaratonec, kterého příběh Hanče, Vrbaty a Ratha fascinuje kvůli obrovským sportovním výkonům, přátelství a odvaze těchto průkopníků sportu u nás. “Původně jsem chtěl udělat horský survival film. Během studia dobových materiálů mi došlo, že v tomto příběhu se skrývá celá podivnost dvacátého století a začal jsem se více věnovat historickému kontextu. Ve scénáři například hodně řešíme česko-německé vztahy ještě před první světovou válkou,” říká Tomáš, který je spoluautorem Kanceláře Blaník a pohádky Čertí brko.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený POSLEDNÍ ZÁVOD_film (@poslednizavod)

Producent Ondřej Beránek odmalička jezdí na běžkách, s Martinou Knoblochovou jsou producenty firmy Punk Film, která vytvořila kromě pohádky Čertí brko i několik celovečerních dokumentů, dále projekt Ceny Paměti národa a distribuci Divadla Járy Cimrmana. Ondřej je také spoluautorem Muzea Karla Zemana.

Kryštof Hádek a režisér Tomáš Hodan (foto: Marek Novotný)

Koproducentem filmu je Česká televize, Magiclab, Pavel Bouška a Petr Dědek. Výrobu podpořil Státní fond kinematografie, Liberecký a Královéhradecký kraj, obce Benecko, Broumov, Hostinné a Špindlerův mlýn. Záštitu poskytly Český olympijský výbor a Svaz lyžařů ČR.

Film do kin vyšle v únoru 2022 distribuční společnost Bontonfilm.

-red-
zdroj: Simona Andělová, 2media
foto: Marek Novotný, Punk Film © 2021