Nepřehlédněte

První dojmy: Allen vs. Farrow se nebojí jasného stanoviska ve známé kauze

Oceňovaní investigativní filmaři Kirby Dick, Amy Ziering a Amy Herdy se ve spolupráci s HBO ponořiili do osobních příběhů provázejících jeden z nejslavnějších a v bulváru nejvíce propíraných skandálů Hollywoodu: obvinění Woodyho Allena ze sexuálního zneužívání tehdy sedmileté adoptované dcery Dylan jeho partnerky Miy Farrow a následného soudního sporu o opatrovnictví. Příběh rodiny Allenových a Farrowových je tedy k neuvěření pln skandálů, a americkým veřejným prostorem rezonoval po několik dekád. Až nyní je mu však věnována plná pozornost, a po zveřejnění dokumentu se o něm bude mluvit všude.

Allen vs. Farrow (foto HBO)

Čtyřhodinový dokument pokrývá příběh notně košatého rodokmenu po období zhruba 40 let. Dříve harmonické partnerství Farrow a Allena, kteří spolu za deset let natočili třináct úspěšných filmů a stali se jedním z nejvlivnějších párů Hollywoodu, se během tohoto období nenávratně roztříštilo a vztahy rozrůstající se rodiny byly zpřetrhány.

Dospělá Dylan v dokumentu vzpomíná na Allenovy výbuchy vzteku, jak ji udeřil obličejem do talíře s těstovinami či kulminací jeho násilných sklonů sexuálním zneužitím ve věku jejích sedmi let. Allen zprostředkovaně oponuje tvrzením, že dívka byla zmanipulována svou adoptivní matkou ve snaze pomstít se mu za poměr s její další dcerou, tehdy vysokoškolačkou Soon-Yi. Obě strany své vzájemné verze popírají s vášnivým zanícením, dokument se však věnuje zejména tvrzením Farrowových, kteří svá obvinění, výčitky a vyprávění na značném prostoru prezentují velmi barvitě, dlouze a podrobně, zatímco Allen a rodinní příslušníci stojící na jeho straně se v dokumentu přímo nevyskytují. Allenův úhel pohledu je zastoupen úryvky jím čtené audioknihy jeho memoárů, které však zpravidla svému autorovi prokazují notně medvědí službu vzhledem k vybraným konkrétním pasážím i kontextu, ve kterém jsou prezentovány.

Dokument tak svůj názor na problematiku a celý případ dává explicitně a rozhodně najevo. V užité dokumentární metodice tvrzení proti tvrzení je metodicky a narativně podporována verze Farrových, zatímco Allenovy výroky působí v pojetí dokumentu velmi nedůvěryhodně. Není úkolem filmového webu klanět se na jakoukoli stranu reálného sporu, pouze vyhodnotit formu dokumentu skutečnosti se věnující – a zde je na místě uvést, že Allen vs. Farrow spíš než jako intelektuálně přesvědčivé svědectví působí jako emotivní apel.

Mia Farrow a Woody Allen

Čtyřhodinová stopáž minisérie je monumentální a dovoluje filmařům rozebrat látku skutečně velmi ostrým skalpelem, dokument se však v jistých tématech neubrání jisté repetetivnosti, zatímco jiná z nich jsou dotčena spíš okrajově. Zajímavé je kroužení okolo Allenova filmařského díla a kariéry pro doplnění jeho portrétu, byť to slouží patrně spíše pro doplnění pro příští generace, neobeznámené s Allenovým dílem. To samotné nejspíš čeká velké přehodnocení, neboť režisérova fixace na mladinké dívky jakožto objekty romantického zájmu řady jeho filmů aktuálně konotují podstatně jinak než před pár dekádami. Tak či onak, tematika (ne)možnosti oddělení umělcova díla od osoby umělce se vynořila nedávno už v kauze Marilyna Mansona, Johny Deppa a dalších, v době #MeToo se tedy nepochybně jedná o podstatnou součást aktuálního kulturního diskurzu.

Ačkoliv jde tedy o poměrně jednostranné a přiznaně ne zcela objektivní svědectví, formálně je dokumentární série Allen vs. Farrow poctivou investigativní dokumentařinou, zejména díky kameře, která mluvčím poskytuje dost prostoru pro vypovězení intimní a mnohdy bolavé výpovědi s dostatečným prostorem, aby výsledek zaváněl bulvárním voyeurismem.

První díl dokumentární minisérie Allen vs. Farrow bude uveden v pondělí 22. února. Zbývající epizody budou pak vysílány každé další pondělí na HBO GO.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: HBO © 2021