Cherry: Tom Holland v roli sebedestruktivního veterána na Apple TV+

„Russoovým vděčím za tolik věcí. Tohle je další položka na seznamu,“ směje se Tom Holland. Britský herec, který oslavil 24. narozeniny, se z nadějného objevu stal celosvětovou hvězdou, když si ho bratři Anthony a Joe Russo s Marvelem vybrali jako nového Spider-Mana do svého filmu Captain America: Občanská válka. Po třech společných marvelovkách, vč. Avengers: Endgame, komerčně nejúspěšnějšího filmu v historii, Holland s bratry pracuje znovu – hraje hlavní roli v jejich multižánrovém mixu krimi, válečného filmu a romantického dramatu jménem Cherry. A mělo by jít o třešničku na dortu kariér všech tří a především i o svěží změnu stylu v jejich projektech.

Od komiksů k autobiografii

Že Russoovci zakoupili práva na adaptaci stejnojmenné autobiografické knihy z roku 2018 a že chystají její filmovou adaptaci, se od nich Holland dověděl už během prací na Endgame. Rovnou s nabídkou hlavní role na stole. „To, že si ze všech herců na světě vybrali zrovna mě, a ještě do hlavní role, pro mě strašně moc znamená. O samotné látce mi ani nemuseli nic říkat.“
Poslední čtyři filmy bratří Russoových se staly kulminací marvelovského filmového universa, vybrat si další projekt pro ně ale nebylo zvlášť těžké. „Po dokončení Endgame jsme se trochu nadechli a najednou nám v rukou přistála autobiografická kniha,“ vypráví nám Anthony Russo přes obrazovku z bulharského hotelu, kde momentálně hledá lokace pro další film. „Když jsme ji přečetli, okamžitě jsme věděli, že se chceme pustit do její adaptace. Její autor, Nico Walker, vyrůstal v podobných čtvrtích, jako my,“ naráží režisér na svůj a bratrův clevelandský původ: „Nico je o deset let mladší, ale v různých obdobích jsme dokonce pracovali ve stejné restauraci. Drogovou krizi, o které ve své knize píše, jsme tak bezprostředně zažili. Ohio bylo v podstatě jejím hlavním bojištěm.“

Režiséři s Hollandem na place

Za scénářem Cherry stojí Angela Russo-Otstot, sestra proslavené režijní dvojice. „V době čtení knihy jsme ztratili někoho velmi blízkého, takže v nás velmi zvláštním způsobem zarezonovala,“ popisuje. Aktuální projekt je tak pro celou tvůrčí rodinu velmi osobní a věnovala mu i zvláštní péči. Tvůrci si osobně během čtyř dní prošli konkrétní clevelandská místa, kde se děj odehrává, a šli tak v rámci přípravy ve stopách hlavního hrdiny.

Film je podle režisérů rozdělen do šesti kapitol symbolizujících vnitřní proměny hlavního hrdiny a jeho vidění a chápání světa. Režie každé z nich pak pocitově připomínala režii šesti uzavřených krátkých filmů s šesti různými hlavními postavami.

Cherry (foto: Apple TV)

Z hopsala veteránem

Oblečený křiklavě žlutém tričku a se svým typicky rozpustilým projevem, Holland v našem videohovoru působí na hony vzdálen své vyhublé, vyčerpané a strhané postavě, alespoň soudě dle propagačních materiálů, které jsme k filmu zatím měli možnost vidět. Cherry, ústřední postava příběhu ukazuje na plakátech mnoho svých tváří – studenta, milence, vojáka. Zloděje. Feťáka.

Tom kvůli roli výrazně ubral na váze, aby přesvědčivě ztvárnil vojáka navrátivšího z Iráku, který kvůli silnému PTSD spadl do problémů s drogami a kvůli finančním problémům i do životě zloděje a kriminálníka. Není divu, že Holland roli označuje jako asi nejnáročnější, kterou zatím ztvárnil. Tvůrce na námětu zaujala především závažnost toho, jak mladičcí, sotva odrostlí veteráni se snaží po návratu z války najít své místo v americké společnosti a soustředit někam svou energii. Kontrast Hollandovy klukovské energie a nevinnosti se závažností hraného tématu je tak už na první pohled velmi pichlavý.

Cherry (foto: Apple TV)

Výběrovým řízením na roli se Tomovi stal již masivní casting na zmíněného nového Spider-Mana. Russoovi Hollanda vybrali z nespočtu herců jeho věku a jeho výkon je dle jejich slov uhranul a silně na ně zapůsobil. Následující několikaté spolupráce je pak v jejich rozhodnutí jen utvrdila. „Je schopen neobyčejné empatie, jakou jsme viděli jen u nemnoha herců,“ popisuje Joe Russo. „Sebedestruktivní volby, které postava Cherryho dělá, lze jen těžko pochopit. Kdyby se ale film stal intelektuálním cvičením namísto emocionálního zážitku, udělali bychom něco špatně. Potřebovali jsme, aby Tomova postava byla pro diváky emocionálně poutavá, ne aby se stal předmětem jejich kritického soudu.“

Cherry (foto: Apple TV)

Před Hollandem tak stojí výzva. Musí po netflixovském Ďáblovi znovu prokázat, že není hercem pouze superhrdinských kvalit, ale i celé řady dalších, dramatičtějších poloh. Během přípravy na roli již mladý herec podstoupil značnou tryznu, když vypracovanou pavoučí muskulaturu, ještě podpořenou pro vojenské scény v Cherry, následně shodil a zhubnul během velmi krátké doby asi 13 kg. „Tenhle proces dost bolel, ale byl nezbytný pro skutečné procítění mé postavy. Prostě jsem nemohl jíst a pořád jsem běhal. Byla to vlastně dost nuda. Řada mých hereckých kolegů zažila dost dramatičtější proměny,“ komentuje Tom skromně fyzické peklo, kterým si kvůli oddání své práci prošel. „Nebylo pro nás lehké sledovat, jak je na sebe ten kluk tvrdý. Cítili jsme se až ochranitelsky. Chápali jsme ale, že proměna Cherryho z vojáka ve zdrogovanou trosku je pro příběh zcela zásadní,“ dodávají režiséři.

Online premiéra Cherry proběhne 12. března 2021 na Apple TV+.

• Toma Hollanda letos dále uvidíme ve sci-fi Chaos Walking režiséra Douga Limana, kde se objeví po boku Daisy Ridley a Madse Mikkelsena v příběhu planety Nový svět, kde ženy jsou údajně vyhubeny a přeživší muži slyší navzájem své myšlenky.

• V prosinci by měl mít premiéru i třetí Hollandův Spider-Man: No Way Home, který by měl naplno rozkopnout dveře marvelovským hrátkám s multiverzem a možná Toma i hodit do jednoho ringu se staršími ztvárněními pavoučího superhrdiny s tvářemi Tobey Magueira a Andrew Garfielda.

• Příští rok se Tom objeví v hlavní roli dobrodružném akčňáku Uncharted, dlouho vyhlíženém filmovém prequelu výtečných her studia Naughty Dog.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz, Apple TV © 2021

  1. […] filmu v historii Netflixu, ke kterému bratrské tvůrčí duo napsalo scénář. Cherry s Tomem Hollandem pak ještě ani nevychladlo a navzdory našim rozpačitým pocitům z prvního […]

Comments are closed.