Nepřehlédněte

Festival ANIFILM bude v Liberci na konci června

Vzhledem k tomu, že se situace nezlepšuje tak, jak by všichni rádi uvítali, organizátoři Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Liberci se rozhodli stejně jako řada dalších festivalů a podobných kulturních akcí pro posun termínu. Původně květnový termín se tak mění na červnový a Anifilm se uskuteční ve dnech 22. až 27. června 2021. Zakoupené akreditace zůstávají v platnosti. V případě, že je nebude možné v novém termínu využít, budou festivalem odkoupeny zpět.

Jedním z hlavních důvodů změny termínu je snaha organizátorů, aby plánovaný program festivalu mohl bezpečně proběhnout pokud možno v plném rozsahu, aby se lidé mohli účastnit festivalových projekcí, dílen, her, výstav, koncertů i divadel. Vždyť hlavním smyslem festivalů je setkávání lidí v prostoru zaplněném kulturními zážitky a bez lidí, kteří se cítí bezpečně, by kultura ztratila smysl.

Comeback

Soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní či černý. Patří mezi ně například Comeback Vladimira Leschiova či Affairs of the Art od Joanny Quinn. Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace: Hrůza v tónu gramofonu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé boty, Jsme si o smrt blíž a Mraveniště. Kvalitní současná tvorba se představí i v kategoriích videoklipů a abstraktní a nenarativní animace. Otevřené jsou zatím stále kategorie celovečerních filmů, VR filmů a počítačových her, v nichž se také představí světová i česká animační špička.

Mraveniště

Každý ročník Anifilmu pracoval v doprovodném filmovém programu s hlavním tématem a letos se tato festivalová část nazvaná Planeta A zaměří na celý svět. Země a zdejší život v jeho rozličných podobách a prostředích si totiž nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Anifilm se tím hlásí k potřebě hlubší reflexe problémů, které ovlivňují svět, jak ho známe. Díky své specifičnosti a možnostem nabízí animace mnohem širší a lákavější pojetí fenoménu života na Zemi, než jak jsme zvyklí jej vídat v hrané či dokumentární tvorbě. Pojetí oslovující i ty, kteří jsou k problematice životního prostředí tradičně skeptičtí či chladní. V pestrém výběru celovečerních a krátkých snímků najdete výpovědi o reálných problémech, náznakové metaforické eseje, oslavu přírody a života na Zemi, ale i parodie a ironické filmy subverzivní, ba dokonce půlnoční.

Rudé boty

Tomuto tématu odpovídá i vizuál letošního Anifilmu od animátorů Elišky a Lee Ozových ze studia Oz Animation. Díky plastelíně jsme objevili animační styl, který nám umožňuje se pořádně vyřádit. Anifilm bude letos zaměřen na filmy s environmentálními tématy a toho bychom se chtěli dotknout i ve znělce. Nechceme působit příliš didakticky, proto se budeme snažit namíchat ten pravý poměr humoru a myšlenek. Tož, jak jinak to popsat aniž bychom prozradili až moc? Budeme si hrát s plastelínou a nakonec se to bude hýbat. Dáme štamprlu a jdeme na to,” popisuje svoji tvorbu moravsko-izraelská animátorská dvojice. Eliška a Lee Ozovi profesionální cestu zahájili v roce 2016 a tvoří stop motion, klasickou a 2D vektorovou animaci. A dle jejich vlastních slov si užívají každou sekundu své práce. Jejich tvorbu již mnozí z vás znají i díky Anifilmu. Z toho posledního si odnesli cenu za nejlepší český videoklip.

Věříme, že se letošní Anifilm opět vydaří a jeho návštěvníci si budou moci svobodně užít nespoutanost animace ve všech jejích podobách. Čekání na Anifilm si můžou zkrátit ve specializovaném online kině https://aniont.com/.

-red-
zdroj: G. Zajícová, P. Slavík
foto: Anifilm © 2021