Na place Posledního závodu: Dobové kostýmy, respirátory a hora dovezeného sněhu

Jindy spíše poklidné krkonošské město Hostinné se poslední únorovou neděli změnilo k nepoznání. Na historickém náměstí se objevily malované vývěsní štíty obchodů evokující počátek minulého století a v podloubí postávaly hloučky v dobových kostýmech. To, že během chvíle začne natáčení, prozrazovala snad jen filmová světla a kabely vyčnívající z hromad sněhu, který sem už před víkendem přivezli filmaři z blízkého okolí. V centru městečka ležícího v krkonošském podhůří totiž vzhledem k oblevě veškerá sněhová pokrývka zmizela, a slunné počasí s teplotami kolem příjemných sedmi stupňů nad nulou nenaznačovalo, že by se na tom mělo cokoli měnit. Ale štáb filmu Poslední závod to nezaskočí. 

Poslední závod – natáčení v Hostinném

Tvůrci tohoto filmu si totiž poradí se vším – ať už jde o proměnlivé horské počasí nebo dodržení všech potřebných opatření, která zabrání šíření Covidu-19. Do reality roku 2021 tak každého zasněného pozorovatele vracely všudypřítomné respirátory a stojany s dezinfekcí, které jsou dnes na filmových placech samozřejmostí. V kombinaci s historickými kostýmy všech zúčastněných tvořily zvláštní kontrast. Pojďte se společně s námi vypravit do zákulisí natáčení.

Judit Bárdosz a Vladimír Javorský na náměstí v Hostinném

Hanč, Vrbata a Rath

Nový český film přiblíží legendární lyžařský závod, který se odehrál na hřebenech Krkonoš v roce 1913. Při něm zahynuli Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který mu spěchal pomoci. Jména obou Čechů jsou velmi známá, stejně jako jejich tragický osud. Moc se ale neví, že se vysíleného Hanče snažil před smrtí zachránit ještě někdo… Tím statečným člověkem byl Němec Emerich Rath.

 „Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ říká producent filmu Ondřej Beránek ze společnosti Punk Film.

Bohumil Hanč, Václav Vrbata a Emerich Rath

Scénář Tomáše Hodana, který je rovněž režisérem filmu, tedy českému publiku blíže představí právě postavu Ratha, jehož ve filmu ztvární Marek Adamczyk. Nadaného lyžaře Bohumila Hanče hraje Kryštof Hádek a roli jeho přítele Václava Vrbaty získal talentovaný mladý herec Vladimír Pokorný. Tragický rozměr příběhu dodává také skutečnost, že Hančova manželka byla v době osudného závodu v osmém měsíci těhotenství. Na filmovém plátně se v ní promění Judit Bárdos.

První klapka padla v neděli 21. února ve Františkově v Krkonoších, v následujících dnech se štáb přesunul na Medvědí boudy a vypraví se též na Labskou boudu, Luční boudu a další autentická místa. Natáčecí plán počítá s třiceti dny v rozmezí února až dubna. Právě natáčení na autentických místech v extrémním počasí je pro tvůrce výzvou a zároveň přináší nečekané výzvy pro produkci.

Ondřej Beránek, Martina Knoblochová, Kryštof Hádek, Tomáš Hodan a Jan Baset Střítežský (foto: Marek Novotný)

V pohřebním průvodu i cílové rovince

Ale pojďme se teď vrátit na náměstí v Hostinném, kde filmaři v neděli 28. února natočili hned několik scén.  Stalo se dějištěm pohřebního průvodu i cílové rovinky jednoho z dřívějších závodů, v nichž Bohumil Hanč bodoval.
Hostinné zvolil štáb proto, že jde o jedno z měst, které je v oblasti podhůří Krkonoš, kde se dlouho držívá sníh, a zároveň má hezké historické centrum, které bylo možné pomocí filmového architekta ještě upravit tak, aby co nejlépe vystihovalo atmosféru let 1912–1913. Protože se největší část filmu točí na hřebenech, je Hostinné v pohodlné dojezdové vzdálenosti.

V neděli se natáčely davové scény, a tak se na place potkalo na 170 komparzistů a 14 herců. K ruce jim bylo 18 kostymérů a 12 maskérů společně se 3 maskérkami v zácviku. Komparzisti přijeli z Prahy, ale připojili se také někteří z místních obyvatel. Významnou část tvořili ti, kdo si hraní ve filmu vybrali jako jednu z odměn v crowdfundingové kampani, která pomohla film dofinancovat. Všichni samozřejmě prošli pečlivým testováním a respirátory se vždy odkládaly až před ostrou klapkou.

Při pohledu na náměstí mě upoutal větší bílý balón, který měli filmaři připravený na chvíli, až se setmí. Jde o světelnou technologii, která velmi věrně simuluje měsíční svit a zajišťuje rovnoměrný rozptyl světla.

Zázraky na počkání aneb tatrovkami pro hory sněhu

Hostinné si tedy filmaři vybrali pro to, že očekávali, že je velká šance, že se v něm udrží sníh, ale počasí je nepředvídatelné.

„Sníh jsme nakonec sváželi z blízkého okolí. Navezli jsme okolo 4 000 kubíků sněhu. Dva dny před začátkem natáčení na tom pracovala naše technická služba. Ledová vrstva měla okolo patnácti čísel,“ říká vedoucí produkce Filip Brouk.
Metoda navezení pravého sněhu je levnější, než kdyby se použil sníh umělý. Navíc sněžná děla jsou funkční, když se teploty drží v mínusu, a to se přes den nestalo. Následný úklid náměstí zabere rovněž dva dny.

Poslední závod v Hostinném

Natáčení v době covidové

Největší výzvou současných natáčení je ochrana proti šíření Covidu 19. Štáb filmu Poslední závod má proto nastavena přísná pravidla, jejichž dodržováním je možné natáčet v bezpečí a mít případnou nákazu pod kontrolou tak, aby nedošlo k ohrožení zdraví a zastavení natáčení. Produkce má vlastního „Covid koordinátora“ a spolupracuje s testovacím střediskem.

„Na začátku natáčení se celý štáb testoval po dobu jednoho týdne, na test si každý došel vždy po třech dnech. Takto máme jistotu, že mezi sebou nemáme nikoho nakaženého. A pak platí, že se ke štábu nesmí přiblížit nikdo, kdo není pořádně otestovaný. Testujeme dvojfázově všechny, kdo s námi mají přijít do styku, tedy i zaměstnance hotelů, kde jsme ubytování. Do prostoru kostymérny a placu se nesmí dostat nikdo, kdo není otestovaný,“ upřesňuje produkční Filip Brouk.

Nedělní natáčení si vyžádalo účast početného komparzu. Komparzisti si došli na první test tři dny před natáčením, a pak byli požádání o minimalizaci svých kontaktů. Po příjezdu na natáčení ještě všichni prošli testovacím centrem a dalším testem.
Zatímco herci a komparz odkládají ochranu dýchacích cest až před ostrou klapkou, štáb v rouškách či respirátorech zůstává. Některým profesím, jako jsou asistenti režie, produkční či runneři také přibylo k jejich obvyklým aktivitám dohlížení na to, že se opatření ve štábu dodržují.

Poslední závod a komparz v respirátorech

A jak to bude dál?

Pokud vás zajímá, jak bude dále probíhat natáčení Posledního závodu, jaké to je točit na horských hřebenech nebo jak jde hercům lyžování na historických lyžích, můžete tvůrce sledovat na Instagramu na profilu @poslednizavod.
Příště jsme pro vás připravili krátké rozhovory s Kryštofem Hádkem (Hanč), Vladimírem Pokorným (Vrbata), Markem Adamczykem (Emerich Rath) a Janem Nedbalem (Josef Feistauer) přímo z placu.

Filmu bychom se v kinech měli dočkat v únoru 2022.

připravila: Vladana Brouková, Totalfilm.cz
foto: Marek Novotný, Punkfilm © 2021

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Totalfilm.cz (@totalfilm.cz)