První dojmy: Seriál Brave New World – sex, drogy a rozkol

Seriál Brave New World, rozkročený mezi utopií a dystopií, láká především na sexuální explicitu. Sex sice prodává, ale může toto zpracování literární klasiky nabídnout něco dalšího? O tom se můžete přesvědčit sami na Netflixu, kde seriál aktuálně patří mezi TOP 10 nejsledovanějších. 

Brave New World

Začněme několika čísly. Anglický spisovatel Aldous Huxley napsal svůj nejslavnější román Brave New World (v českém překladu Konec civilizace) v roce 1931 a vydal ho o rok poté, tedy 1932. Děj zasadil do Londýna ve fiktivním roce 632 po Fordovi, tj. 632 let poté, co Ford představil svůj první automobil model T v roce 1908. Kniha se tak odehrává ve vzdálené budoucnosti, konkrétně v roce 2540.

Tvůrci seriálu si však zřejmě s pozadím Huxleyho románu a jeho propracovaností hlavu nelámali a přistoupili k němu ve zjednodušenější a senzacechtivější formě. Název románu pochází ze Shakespearovy hry Bouře. Tamní zvolání brave new world (překládáno do češtiny jako překrásný nový svět) by se ale v seriálové podobě dalo lehce přetavit v brave nude world (překrásný nahý svět). Z prudce inteligentní, ironií prosycené a vědou překypující předlohy totiž seriál akcentuje především promiskuitní rovinu.

V utopické budoucnosti jsou všichni šťastni, a pokud ne, zobnou si pilulku Soma, která jim otupí smysly a navodí pocit blaženosti. Nikoho tu navíc netíží ani vztahové peripetie. Monogamie je totiž sprosté slovo; jde jednoduše o to, aby každý spal s každým.

Brave New World

První dva díly, z nichž tyto první dojmy vychází, působí značně nevyrovnaně. Psycholog Bernard a vědkyně Lenina se vydávají z vyleštěného Londýna do Země divochů, což je de facto zábavní park pro obyvatele Londýna, aby mohli nahlédnout do světa, kterému dosud vládne chtíč a monogamie. Na seriálu bohužel nenajdeme mnoho nenuceného, přirozeného či organického. Plastický dekor a futuristický brutalismus Londýna působí, zřejmě nechtěně, jako plastová rostlina. Prach a špína divošské rezervace postrádá věrohodnost a tíživost. Herecké obsazení i režie jsou relativně v pořádku, ale z obou sálá určitá nerozhodnost. Brave New World je vydařené tak z 50 %, a to navíc jen proto, že člověk doufá ve zlepšení v nadcházejících dílech.

Tato aktualizace literární klasiky avšak ve svém opulentním obcování nic překrásného ani nového nepřináší.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, NBCUniversal © 2021