Recenze: Jako v bavlnce stojí na ďábelském výkonu Rosamund Pike

Ve zvráceném komediálním thrilleru Jako v bavlnce je téměř každá postava prohnilá až do morku kostí. Výjimkou rozhodně není Marla Grayson, která si mastí kapsu okrádáním důchodců. Herečka Rosamund Pike si na své prohrané roli natolik pošmákla, až si za ni vysloužila Zlatý glóbus pro nejlepší herečku v kategorii muzikál a komedie. Tuto shnilou lahůdku si můžete vychutnat na Netflixu.

Jako v bavlnce (foto: Netflix)

Čachry s důchodci

Marla Grayson se před doktory, před soudem i před světem tváří jako anděl spadlý z nebes. V momentě, kdy zástupci nejstarší generace již nejsou schopni jasného úsudku, vstupuje Marla na scénu. Stává se jejich zákonným zástupcem, jelikož jejím životním posláním je přeci nebohé staroušky chránit a zajistit, aby se měli jak v bavlnce. Ve skutečnosti jí však jde o to, aby si ona sama žila jako ve vatě. V praxi to znamená převzít moc nad životem důchodce, poslat ho do pečovatelského ústavu, rozprodat jeho majetek, a pak se zvesela přesunout na další oběť. To, že americká legislativa Marle umožňuje její čachry s lidskými životy, je pak kapitola sama o sobě.

Dalším zářezem pro Marlu a její přítelkyni a kolegyni Fran (Eiza González) je zámožná Jennifer (Dianne Wiest), jež nejenže žije sama, ale nemá ani žádné příbuzné a přátele. To, co se jeví jako jednoduchá práce a zlatý důl, se ovšem zkomplikuje, když se ukáže, že Jennifer má utajovaný a zprvu nespecifikovaný vztah k záhadnému mafiánu Romanovi (Peter Dinklage). Ten požaduje její okamžité propuštění z Marliny péče a nezdráhá se jít přes mrtvoly.

Jako v bavlnce (foto: Netflix)

Ďábelský výkon

Jako v bavlnce stojí především na lahodně ďábelském výkonu Rosamund Pike. Nelze se vyhnout srovnání s thrillerem Zmizelá režiséra Davida Finchera z roku 2014, v němž Pike hraje podobně vypočítavou mrchu. Pike naštěstí slepě nekopíruje to, co se jí podařilo ve Zmizelé, ale spíš rozšiřuje svůj herecký registr o další zlověstné tóny. Těžko říct, která z těchto jejích dvou postav vládne větší mírou psychopatie. Pravděpodobně byste si nepřáli dostat se do styku ani s jednou, tedy pokud nemáte masochistické sklony; v takovém případě račte dál.

Jako v bavlnce (foto: Netflix)

I zbytek hereckého ansámblu odvádí výbornou práci, především pak Peter Dinklage, jenž kombinuje zvrácenou inteligenci a smutná psí očka.

Film samotný bohužel neoplývá stejnou mírou kvality jako herecké výkony. Vyznačuje se značnou nevyvážeností, kdy se střídají vynikající scény s vyloženě hluchými místy. Některým divákům může být navíc během sledování snímku, ve kterém amorální lidé páchají zločiny na bezbranných, i poměrně těžko. Pokud ale přistoupíte na podlá pravidla hry, film se vám náležitě odmění. Nebudete se sice asi cítit jako v bavlnce, ale spíše v cukrové vatě, která páchne přepáleným a zhořklým karamelem. Pod nánosem ostatního cukru to ale s malým sebezapřením strávíte.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 90%
  90
 • Hudba - 70%
  70
 • Kamera - 75%
  75

Jako v bavlnce (2020)

Na charakter postavy Marly, jíž hraje Rosamund Pike, by se hodil téměř jakýkoliv negativně zabarvený atribut. Marla může být chvílemi zkažená, zlá a místy až ohavná. Přesto však, ať už to je její ledovou krásou nebo neotřesitelnou grácií, dokáže Rosamund Pike vyvolat alespoň špetku sympatie. Na takto konfliktní, matoucí a šťavnatou postavu je radost pohledět. A nad tím, že snímek samotný za svou herečkou občas klopýtá s jazykem na vestě, se dá přivřít jedno oko.

74 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix © 2020

Jako v bavlnce
I Care a Lot
Krimi / Drama / Thriller
USA / Velká Británie, 2020, 118 min
Premiéra: 19. 2. 2021 Netflix
Režie: J. Blakeson
Scénář: J. Blakeson
Kamera: Doug Emmett
Hudba: Marc Canham
Hrají: Rosamund Pike, Peter Dinklage, Eiza González, Dianne Wiest, Chris Messina, Nicholas Logan, Alicia Witt, Isiah Whitlock Jr., Damian Young, Macon Blair, Celeste Oliva, Georgia Lyman, Ava Gaudet, Chad Knorr, Emily Petta, Christopher Michael Cagle