Nepřehlédněte

Rozhovory s herci Posledního závodu přímo z placu: Marek Adamczyk

Natáčení filmu Poslední závod je v polovině. Drama z počátků lyžařského sportu podle skutečné události, jíž byla tragická smrt závodníka Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty, vzniká v produkční společnosti Punk Film. Režie se ujal Tomáš Hodan, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Filmaři před pár dny opustili Labskou boudu, kde natáčeli ty nejdramatičtější momenty filmu. Právě v den zveřejnění tohoto článku (24. 3. 1913) si tuto tragickou událost připomínáme.

Poslední závod Marek Adamczyk (Rath), Jan Nedbal (Feistauer) (foto: Nikolas Tušl)

Snímek Poslední závod vypráví příběh Bohumila Hanče, který byl zřejmě nejslavnějším českým lyžařem počátku minulého století. Vítězil na závodech doma i v zahraničí. Ve filmu ho hraje Kryštof Hádek. Málo se ale mluví o všestranném sportovci Emerichu Rathovi, jenž se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, jež ostatní Němci z Krkonoš z nacionálních důvodů bojkotovali. S Hančem se přitom velmi dobře znal a setkal se s ním i na startu závodu v roce 1913, který se stal českému závodníkovi osudným. Po prvním kole se nevyzpytatelné horské počasí prudce zhoršilo a vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci závod vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později byl v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata (Vladimír Pokorný), Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát.

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč se po své smrti stal legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec. Poslední závod chce tohoto zapomenutého hrdinu představit divákům. Ratha ve filmu zpodobní hned dva herci – Marek Adamczyk a Oldřich Kaiser.

Poslední závod první klapka ve Františkově (foto: Marek Novotný)

S Markem Adamczykem jsme se potkali na začátku natáčení v Hostinném. Co si myslí o postavě, kterou ztvárňuje? A jak se připravoval na jízdu na historických lyžích a mrazivé horské prostředí?

Emerich Rath je velmi zajímavá postava, která z příběhu o tragické smrti Hanče a Vrbaty vinou komunistů zcela vypadla. Čím vás, když jste si četl scénář, Rath zaujal?

Ještě dřív, než jsem si přečetl scénář, začal jsem si číst víc o Rathovi. Moc jsem o něm předtím nevěděl. A myslím si, že každý, kdo se s tou postavou setká, tak jí bude zaujatý na první pohled. Byl to univerzální sportovec. Žil podle takových až antických zásad, ve smyslu vzdělávání těla i ducha. Byl důsledný abstinent a vegetarián. A neuvěřitelně zásadový člověk, to byla první věc, která mě zaujala. A pak spoustu dalších. V příběhu Hanče a Vrbaty, tak, jak se obvykle vypráví, nehraje Rath žádnou roli.  Dokonce ani lidé, kteří z Krkonoš pocházejí, Ratha neznají.

Poslední závod – Marek Adamczyk

V březnu budete natáčet v okolí Labské boudy, přímo v místech, kde se kdysi odehrál Hančův Poslední závod. Čekají vás tedy velmi dramatické scény. Je něco, čeho se obáváte nebo na co se naopak těšíte?

Obávám se toho, že nebude vycházet počasí, to by mohl být problém. To je asi nejzásadnější věc, co by se mohla pokazit. A taky doufám, že se nám podaří ten příběh zachytit se ctí, protože vyprávět o reálných postavách, zvlášť když se jedná o takovou až kultovní záležitost, kterou má řada lidí uloženou v srdci, je vždycky ošemetné, a nikdo to nechceme pokazit.

Jaká byla vaše příprava na natáčení?

Absolvovali jsme výcvik na historických lyžích, abychom se na nich naučili jezdit. Už minulý rok, kdy se původně mělo začít natáčet, jsem začal víc trénovat, abych sportovci Rathovi dokázal dostát svou fyzičkou. Taky za sebou máme spolu s ostatními otužovací kurzy, abychom zvládli natáčení v mrazivých podmínkách.

Film produkuje Ondřej Beránek z Punk Filmu, koprodukuje ho mimo jiné Česká televize. Poslední závod uvede v kinech Bontonfilm v únoru 2022.

připravila: Vladana Brouková
foto: Punk Film © 2021

%d blogerům se to líbí: