Zack Snyder: Svou verzi Ligy spravedlnosti jsem měl dva roky uloženou v notebooku (rozhovor)

Na 18. březen čekal zástup fanoušků režiséra Zacka Snydera více než tři roky. Dlouho nebylo jasné, zda vůbec nějaká režisérská verze Ligy spravedlnosti z roku 2017 vznikne. Původní film podle fanoušků i kritiků utrpěl díky nečekanému režisérskému angažmá Josse Whedona. Zack Snyder odstoupil od finální realizace kvůli rodinné tragédii a s odstupem se kvůli naléhání fanoušků z celého světa rozhodl realizovat speciální verzi Liga spravedlnosti Zacka Snydera. Co ho k tomuto rozhodnutí vedlo a na co se vlastně můžeme těšit? Dozvíte se z následujícího rozhovoru s režisérem. Film je už nyní k dispozici na HBO GO.

Zack Snyder a představitel Aquamana Jason Momoa

Režisérský sestřih filmu Liga spravedlnosti režiséra Zacka Snydera byl dlouho považován za mýtus. Nikdo nevěděl, jestli skutečně existuje. Co tedy bylo před tím, než jsme se dozvěděli, že se můžeme těšit na Ligu spravedlnosti Zacka Snydera?

Existovala skoro čtyřhodinová verze. Nebyly to celé čtyři hodiny, ale skoro ano. Měl jsem ji uloženou v notebooku jako video v QuickTime. A tento soubor mi celé dva roky ležel na ploše. Občas jsem ho ukázal svým přátelům a říkal jsem jim: „Tenhle film nikde jinde neuvidíte!“. Všechny vizuální efekty byly ve fázi previzualizace a film jsem udělal černobílý. V takovém stavu byl celé dva roky.

Myslel jste, že s ním někdy něco uděláte?

Říkal jsem si, že možná bude za deset let někdo chtít vytvořit novou verzi nebo kousek použít pro svůj dokumentární film.

K vydání nakonec došlo vlastně díky velkému zájmu fanoušků. Co pro vás tato fanouškovská kampaň znamenala? A kdy vám došlo, že by váš režisérský sestřih skutečně mohl oficiálně vyjít?

Upřímně řečeno, ta myšlenka se formovala pomalu. Nepřišla jen tak z ničeho nic. Definitivní přelom nastal na druhé výročí uvedení Ligy spravedlnosti 17. listopadu 2019, kdy se fanoušci spojili [v kampani na Twitteru] a jednohlasně naléhali: „Chceme Snyderův sestřih“. Tehdy jsem si definitivně řekl: „Pane jo!“ a pak jsem si pomyslel: „Ty jo, fakt by to mohlo vyjít.“ Zanedlouho poté mi volali z Warner Bros. a ptali se: „Jak náročné by to bylo?“

Ben Affleck a Zack Snyder na place

Jak byste popsal Ligu spravedlnosti Zacka Snydera? Jakou jste měl vizi?

Ta vize je v samotném názvu. Je to Liga spravedlnosti. Všechny ty neuvěřitelně kultovní postavy jsem chtěl postavit vedle sebe do jednoho týmu, do jedné ligy. Opravdu jsem chtěl, abychom nahlédli hluboko do nitra každé postavy a abychom dokázali porozumět její psychologické i emocionální stránce, takže když se následně spojí do jedné rodiny, divák chápe, proč to není jednoduché. A chtěl jsem se ujistit, že záporáci, kterým se postaví, nebudou žádná párátka. Tak nějak jsem si to vysnil. Díky bohu jsem měl k dispozici úžasné herce a neuvěřitelného scenáristu Chrise Terrio. Měl jsem z nich pocit, že jdeme společně za stejným cílem.

Změnilo se během čtyř let mezi natáčením a vydáním Ligy spravedlnosti Zacka Snydera v sestřihu hodně? Změnil se váš pohled na ten příběh?

Je to stejná verze, kterou jsem dokončil v lednu 2017. Byl to první střih toho filmu, který jsem udělal. Upřímně řečeno, byla to ta „nejčistší“ verze. Při práci na této verzi bylo příjemné přeskočit prostřední fázi dalšího stříhání a přepracovávání a přejít přímo k finálním pracím. Filmy mohou [během postprodukce] narážet na různá úskalí, do všeho se může zamotat politika . Když jsme tuto verzi oprášili a podívali se na ni, měli jsme pocit, že z ní dýchá umělecká čistota. Všichni jsme si ji společně pustili v kině. Já jsem ji už nějakou dobu neviděl a všichni jsme si řekli: „Hej, to je super“.

Trailer k původní verzi z roku 2017

K dokončení filmu jste ještě něco málo dotáčeli. Jaké to bylo vrátit se k tomu tématu po několika letech jako režisér?

Natáčeli jsme tři dny. Natočili jsme jen dvě kratší scény. Nejsou nijak rozsáhlé, zato jsou důležité. Vidět se s herci a s velkou částí původního štábu bylo super. Pracoval jsem s herci, které dobře znám a mám je rád, takže to byla velká zábava.

V tomto filmu poprvé doopravdy uvidíme Cyborga. Co se vám na této postavě líbí a co do filmu přináší?

Cyborg je v mnoha ohledech skutečným srdcem filmu. Pro mě je to velice osobní postava, která se musela vyrovnat s velkou ztrátou a teď bloudí po světě a vlastně hledá, kam by mohl patřit. Co je zač? Myslím, že se v něm tak trochu odráží příběh ostatních členů Ligy spravedlnosti. Když se jednotliví hrdinové spojili do jedné velké rodiny, můžeme prostřednictvím Cyborga pozorovat, jaké to je, když nachází v jejich společnosti své pravé místo.

Uvidíme také poprvé Darkseida. Je to legendární komiksový záporák. Jaký je to pocit, oživit ho ve filmu?

Darkseid je zásadní záporná postava. Je to dobyvatel a ničitel světů. Opravdu miluji politické pozadí jeho světa, jeho vztah ke svým poskokům a jejich interakce. Myslím, že je to velká zábava. Taky mi přijde skvělý náš Steppenwolf. Ciaran Hinds je geniální herec a propůjčuje mu svůj hlas s obrovskou empatií a srdcem –⁠ nakolik je to u záporné postavy možné. Považuji ho za neuvěřitelně zajímavého a „zábavného“ záporáka.

Také jste naznačili návrat Jareda Leta jako Jokera, Batmanova největšího nepřítele. Jokera jste uvedl do svých filmů poprvé. Co vás k tomu vedlo?

Existenci Jokera ve svém filmovém vesmíru jsem několika způsoby naznačil ve filmu Batman vs. Superman. Ve filmu je Robin mrtvý. Jeho oblek je uchováván jako relikvie v Batmanově netopýří jeskyni. Tento památník má Batmanovi připomínat, jakou bolest mu Joker způsobil. Na Robinově obleku je napsáno: „Ha ha, the joke’s on you.“ To naznačuje hlubší vztah mezi těmito postavami. Hrozně jsem chtěl přidat scénu s Jokerem a Batmanem. Jejich vztah je pro tento vesmír nesmírně důležitý. Že jsem existenci Jokera ve svém vesmíru jen naznačil, ale s Batmanem se potom nesetkali, byl tak trochu zločin. Proto jsem to chtěl zkusit napravit.

Bylo to poprvé, co jste měl pod taktovkou Jareda Leta. Jaká to byla zkušenost?

Je to neuvěřitelně talentovaný herec se zápalem pro věc. Vycházeli jsme spolu výborně. Je svou postavou a celým tímto světem stejně posedlý jako já. Pracovat s ním byla radost. Hned bych se s ním pustil do dalšího filmu.

Váš film vyšel 18. března po celém světě. Proč je pro vás důležité, aby k němu všichni dostali přístup současně?

Protože moji fanoušci jsou z celého světa a podporovali s neuvěřitelným odhodláním nejen tento film a mou práci, ale i to, o čem se snažím šířit osvětu mimo ni. Informovanost o duševním zdraví a prevence sebevražd jsou věci, které mi jsou velmi blízké. Prostřednictvím fanouškovské základny jsme získali tolik peněz a pozvedli jsme úroveň povědomí o duševním zdraví natolik, že se nám daří doslova zachraňovat životy. Bylo pro mě důležité, aby se to dostalo do celého světa.

Práce na tomto filmu byla skutečně během na dlouhou trať. Jak se cítíte při doběhu do cíle?

Cítím se skvěle. Prošel jsem si neuvěřitelnou katarzí. Před rokem jsem si nedokázal představit, že na něco takového dojde, ale stalo se to. Zázraky se dějí. Pro všechny zúčastněné byla práce na tomto filmu nejen nesmírnou výzvou, ale také očistným a radostným procesem. A jsem také nadšený, jak intenzivně jsme mohli spolupracovat s fanoušky.

Zhlédnout film můžete na HBO GO zde.

-red-
zdroj: HBO Europe © 2021