Český animák Myši patří do nebe je v hlavní soutěži prestižního festivalu v Annecy

Nejvýznamnější světový festival animovaných filmů ve francouzském Annecy zařadil do svého oficiálního výběru světovou premiéru celovečerního filmu Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. Film se na festivalu účastní i filmového trhu a producenti doufají, že mu to otevře dveře do mezinárodní distribuce.

Myši patří do nebe

Film Myši patří do nebe vypráví příběh o naději, hledání lásky a odvahy, o překonávání předsudků a starých bolestí. Je to příběh myšky Šupito a lišáka Bělobřicha, kteří se vymykají svému okolí a procházejí svým světem tak trochu jinak, než by se dalo očekávat – vždycky všude pozdě, zadními vrátky a s trochou štěstí, často navzdory pravidlům. Možná proto se v celém vesmíru potkali zrovna oni dva, i když o to dopředu absolutně nestáli. Díky spojení jejich naprosto rozdílných charakterů a způsobu uvažování se jim daří překonat obrovské překážky a nástrahy, které se zdají být předem ztracené.

Tvůrci filmu Myši patří do nebe

Úspěch filmu Myši patří do nebe a jeho cestu do prestižního programového zařazení v programu festivalu Annecy ohodnotili společně oba jeho režiséři Denisa Grimmová a Jan Bubeníček: „Z premiéry filmu “Myši patří do nebe” v rámci festivalu v Annecy máme obrovskou radost. Nejen proto, že se jedná o jednu z nejdůležitějších akcí týkajících se animovaného filmu na celém světě a samo o sobě je veliká čest se jí zúčastnit, ale především proto, že Myši a Annecy patří už řadu let tak nějak dohromady. V roce 2014 začala účastí na prestižním festivalovém pitching fóru naše cesta ­ke koprodukci a díky ní k samotné realizaci. V roce 2018 festival prezentoval mimo jiné náš film na festivalu v Cannes v rámci akce Annecy goes to Cannes. V roce 2019 jsme měli tu čest Myši v Annecy prezentovat v samostatném pořadu v sekci Work In Progress a minulý rok byl film zařazen do sekce Preview online verze festivalu. A teď jsou Myši hotové a my je můžeme na tom samém festivalu předvést divákům ve světové premiéře. A to v tom největším sále v legendárním kině Bonlieu. Splněný sen.“

Myši patří do nebe

Producent filmu Vladimír Lhoták jejich pohled na spolupráci a účast na festivalu Annecy ještě doplňuje: „Film se v Annecy účastní i filmového trhu, doufáme, že světová premiéra na tomto prestižním festivalu přinese řadu nabídek na mezinárodní distribuci. Letos se netradičně nedlouho po festivalu v Annecy odehraje i festival a filmový trh v Cannes, kde budou obchodní jednání pokračovat.“

Film Myši patří do nebe vznikl v koprodukci České republiky, Francie, Polska a Slovenska a to na motivy stejnojmenné knihy Ivy Procházkové, podle níž napsali scénář Alice Nellis a Richard Malatinský. Knižní předloha získala řadu literárních ocenění u nás i v zahraničí, jednou z těchto cen je i Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.

Film bude mít premiéru 7. října 2021 a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Vladimír Lhoták (Fresh Films), vyrábí ho společnost Fresh Films v koprodukci se společnostmi Les Films du Cygne, Animoon a CinemArt SK, dále na české straně Českou televizí, DD Production a Studiem Barrandov.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto: CinemArt © 2021