Otevírají kina – co v nich v nejbližších týdnech uvidíme? (ukázky)

Trvalo to přesně 223 dnů. Tak dlouho byla v České republice zavřená kina. Nyní se znovu otevírají, i když ne všechna. Po celé republice se otevřou jednosálová či městská kina, promítat budou i autokina. Multiplexy ale čekají, až vláda povolí v kinech konzumaci. Do té doby se jim otevřít nevyplatí. Připomínáme, že k návštěvě kina musíte mít minimálně platný antigenní test. V následujícím přehledu najdete novinky, kterých se v kinech dočkáte do začátku prázdnin. Některé podzimní tituly s diváckým potenciálem se navíc do kin vrací.

Hned v pondělí můžete ve vybraných kinech vidět slovenský festivalový klenot Služebníci, který byl premiérově uveden na loňském Berlinale. V kinech se objeví také dokument o kontroverzní mladé aktivistce Greta. Na filmová plátna se vrátí české hokejové drama Smečka nebo úspěšná komedie podle knižního bestselleru Radky Třeštíkové Bábovky.

Poslední květnový premiérový čtvrtek přinese dokument Alchymická pec nahlížející na unikátní osobnost české animace Jana Švankmajera a tvůrčí proces jeho posledního filmu. Celou rodinu potěší animovaný snímek francouzské provenience Princova cesta.
Z trochu jiného soudku je silné krimi drama, které bodovalo na letošním oscarovém klání. Nadějná mladá žena zaujme hlavně scénářem a hereckým výkonem Carey Mulligan.

K vidění bude od 27. května také režijní debut Vigga Mortensena Ještě máme čas. Herec si v dramatu inspirovaném vlastním dospíváním také zahrál.

O týden později (3. června) vstoupí do kin Země nomádů. Drama Chloé Zhao získalo nejcennější oscarové ostruhy a kromě výtečné režie vyniká hereckým výkonem Frances McDormand.

Léto v Kreuzbergu je queer romance o mladé dívce z Berlína, která pozná svou první lásku a zažije i první velké trápení.
Trápení určitě zakusí i zdravotní sestřička v potemnělé nemocnici v hororu Napětí. Slibný název nepřikazuje divákům, jak se mají cítit, jde v tomto případě o odkaz na elektrický proud.
Na velkých plátnech budou mít rodiče s dětmi poprvé možnost vidět novou oscarovou pixarovku Duše o černošském muzikantovi, který se nešťastnou náhodou ocitne kdesi v neznámu.

10. června do kin vejdou další snímky zaparkované už nějakou dobu v archivech českých distributorů. Namátkou scifi thriller Godzilla vs. Kong nebo rodinná komedie Tom a Jerry, která kombinuje hrané herce s kreslenou 2D animací.

Nejatraktivnějším titulem tohoto týdne ale bude bezesporu pokračování úspěšného thrilleru o invazi mimozemských příšer Tiché místo: Část II.
Do kin zamíří také nejnovější časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Anny. Vypráví o stárnoucí prostitutce, která se premiéry filmu už bohužel nedožila.

Netypicky v pondělí 14. června vstoupí do kin disneyovka Cruella, která je prequelem legendární rodinné komedie 101 dalmatinů. V titulní roli zazáří Emma Stone.

17. června se dočkáme blockbusteru bez pravidel fyziky Rychle a zběsile 9. Možná se tentokrát proletíme až do vesmíru a to chce opravdu velká plátna!

Pro rodiny jsou tu dva americké animáky. Další Disney kousek z dílny Pixaru Luca a americká novinka Chlupáčci.

Na plátnech se objeví i Robert DeNiro s Morganem Freemanem v novince o jednom velkém podvodu Podfuk za všechny prachy.
Fanoušci německého herce Elyase M´Bareka se konečně budou moci podívat na Nightlife: Na tahu. Tentokrát populární herec ze série Fakjů hraje zamilovaného barmana.

O týden později (24. června) jsou v nabídce dva horory. V zajetí démonů 3 netřeba vůbec představovat. Manželé Warrenovi budou tentokrát bojovat o duši mladého muže.
Podobný název – V zajetí má i novinka se Sarah Paulson. Z její mateřské lásky jde v tomto filmu opravdu strach.

Bob Odenkirk si zahrál otce od rodiny, který se ze strachu odváží k velké pomstě. Thriller Nikdo mají na svědomí producenti Johna Wicka.

První velkou českou premiérou po otevření kin bude komedie Vojtěcha Moravce Matky, která se pyšní hvězdným hereckým obsazením a nechybí ani takoví herečtí matadoři jako Viktor Preiss nebo slovenská hvězda Zuzana Mauréry. Zaujmout by mohl i skvělý dokument Jindřicha Andrše o bývalém horníkovi, ze kterého se stal ajťák. Snímek se jmenuje Nová šichta.


Jak se kinaři a jejich návštěvníci během pandemie proměnili? Jakou roli hraje v lidském životě film a jakou bude hrát za deset let? O tom všem jsme si povídali s ředitelem největší tuzemské distribuční společnosti Falcon a sítě multikin CineStar, Janem Bradáčem.


Začátek prázdnin (1. července) otevře pokračování série Saw. Snímek Spirála strachu: Saw pokračuje má v hlavních rolích Chrise Rocka a Samuela L. Jacksona. Vypadá to, že série s posouvá směrem k áčkové hranici.

Dětem a jejich rodičům je určen film Králíček Petr bere do zaječích. Pokračování úspěšného filmu studia Sony ocení ti, kteří si prostořekého zvířecího drzouna zamilovali.
A další horor je opět návratem k osvědčené sérii. Obstarají ho vrazi a pronásledovatelé v pořadí šestém snímku komerčně úspěšné franšízy Očista navždy. Další českou novinkou, která míří do kin je ulítlá komedie Lucie Klein Svobody Mstitel.

O týden později (8. července) do kin dorazí česká gangsterka Adama Hobzika Ubal a zmiz. Režisér má ambici přinést na česká plátna vizuál Guye Ritchieho. Zatím se zdá, že tomuto slibu dostojí. První záběry vypadají skvěle.

Zdatným konkurentem této české novince bude samozřejmě očekávaná marvelácká sólovka Black Widow. K tomu netřeba dodávat vůbec nic.

15. července do kin vstoupí warnerácká rodinná animovaná-hraná komedie Space Jam: Nový začátek a disneyovka Raya a drak.
Chodit se určitě bude i na krimi komedii Zabijákova žena a bodyguard, ve které se opět vrací Samuel L. Jackson a Ryan Reynolds. Sekundovat jim tentokrát bude Salma Hayek.

Týden na to (22. července) přiběhne na plátna kin pes ze známého knižního bestselleru. Film Gump – pes, který naučil lidi žít natočil režisér a kameraman F. A. Brabec.

Atraktivní je i mysteriózní novinka M. Night Shyalamana Čas, která vypráví o pláži, na které extrémně rychle zestárnete.
Pravý Guy Ritchie na stříbrná plátna přivede Jasona Stathama v krimi thrillleru Rozhněvaný muž.
Rodiny s dětmi ocení očekávané pokračování známého animovaného hitu Croodsovi: Nový věk. Pravěká rodinka tentokrát bude čelit velké konkurenci.
Henry Golding známý z romantického hitu Last Christmas nebo majstrštyku Gentlemani se představí jako oživlá figura z dílny hrakářského giganta Hasbro G.I. Joe: Snake Eyes.

A dostáváme se do půlky prázdnin. 29. července se v kinech představí adaptace knihy Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Známý spisovatel a dramatik si film natočil sám a obsadil hvězdné české herce.
Potenciál velkého hitu má rodinná podívaná z dílny Sony Expedice džungle. V hlavních rolích Dwayne Johnson a Emily Blunt.

Upozorňujeme, že ohlášená data premiér se ještě mohou změnit. Tak doufejme, že se všech zmíněných filmů tentokrát už opravdu dočkáme.

-red-
foto/video/audio: archiv, Totalfilm, CinemArt, Falcon, Bioscop, Bontonfilm, Aerofilms © 2021