Total Week #21 – Streamovací války, zviřátka a hejna netopýrů

V Hollywoodu se za miliardové částky prodávají práva na celá portfolia jednotlivých studií, většina nově oznámených projektů vzniká rovnou pro streamovací služby a všechny velké společnosti se snaží utrhnout si svůj podíl na trhu. Aktuální události ze světa kinematografie jsou pěkně turbulentní a my můžeme být vděční alespoň za to, že pandemie je snad konečně skutečně na ústupu a kina snad konečně natrvalo otevřou. Mezitím si však pojďme shrnout to nejzásadnější dění a doufejme, že divák na něm jen a jen vydělá.

Bruce Willis a John Travolta opět po letech spolu ve filmu

Butch a Vincent si půjdou po krku

Bruce Willis s Johnem Travoltou si po 27 letech od premiéry Pulp Fiction zahláškují na stříbrném plátně v akčňáku Paradise City. Willis se v posledních letech objevuje téměř výlučně ve flácích béčkové až céčkové kvality a hraní se pro něj viditelně stalo pouhým živobytím, které ho už ani moc nebaví. Uvidíme, jestli se on i diváci najdou v příběhu o lovci hlav a jeho vendetě vyhlášené havajským gangsterům, vedeným právě Travoltou. Námět zní vyloženě devadesátkově a za kameru se postaví Chuck Russell, autor retro pecek, jako je Maska nebo Likvidátor, takže se třeba dočkáme plnokrevné akční řežby.

Ben Affleck jako Batman

Hejna, hejna netopýrů

Rozmohl se nám tady takový nešvar – roztrhl se pytel s netopýry. Naštěstí nejde o ty z Wuhanu, ale z Gothamu. Tento týden jsme se tak mohli dočkat hned tří novinek o chystaných projektech s Batmanem.

U toho prvního se zatím pohybujeme čistě na poli spekulací. Vlastního seriálu pro HBO Max inspirovaného fantastickou herní sérií Arkham by si podle čerstvých drbů mohl dojít Ben Affleck. Jeho verze netopýřího muže určitě měla potenciál, který ale Zack Snyder ani Joss Whedon zdaleka nenaplnil, takže další šanci by si Battfleck určitě zasloužil.
Dále si HBO Max objednalo animovaný seriál Batman: Caped Crusader, které by se mělo hlouběji ponořit do noirového stylu, který netopýřího detektiva proslavil a na který se ve filmech celkově trochu pozapomnělo. Budiž, animáky od DC jsou celkově mnohdy zajímavější a koherentnější, než cokoli z jejich rozbitého filmového universa.
Třetím projektem bude celovečerní Batgirl, samozřejmě rovněž pro HBO Max, kterou natočí dvojice Adil El Arbi a Bilall Fallah, známá hlavně díky trojce Mizerů a právě realizované Ms. Marvel pro konkurenční Disney+. Film by se měl zaměřit na Barbaru Gordon, dceru komisaře Gordona, ovšem nikoliv toho s tváří Jeffrey Wrighta, který by na HBO Max měl dostat také vlastní seriál.

Je vidět, že Warneři se usilovně pokouší po disneyovsku budovat své portfolio a začít pořádně ždímat své nejhodnotnější značky, vzhledem k nesouvislosti mezi jednotlivými projekty DC a jejich množství je ovšem jasné, že diváci v nich brzy budou mít slušnou netopýří polívku.

Na Řbitově zviřátek přibydou hrobečky

Jak je patrné už z předchozí novinky, Hollywood zkrátka trpí silnou sequelitidou. Ždímání značek a sérií nebere konce, jak ukazuje i začátek přípravných prací na pokračování dva roky starého remaku hororu Řbitov zviřátek. Autor předlohy, Stephen King, je celosvětově nejčastěji adaptovaný spisovatel, a nejspíš to tak i zůstane. Na jeho motivy totiž má vzniknout zcela nový příběh z pera Lindsey Beer, autorky letošního sci-fi Chaos Walking nebo třeba nové verze Želv ninja. Nakolik je to zárukou kvality a důvěryhodnosti, posuďte sami. Film pravděpodobně vynechá kina a poputuje rovnou na streamovací službu Paramount+.

Streamovací války: Epizoda V – Amazon a Discovery vrací úder

Že je slavné studio se lvem v logu na prodej se ví už nějakou dobu. Nyní to však vypadá, že se konečně našel kupec. VOD služba Amazon Prime se na rozdíl od konkurenčního HBO Max nemusí za své výsledky stydět, přesto jí však oproti Netflixu, Disneymu a dalším hráčům citelně chybí pořádná knihovna filmového obsahu. Možná i proto je nákup MGM za 9 miliard dolarů na spadnutí. Amazon by jím získal celou řadu kultovních značek, jako je Rocky, RoboCop nebo samotný agent 007, které by mohl začít ždímat na svém streamu podobně, jako Warneři ždímají Batmana.

Mezitím na druhé straně L.A. právě v kancelářích Warner Bros. je asi pořádně horko. Majitelem studií je totiž telekomunikační gigant AT&T, který momentálně řeší nepříliš úspěšné budování infrastruktury 5G a filmy jsou pro něj podle všeho spíš jen potenciálně profitabilní akvizicí, než jakkoli srdcovou záležitostí. Navzdory dost nejapnému rozhodnutí umístit všechny své pandemické premiéry současně do kin a na stream se však ani v oblasti kinematografie firmě příliš nedaří, a tak se AT&T topí v dluzích čítajících podle některých zdrojů až 90 miliard… ze kterých by je podle čerstvých zpráv až do zelených čísel mohl vytáhnout odprodej nedávno nabytých filmových značek společností Discovery. Někdejší dokumentární kanál o přírodě v posledních letech sklízí úspěchy s různými reality shows pochybných kvalit, díky koupi Warner Bros. by ale – podobně jako Amazon s MGM – brzy mohl získat i nepočítaně notně profitabilních značek.

Otázka pak je, co by Discovery provedl s již naplánovanou expanzí HBO Max do Evropy a zbytkem letošních premiér. Oproti původnímu plánu se totiž Duna nakonec na podzim namísto hybridní premiéry přeci jen podívá v exkluzivním okně pouze a jenom do kin. Uvidíme za týden.

Lámete-li si hlavu nad tím, jak byznysové čachry machry hlavounů za oceánem ovlivní každodenní pokoukání řadového českého diváka, nejste zdaleka sami. V ideálním případě výsledkem bude veliký výběr kvalitního, cenově dostupného, lokalizovaného obsahu, ze kterého si bude radost vybírat. V horším případě bude nabídka předražená, zabalastovaná spamem nevalných kvalit a v našem regionu pro jistotu i nedostupná. O tom, jak se kinematografie a divácké chování změnily a budou měnit kvůli pandemii, jsme si popovídali v rozhovoru se šéfem distribuční společnosti Falcon a sítě multikin CineStar, který se objeví na našem podcastu už během víkendu. Tak třeba na slyšenou.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Totalfilm, CinemArt, Warner Bros. © 2021