Nepřehlédněte

V kinech od 3. června (přehled a ukázky)

Do kin týden před otevřením multikin vstupují další novinky. Tentokrát nabídku startujeme hororem Napětí. Mladá sestřička se v něm ocitne v potemnělé nemocnici. Na česká filmová plátna se konečně podívá oscarem oceněný počin Pixaru Duše a Země nomádů. Queer tématiku přináší německý film, který byl poprvé k vidění na loňských Mezipatrech Léto v Kreuzbergu. Vlci na hranicích je oceněný český dokument, který řeší návrat zvířecích predátorů do české přírody. Nakonec tu máme dánský akční thriller Shorta.

Napětí (VB, 2021)

Londýn, zima 1974. Celá Británie se kvůli hornickým stávkám připravuje na výpadky elektrického proudu. V tuto nejistou dobu začínající zdravotní sestra Val poprvé přichází do kdysi významné, ale dnes již hodně zanedbané Východní londýnské královské nemocnice. Val je sirotkem a to, že se stala zdravotní sestrou, je jejím splněným snem. Naivní iluze začíná ztrácet hned po příchodu, kdy se setkává s přísnou vrchní sestrou, která ji vysvětlí, jaká pravidla musí bezpodmínečně a bez diskusí dodržovat. Jedním z těch pravidel je i to, že sestra se musí své práci naprosto odevzdat a obětovat. V její první den byla většina pacientů a zaměstnanců kvůli očekávaným výpadkům elektřiny evakuována do jiné nemocnice. Může se zdát, že o to méně bude mít Val práce, ale bohužel je jedna z mála, která musí zůstat na noční směnu. Ocitá se v temné, ponuré, rozpadající se a téměř opuštěné budově, kde jen několik zaměstnanců a nemohoucích pacientů neschopných převozu. Světla zhasnou, nemocnicí pomalu protéká šero měnící se v temnotu. V té temnotě se něco skrývá. Děsivé a nelidské zlo. A Valina nevinnost je přesně to, co skryté zlo probudilo.

Napětí
The Power
Horor
Velká Británie, 2021, 92 min
Režie: Corinna Faith
Scénář: Corinna Faith
Hudba: Elizabeth Bernholz, Max de Wardener
Hrají: Rose Williams, Charlie Carrick, Robert Goodman


Duše (USA, 2020)

Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do Neznáma před, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl.

Duše
Soul
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy / Hudební
USA, 2020, 100 min
Režie: Pete Docter, Kemp Powers
Scénář: Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers
Kamera: Matt Aspbury, Ian Megibben
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, Jonathan Batiste
Hrají: Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton, Alice Braga, Richard Ayoade, Ahmir-Khalib Thompson, Daveed Diggs, Phylicia Rashad, Angela Bassett, John Ratzenberger, Sam Lavagnino, Aiyanna Miorin, Azriel Dalman, Wes Studi, June Squibb, Sakina Jaffrey, Avery Kidd Waddell


Léto v Kreuzbergu (Německo, 2020)

Čtrnáctiletá Nora je tichá dívka, která se o prázdninách poflakuje po Berlíně se svou starší sestrou a kamarádkami. Pomalé tempo líných letních dnů nabourá až setkání s osobitou Romy. Díky ní totiž Nora pozná velkou první lásku, ale i trápení. Přijďte spolu s nimi zažít žhavé léto v Kreuzbergu, které všechno změnilo.

Léto v Kreuzbergu
Cocoon

Drama / Romantický
Německo, 2020, 95 min
Režie: Leonie Krippendorff
Scénář: Leonie Krippendorff
Kamera: Martin Neumeyer
Hudba: Maya Postepski
Hrají: Jella Haase, Lena Urzendowsky, Lena Klenke, Elina Vildanova, Anja Schneider


Vlci na hranicích (Česko, 2020)

Od té doby co byli vlci uznáni za ohrožený druh a začalo se s jejich ochranou, vlčí populace ve střední Evropě stále narůstá. Film Vlci na hranicích se zaměřuje na společnost, kterou vlk fascinuje, ale i děsí zároveň. Přes to, že mnoho lidí ve vlcích vidí šanci pro obnovu divoké přírody, najde se i spousta takových, kteří si vlka v přírodě nepřejí a rádi by jej vyhnali mimo dosah svých obydlí. Film se odehrává na Broumovsku na hranici České republiky s Polskem. Během posledních let region neustále čelí mnohým útokům vlků na stáda ovcí. Společnost je tak rozdělená na ty, kteří proti vlkům bojují a ty, kteří se je snaží ochránit. Skrz osobní příběhy vybraných protagonistů film hledí hluboko do motivace lidí takto jednat a dotýká se archetypálního tématu – „člověk versus příroda”.

Vlci na hranicích
Wolves at the Borders
Dokumentární
Česko, 2020, 78 min
Režie: Martin Páv
Scénář: Martin Páv
Kamera: Petr Racek
Hudba: Jiří Trtík


Země nomádů (USA, Německo, 2020)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník.

Země nomádů
Nomadland
Drama / Road movie
USA / Německo, 2020, 108 min
Režie: Chloé Zhao
Předloha: Jessica Bruder (kniha)
Scénář: Chloé Zhao
Kamera: Joshua James Richards
Hudba: Ludovico Einaudi
Hrají: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Swankie, Bob Wells, Peter Spears, Cat Clifford, Tay Strathairn, Gay DeForest, Patricia Grier, Angela Reyes, Carl R. Hughes, Douglas G. Soul, Ryan Aquino, Teresa Buchanan, Karie Lynn McDermott Wilder, Brandy Wilber, Makenzie Etcheverry, Annette Webb


Shorta (Dánsko, 2020)

Je nejasné, co se přesně stalo, když byl devatenáctiletý Talib Ben Hassi v policejní vazbě. Policisté Jens a Mike jsou na běžné hlídce v kodaňském ghettu ve chvíli, kdy v rádiu oznámí Talibovu smrt. Zpráva roznítí nekontrolovatelný vztek mezi mládeží v ghettu, kteří touží po odplatě. Najednou se oba policisté ocitají v pastí a musí bojovat zuby nehty, aby našli cestu ven. Nadčasový thriller o policejní brutalitě a rasovém napětí vás stejně jako francouzský film Bídníci nenechá chladným vůči násilí všude kolem.

Shorta
Akční / Thriller
Dánsko, 2020, 108 min
Režie: Anders Ølholm, Frederik Louis Hviid
Scénář: Frederik Louis Hviid, Anders Ølholm
Kamera: Jacob Møller
Hudba: Martin Dirkov
Hrají: Jacob Hauberg Lohmann, Simon Sears, Arian Kashef, Josephine Park, Dulfi Al-Jabouri, Michael Brostrup, Imad Abul-Foul

%d blogerům se to líbí: