Letošní Anifilm je u konce, jaký byl první velký festival po lockdownu?

Anifilm Liberec je u konce, ceny jsou rozdány a poslední projekce jsou minulostí. Stejně jako loňský ročník, který v Liberci proběhl poprvé, se i letos Anifilm musel potýkat s koronavirovými omezeními, posunul se z května na červen, během svého konání uplatňoval nařízená opatření platná pro hromadné akce. Musely být povinné akreditace, nebylo možné prodávat jednotlivé vstupenky na programy, diváci se museli registrovat a prokazovat se OTN (očkování, test, prodělaná nemoc), velkým zásahem bylo i omezení kapacit sálů na 50%.

Letošní ročník prokázal, že Liberec a Anifilm k sobě už pevně patří. Vedle již v předchozím roce využívaných prostor se festival rozšířil i do nových míst – například do Severočeského muzea a Lázně – Oblastní galerie Liberec. Centrem se mu stal opět liberecký zámek i s festivalovým stanem na jeho zahradě, kde mnoho návštěvníků na koncertech končilo své festivalové dny. Projekce a další programy pak probíhaly v kině Varšava, Cinema City OC Fórum, kongresovém sálu hotelu Zlatý lev, v Lidových sadech, Krajské vědecké knihovně a každý večer i pod širým nebem na náměstí Dr. E. Beneše.

Festivalový tým

K letošnímu festivalu se sluší prozradit i některá čísla. V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 10 celovečerních filmů, 38 krátkých filmů, 32 filmů studentských, 15 videoklipů, 19 abstraktních a nenarativních snímků a 18 VR filmů. V mezinárodním měřítku soutěžilo také 15 počítačových her. V národní soutěži Český obzor se ve čtyřech kategoriích utkalo 54 filmů z ateliérů českých animátorů. V doprovodných filmových programech pak bylo k vidění 246 krátkých a 16 celovečerních filmů. Vedle mezinárodních a národních soutěží festival připravil divákům bohatý doprovodný filmový program.

Úvod k filmu Myši patří do nebe

V jeho jednotlivých tematických částech se představilo 246 krátkometrážních filmů a 16 filmů celovečerních. Svou tvorbou se tradičně představili zástupci mezinárodních porot. Hlavním tématem letošního Anifilmu pak byl program Planeta A, v němž se v širokém výběru celovečerních a krátkých snímků setkaly výpovědi o reálných problémech, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti, které doplnily filmy oslavující přírodu a život na Zemi. Program nepřehlédl ani parodie a ironické až podvratné filmy.

Poprvé se na Anifilmu představil i fenomén queer animace, využívající schopnost animace vyjádřit i nejjemnější nuance vnitřního světa člověka. V programu nechyběly ani filmy, na nichž se podílel letošní držitel ceny za celoživotní přínos animovanému filmu Edgar Dutka. Proběhly také Půlnoční animace, které představily několik filmů pro otrlé. A uskutečnilo se mnoho dalších filmových projekcí, dílen, výstav pro děti i dospělejší až dospělé diváky, filmové fanoušky a tvůrce.

Edgar Dutka

Anifilm vytvořil i řadu příležitostí pro formální i méně formální setkání a diskusí hlavně o animaci. Festival by pochopitelně nedával žádný smysl bez toho nejdůležitějšího – všechny programy letošního Anifilmu navštívilo více než 20 000 diváků.

A i když festival v neděli 27. června končí, přesto je možné si jej v Liberci připomínat až do konce roku. Až do 31. prosince 2021 bude pokračovat velká výstava k oceněnému celovečernímu filmu Myši patří do nebe. Na ní si návštěvníci můžou prohlédnout mnoho kompletních scén z filmu, loutek i výtvarných a technických návrhů k tomuto unikátnímu filmu. Výstava probíhá ve dvou patrech zahradního křídla libereckého zámku.

Myši patří do nebe – z výstavy (foto: Totalfilm)

-red-
zdroj: Anifilm 
foto: René Volfík, Eva Kořínková, Anifilm © 2021