Myši patří do nebe: nový český loutkový film na Anifilmu (první dojmy)

Dvě zvířátka, považovaná svými blízkými za podivíny až outsidery, myška Šupito a lišák Bělobřich, se po nehodě setkávají ve zvířátkovském nebi. Ačkoli byli za života zapřisáhlými nepřáteli, v nebi sledujeme jejich společnou cestu k překonání starých bolestí, k novému začátku a ke zrodu neochvějného přátelství. Unikátní loutkový snímek adaptující dětskou knihu Ivy Procházkové se včera v předpremiéře na libereckém Anifilmu poprvé představil českým divákům. Při té příležitosti vám přinášíme naše první dojmy.

Myši patří do nebe

Film vyniká zejména ústředními tématy smrti a posmrtného života, které dětským divákům nenásilnou a hravou formou přibližuje. Ačkoli hrdinové musí v průběhu stopáže překonat celou řadu nástrah a patálií, se všemi se setkávají právě ve zvířátkovském nebi, které se spíš než idylickým odpočinkem na obláčku stává jakousi přestupnou stanicí, pomáhající zemřelé zvěři vypořádat se se svými světskými traumaty a udělat za svými životy katarzní tečku, než se vydají na další cestu. Přitom se ústřední myška s lyšákem musí potýkat nejen se svou minulostí na zemi, ale třeba i cestou strašidelným lesem nebo nad hlavou bzučící policií. Je to originální vize, která trochu vybočuje od tradičního pojetí nebe zobrazeného třeba v rovněž aktuální animované Duši od Pixaru, byť tématicky jsou si oba filmy dost podobné.

Tradiční loutková stop-motion animace je samozřejmě pohlazením pro oko, jak ukázaly už trailery. Na zvířecí postavičky je i díky povedenému dabingu (z plátna promlouvá Matouš Ruml, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus a další) radost koukat. Spolu s ručně tvořenými kulisami jsou loutky v Liberci počínaje čtvrteční vernisáží v Liberci na Anifilmu k vidění, doporučujeme tedy návštěvníkům skočit si je do Zrcadlového sálu prohlédnout.

Myši patří do nebe – z výstavy (foto: Totalfilm)

Závěr snímku o životě a smrti blízkých, do které si divák samozřejmě velmi snadno a sugestivně vyprojektuje osobní zkušenosti, je samozřejmě jaksepatří dojemný a zpotí se u něj nejedno oko. Už z více než desetileté geneze projektu, jeho celkového pojetí i tématu a titulkového věnování filmu „tatínkovi a dětem“ je zjevné, že pro manželskou režisérskou dvojici Jana Bubeníčka a Denisu Grimmovou jde o velmi osobní projekt a bude zajímavé sledovat jeho cestu kiny a mezinárodními festivaly, kde již Myši začaly sbírat první úspěchy a nadšené ohlasy. Rozhovor s oběma tvůrci vám přineseme v průběhu týdne.

Diváci snímek uvidí v klasické české kinodistribuci od 7. října 2021, kam jej uvede distribuční společnost CinemArt. 

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm, CinemArt © 2021