Recenze: Pokračování Tichého místa jako pádný důvod pro návštěvu kina

Neví se, odkud přišli, ale okamžitě po invazi na naši planetu se postavili na vrchol potravního řetězce. Reagovali na jakýkoli zvuk a jeho původce bleskově zlikvidovali. Abbottovi přežívali i díky tomu, že se kvůli nejstarší dceři všichni naučili komunikovat znakovou řečí, jenže ani to jim nakonec nepomohlo. Otevřený střet s vetřelci nepřežil otec Lee (John Krasinski) a matka Evelyn (Emily Blunt) teď se dvěma dětmi a novorozenětem zůstala sama. Pragmatické ženě je jasné, že přežít dokážou jedině s pomocí dalších přeživších. Vydávají se na nebezpečnou cestu, během které si uvědomí, že stejně velké nebezpečí jako od nezvaných hostů z jiné planety hrozí i od vlastního druhu. Lidi, co zůstali, si totiž záchranu rozhodně nezaslouží. Je tady recenze filmu Tiché místo: Část II.

Tiché místo: Část II

Původní Tiché místo před třemi lety působilo jako zjevení. Nenápadný dobrák Jim z amerického Kanclu napsal a zrežíroval drsný a emotivní příběh přežití jedné rodiny, do jehož hlavních rolí obsadil sebe a svou manželku Emily Blunt a výsledkem byl originální, komorní horor umně si hrající s jedním z našich nejdůležitějších smyslů nejen pro každodenní fungování, ale i pro audiovizuální zážitek z filmu. To všechno stále platí i v případě druhého dílu, který začíná přesně tam, kde jednička skončila, a stává se první skutečně povedenou hollywoodskou peckou od loňského března, která vám připomene, jak moc vám podobné kinozážitky scházely.

Povedená porce téhož

Příběh rodiny Abbottových pokračuje podle tradičních sequelových pravidel tak, aby svůj svět i vztahy mezi postavami prohloubil a rozšířil, s budováním mytologie se ale Krasinski zbytečně nezdržuje – zkrátka pokračuje v tom, co minule fungovalo. Někomu to bude připadat málo, pokud vás ale koncept jedničky bavil, dostanete novou, povedenou porci téhož. I přes pohled do prvního dne apokalypsy a setkání se s dalšími komunitami přeživších ovšem jde stále o intimní příběh jedné rodiny, na jejichž členech vám záleží, prožíváte s nimi jejich strach i bolest a kterým křečovitě fandíte. Je celkově osvěžující setkat se v rámci hororu s plnokrevnými postavami, které nejsou jen blbými figurkami čekajícími na obligátní odpravení ze světa.

Tiché místo: Část II. (foto: CinemArt)

Skvělí herci

Boje a nástrahy, které rozvaliny našeho světa hází Abbottovým pod nohy, vás jaksepatří drží na krajích sedačky, na kterých se v mnoha scénách (past na medvědy, západka dveří trezoru) budete neposedně vrtět, aniž by na vás film měl potřebu cákat z plátna hektolitry krve a skládat za sebe stupidní prvoplánové lekačky. Velkou zásluhu na tom kromě povedeného scénáře a režijně dobře vystavěného napětí hrají právě i herecké výkony všech účastněných, ať už jde o výjimečně sympatické a talentované dětské herce, Emily Blunt nebo nováčka Cilliana Murphyho, kterému role zlomeného, cynického přeživšího hodně sedí a okamžitě jej přijmete, aniž by šlo o prvoplánovou náhradu za Krasinskiho zesnulého Leeho.

Krasinski skvěle režíruje

Krasinski opět potvrdil svůj nečekaný scenáristický i režijní talent, který kulminuje zejména ve scénách, kdy rozdělení členové rodiny v postupné gradaci a šponování vašich nervů nezávisle na sobě řeší smrtelně nebezpečné situace, jejichž katarzi vidíme v rychlém sledu po sobě. Tiché místo: Část II vás ale nenechá vydechnout na dlouho, byť jeho úsporných 97 minut je napěchovaných nejen vyhrocenými situacemi, ale i pomalejšími momenty, kdy nás třeba detail na pomalu našlapující bosé protagonistů ponoří do atmosféry světa, při jehož sledování na plátně v přítmí kinosálu si dvakrát rozmyslíte každé odkašlání nebo křupnutí popcornu, zatímco spolu s postavami šponujete uši a čekáte, jestli kromě bzučícího hmyzu neuslyšíte i něco dalšího. Jde o umně navozený diskomfort a při sledování závěrečných titulků s jeho koncem úlevně vydechnete. Znamená to výjimečný a imerzní kinozážitek, který si určitě nenechte ujít a užijte si ho se vším všudy.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Kamera - 75%
  75
 • Zvuk - 95%
  95
 • Herci - 85%
  85

Tiché místo: Část II. (USA, 2020)

Pokračování Tichého místa je sakra napínavou, místy až nervy drásající podívanou, která stejně jako v případě jedničky skvěle pracuje nejen se zvukovým mixem a hudbou, ale i dobře napsanými a zahranými postavami, na kterých divákovi záleží, prožívá s nimi jejich bolest a zatajuje s nimi dech. Nevyžadujete-li od hororu nutně krvavý gore, není v rámci žánru filmu takřka co vytknout. Otevřený konec už teď láká na třetí díl, který, udrží-li si kvalitu předchozích dílů, završí jednu z nejlepších hororových trilogií za hodně dlouhou dobu.

85 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt

Tiché místo: Část II
A Quiet Place: Part II 
Horor / Thriller
USA, 2020, 97 min
Premiéra: 10. 6. 2021 CinemArt
Režie: John Krasinski
Scénář: John Krasinski
Kamera: Polly Morgan
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Emily Blunt, Cillian Murphy, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Djimon Hounsou, Wayne Duvall, Okieriete Onaodowan, Blake DeLong, John Krasinski, Zachary Golinger, Lauren-Ashley Cristiano