47. Letní filmová škola – Za týden odstartuje šestidenní svátek filmu v Uh. Hradišti

Letošní 47. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabídne více než 170 filmů. Festival nabídne dva nové české výrazné tituly. Na začátku novinku Muž se zaječíma ušima s Miroslavem Krobotem, Filmovku pak uzavře Zpráva režiséra Petera Bebjaka. Program festivalu začne v pátek 6. srpna v pravé poledne a skončí poslední projekcí ve čtvrtek 12. srpna ve 13 hodin. Festival zároveň odhaluje bohatý odborný a doprovodný program.

Filmovka tedy začne komediální novinkou Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima a vyvrcholí zvláštním uvedením Zprávy Petera Bebjaka která v letošním roce reprezentovala Slovensko na Oscarech. Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni, aby podali světu zprávu o zvěrstvech nacistického režimu.

V srdci Slovácka zpestří léto festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství.

Film Okupace přijede představit režisér Michal Nohejl a producentka Julie Žáčková. Chyby, nový film Jana Prušinovského, v Hradišti uvede vedle režiséra také herec Jan Jankovský. Zákulisí a dohru dokumentu Manželství přiblíží režisérka Kateřina Hager a protagonisté Zdenka a Tabish. David Sís představí Sny o toulavých kočkách neboli životopisný film o jeho bratrovi Petru, který AČFK na podzim uvede do kin. Budou se také promítat dva krátké filmy Petra Síse (Hodiny a Ostrov pro 6 000 budíků).

Odborný program obohatí ten filmový o další rozměr a pomůže divákům učinit si o uváděných sekcích komplexnější a hlubší obrázek. Probíhat bude v Klubu kultury a ve Smetanových sadech ve stanu České televize, Českého rozhlasu a Respekt stanu. Proběhnou přednášky, besedy a masterclasses neboli lekce filmu, během nichž hosté Filmovky jako Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba přiblíží svůj život s filmem. Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.

Zdeněk Svěrák se synem při natáčení chystaného filmu Betlémské světlo

Letošní novinkou je Zóna Inspirace, která vznikla ve spolupráci s festivalem Hradecký slunovrat, v níž budou probíhat diskuse např. se spisovatelkou Karin Lednickou anebo filozofkou Annou Hogenovou. Z dalších hostů se mohou návštěvníci Filmovky těšit na režiséra Viktora Tauše, hudebnici Moniku Načevu anebo spisovatele Jáchyma Topola.

LFŠ Uherské hradiště

ČT na Filmovce

„Koncept Letní filmové školy v Uherském Hradišti je zcela unikátní v tom, jak přirozeně dokáže propojovat kulturu se vzděláváním. Málokde má divák možnost vidět tolik historicky významných snímků proložených současnou tvorbou a slyšet tak detailní rozbory děl a podnětné diskuze odborníků,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Svou tvorbu na nadcházejícím sedmačtyřicátém ročníku festivalu představí i Česká televize, která na nových filmech nepřestala pracovat ani přes nepříznivou pandemickou situaci. Diváci se letos mohou těšit na žánrově zvlášť pestrou nabídku – na životopisné drama Šarlatán oceněné pěti Českými lvy, animovaný film Myši patří do nebe nebo dokument Nová šichta.

Divadlo Járy Cimrmana na Filmovce

Zdeněk Svěrák se vedle filmu bude věnovat také divadlu. Divadlo Járy Cimrmana uvede inscenaci Záskok, která byla vyprodána během pár dnů. Čtveřice My kluci, co spolu chodíme představí svědomitě nepřipravenou, surrealisticko-absurdní improvizaci. Klevetit se bude u Kaffeeklatsch dívčí trojice Holektiv, divadelního představení s tancem, akrobacií a kávou.

Divadlo ve virtuální realitě nabídne Brejlando, které natočilo tři výjimečné inscenace předních českých divadel. Návštěvníci se unikátním způsobem seznámí s divadelní adaptací Ucha Divadla Na Vinohradech, předlohou filmových Vlastníků Divadla VOSTO5 anebo s muzikálem Elefantazie Divadla ABC.

Pravidelnou součástí Letní filmové školy jsou samozřejmě i koncerty, výstavy, literární program i speciální program pro děti. Svoje stany a program mají na festivalu i Česká televize a Český rozhlas nebo týdeník Respekt.

Letní filmová škola se už několik let propojuje s akvizicí, resp. nabízí svým návštěvníkům možnost zvolit film, který AČFK poté uvede do kin. „Jsem nesmírně rád, že i letos můžeme divákům představit tři různorodé snímky, které jsou právoplatnými distribučními kandidáty v rámci projektu LFŠ uvádí. Letos se bude konat již pátý ročník tohoto projektu, ale zajistit tři filmy do finálního výběru bylo náročnější než kdy jindy. Jsem proto velmi zvědav, zda diváky nejvíce osloví norské válečné drama o velkém dětském útěku (Hranice odvahy), křehký film o dlouho skrývaném tajemství (Epilog lásky) nebo dánská venkovská tragikomedie (Persona non grata),” říká programový ředitel Jan Jílek. Vítězný snímek uvede Asociace českých filmových klubů do distribuce v lednu 2022.

-red-
zdroj: Libor Galia
foto/video: Totalfilm Media, distributoři © 2021

Praktické informace pro návštěvníky jsou k dispozici na této stránce.
@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.
Akreditace: lfs.cz/akreditace
Nejčastější dotazy: lfs.cz/FAQ