Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

61. Zlín Film Festival zve diváky na filmy adaptované podle známých knížek

V plném proudu jsou přípravy druhé části 61. Zlín Film Festivalu, kterým ožije Zlín za dva měsíce. Hlavním tématem festivalu je letos „Literatura ve filmu“ a nabídne tak slavné adaptace knižních předloh nejen na filmovém plátně, ale také v rámci doprovodného programu. Zlín Film Festival se letos koná ve dvou částech, jeho 2. díl se uskuteční od 9. do 15. září 2021.

Zlín Film Festival

„V tematické sekci Literatura ve filmu promítneme téměř 40 filmů, které jsme rozdělili do minisekcí – Klub hrdinů, Mladá akademie, Evropský koutek, Komiksů ráj a Filmová četba,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že letošní ročník bude věnován i dvěma dnes již legendárním snímkům, které se před dvaceti lety staly nedílnou součástí historie filmového řemesla. „Zmiňované filmy přispěly k obrovskému nárůstu čtenářů a fanoušků jejich knižních předloh – Pána prstenů J.R.R. Tolkiena a Harryho Pottera J.K. Rowlingové. Z Britských ostrovů se jejich obliba šířila do celého světa, který následovně reagoval dalšími nejen knižními a filmovými fantasy cestami do Zemí Nezemí,“ vysvětlila Markéta Pášmová.

J. K. Rowling – veleúspěšná autorka knih a scénářů k filmům ze světa Harryho Pottera (foto: archiv)

Kromě filmového programu se knižní téma promítne i do doprovodných aktivit podzimní části Zlín Film Festivalu. „Pro fanoušky Harry Pottera například chystáme speciální zónu rozdělenou podle čtyř bradavických kolejí v parku kolem zlínského zámku,“ přiblížila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a doplnila i další aktivity navazující na hlavní téma letošního festivalu: „O českém komiksu přijedou do Zlína povyprávět autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, tvůrčí duo Martin Šinkovský a Ticho762 a teoretik a editor Tomáš Prokůpek. Pro fanoušky amerických gigantů Marvel a DC Comics je připravena přednáška komiksového recenzenta Ondřeje Krále.“

Ve festivalových zónách se budou konat i autorská čtení spojená s besedou. Svoji zbrusu novou knihu pro mládež Liščí oči představí loňská členka filmové poroty Petra Hůlová. Na festival opět zavítá známá česká autorka knih pro děti a mládež Iva Procházková s knihou Myši patří do nebe, jejíž filmovou adaptaci budou mít možnost vidět i na velkém plátně v rámci filmového programu.

Klub hrdinů

Knižní hrdinové by vydali na jednu samostatnou filmovou přehlídku, i tak organizátoři věří, že i v této minisekci si většina dětí najde svého oblíbence. Představí se zde hrdinové jako je např. vychytralý Malý poseroutka, všemi milovaný medvídek Paddington, Atrej a Bastien z Nekonečného příběhu či Čtyřlístek, nesmrtelná parta z pera Jaroslava Němečka. Nebude chybět ani Spider-Man v animované verzi s podtitulem Paralelní světy a další filmy.

Mladá akademie

V současnosti velmi populární young adult literatuře se bude festival věnovat v části nazvané Mladá akademie. První lásky, přátelství, hledání identity či rodinné vztahy v životech dospívajících naleznou diváci ve filmech Charlieho malá tajemství, Něco jako komedie nebo Hvězdy nám nepřály. Nebude chybět i čím dál populárnější žánr fantasy ve snímcích Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti nebo Já, Simon.

Minisekce Evropský koutek

V Evropském koutku se děti seznámí s nejnovějšími filmovými adaptacemi známých evropských autorů knih pro děti a mládež. Tak jako v ostatních sekcích platí, že všechny zmíněné knihy vyšly i v češtině. Ať už se jedná o italskou klasiku Pinocchio s Robertem Benignim v roli Geppetta či adaptace dalšího románu z 19. století Bez domova Hectora Malota. Současnou evropskou literaturu budou zastupovat filmy Gorila a já švédské autorky Fridy Nilsson nebo španělští Fotbaláci spisovatele Roberta Santiaga.

 

Minisekce Komiksů ráj

Narůstající obliba komiksů mezi mladými čtenáři se promítnula i do přehlídky známých i méně známých komiksů a jejich filmových adaptací. Pro malé budou připraveni roztomilí finští Mumínci, odvážný Malý upírek světově uznávaného autora komiksů Joanna Sfara či bratrské duo v dobrodružném Zip & Zap a ostrov El Capitan. Ti starší se mohou těšit na Persepolis Marjane Satrapi či Naušiku z Větrného údolí japonského výtvarníka a režiséra Hajaja Mijazakiho.

Malý upírek

 

Minisekce Filmová četba

Literární téma nemůže opomenout ani klasické romány, které se staly inspirací pro další umělecké počiny. Sekce Filmová četba vznikla ve spolupráci s filmovým a literárním kritikem Janem Lukešem a nabídne atraktivní tituly primárně určené pro středoškolské studenty. Mýtus a Frankenstein, hrozba totality a 1984, válečná zkušenost a Na západní frontě klid či divadlo a Hamlet. Z českých zástupců to budou adaptace humoristického Saturnina, básně Kytice či Kunderova prvního románu Žert.

Frankenstein (1932)

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín Film Festival je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a dalších zemí světa a velký zájem o filmovou dramaturgii festivalu.

Významného ocenění se festivalu dostalo v závěru roku 2019 v japonském Tokiu na KINEKO International Children´s Film Festivalu, kde získal cenu KINEKO HONORARY AWARD za přínos kinematografii pro děti a mládež.

Více na www.zlinfest.cz

-red-
zdroj: Kateřina Martykánová
foto/video: Totalfilm.cz, Zlín Film Festival © 2021

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast