Recenze: Raya a drak jako vystřižení z Tomb Raidera

Kdysi dávno ve fantazijním světě Kumandry žili lidé a draci v harmonii. Kdykoliv pak zlověstné nestvůry nazývané Druuni ohrožovaly zemi, draci se pro záchranu svých lidských přátel obětovali. Nyní, o 500 let později, jsou tato monstra zpět a osamělá válečnice Raya, se vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu, aby vystopovala posledního draka a hrozivé Druuny zastavila jednou provždy. Během své cesty však zjistí, že k záchraně světa nebude zapotřebí jen dračího kouzla, ale především i důvěry.

Raya a drak (foto: Falcon)

Skoro se až zdá, jako by Disney se svým prvním animákem reprezentujícím jihovýchodní Asii mířil spíš na starší diváky než na nejmenší děti. Šikovně kombinuje roztomilé postavičky s vážnějšími emocemi a tématy xenofobie a ztráty blízkých, přičemž dětské i dospělejší aspekty sympaticky a umně vyvažuje. Vážnější momenty (smrtící mor měnící své oběti v sochy) podává s jemnou poetikou, aby děti nevyděsil, a hravější scény (zlodějské kung-fu opice a jejich mimi-návnada) zase nejsou prvoplánově hloupounké, aby dospělé nenudily.

Akce a dynamika

U rodinného filmu jde sice o jakýsi základní parametr kvality a požadavek vyváženosti u podobného snímku na papíře může znít poněkud banálně a samozřejmě, dlužno však podotknout, že zdaleka ne všem animákům se tento formální balanc daří zachytit. Raya a drak to zvládá na výbornou. Je plná akce, barev a srandovních side-kicků, zároveň v sobě však ukrývá i poněkud základní, ale přesto důležité poselství o vzájemné toleranci mezi obyvateli roztříštěného království a snaze sjednotit je navzdory jejich odlišnostem. V kombinaci s častými akčními scénami s propracovanou choreografií i dynamikou a svižnému tempu vyprávění se dospělý doprovod malých ratolestí určitě nudit nebude.

Špičková animace

Animace je tradičně špičková, jak vynikne zejména na detailních záběrech prostředí či třeba vody, u které se až nechce věřit, že nejde o reálné záběry. Snad jen tváře hrdinů působí poněkud gumově či vyžehleně a nedávná Duše od Pixaru v tomto ohledu odvedla o něco přirozenější práci, aniž by se však musela uchýlit ke kompromisům ve své výtvarné stylizaci. Výborný je i mimochodem kromě českého i originální dabing, ve kterém ústřední asiatské trio hereček Kelly Marie Tran, Gemma Chan a zejména Awkwafina jako dráček Sisu, svou rozpustilostí a komikou připomínající třeba shrekovského Oslíka s hlasem Eddie Murphyho.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Animace - 85%
  85
 • Dabing - 80%
  80
 • Hudba - 70%
  70

Raya a drak (2021)

Jakkoli klišovitě a frázovitě to zní, Raya a drak je animákem, který ocení děti i dospělí. Šikovně kombinuje starosvětské dobrodružství jak vystřižené z Tomb Raidera, sympatické a nenásilně silné ženské hrdinky, orientální asijskou poetiku a stylové, svižné akční scény. Jeho hlavní silou pak je emotivní příběh o vzájemné toleranci a vyrovnání se se ztrátou, tématech nadčasových i zcela aktuálních.

75 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2021

Raya a drak
Raya and the Last Dragon
Animovaný / Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy
USA, 2021, 114 min
Premiéra: 15. 7. 2021 Falcon
Režie: Paul Briggs, Don Hall, Carlos López Estrada, John Ripa
Režie českého znění: Vladimír Žďánský
Scénář: Adele Lim, Qui Nguyen
Překlad: Vojtěch Kostiha
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Kelly Marie Tran, Alan Tudyk, Gemma Chan, Awkwafina, Daniel Dae Kim, Sandra Oh, Benedict Wong, Ross Butler, Lucille Soong, Izaac Wang, Dichen Lachman, Sung Kang, François Chau, Jona Xiao, Thalia Tran, Patti Harrison
V českém znění: Eva Josefíková, Michaela Dinhová, Samuel Budiman, Erika Stárková, David Švehlík, Miroslav Etzler, Sabina Rojková, Radka Přibyslavská, Jaroslava Pokorná, Bruno Magne a další