Zátopek vydává soundtrack, hudbu napsala dvojnásobná držitelka Ceny Anděl

Nedílnou součástí velkofilmů je fungující hudba. K očekávanému životopisnému dramatu Zátopek ji měla pod taktovkou dvojnásobná držitelka Ceny Anděl Beata Hlavenková. Na zákulisí vzniku hudby se podívejte v nově zveřejněném videu. K datu uvedení filmu navíc vyjde filmový soundtrack ve vinylové podobě. Příběh jedinečné sportovní legendy a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka pak vstoupí do kin 26. srpna. Ještě předtím bude film uveden ve světové premiéře na letošním karlovarském festivalu.

Soundtrack čítající 14 kompozic a nahraný ve spolupráci se symfonickým orchestrem sCore Orchestra, vydává vydavatelství Minority Records na limitovaném, 180 gramovém LP sytě červené barvy s bohatě řešeným grafickým zpracováním a přílohou ve formě velkoformátového bookletu s fotografiemi z filmu.

Ze soundtracku k filmu Zátopek zaznívá velkolepost orchestru, ale i intimita klavírní hry Hlavenkové. K nahrávání byli přizváni také hosté – trumpetista Oskar Török a basista Rasťo Uhrík.  Veškerá dema vznikala ve studiu Czechmate Beaty Hlavenkové, orchestrální party pak natočila spolu se sCore Orchestra pod vedením dirigentky Michaely Rosza – Růžičkové v hudebním studiu České televize, finální mix zpracoval zvukový mistr Michal Pekárek a mastering alba připravil Matouš Godík.

Práce to byla moc krásná, náročná, ale o to víc vzrušující. Bavilo mě dotýkat se lidových písní, které byly oblíbené u Emila i Dany, bavilo mě hudebně pracovat s tempem jeho běhu, bavilo mě hledat cestu hudebního vyjádření, které bude slušet tomuto výjimečnému filmu. A dostat do světa i zlomek našeho hudebního dědictví, stejně jako nás ve světě reprezentuje Zátopkova osobnost a úspěchy. Těšilo mě pracovat se zvuky, klavírem, sound designem, orchestrem, triem a vše kombinovat.  Myslím, že odvaha je společnou nití pro celý děj a postavy, stejně tak jako pro tvůrce tohoto filmu. Mám velikou radost, že soundtrack k  filmu si ve verzi alba budete moci poslechnout také na nádherném  červeném vinylu,“ říká Beata Hlavenková.

Hlavní role ve filmu vytvořili Václav Neužil a Martha Issová.

V rámci světové premiéry na MFF Karlovy Vary se uskuteční v Domě ČT na Divadelním náměstí v Karlových Varech 21. 8. 2021 koncert Beaty Hlavenkové s Kapelou Snů, na němž bude slavnostně pokřtěno LP s hudbou k filmu Zátopek.

Film se realizuje v produkci Kryštofa Muchy a Davida Ondříčka ve společnosti Lucky Man Films. Koproducenty jsou mimo jiné Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska nebo Barrandov Studio.

Film v kinech uvede společnost Falcon.

-red-
zdroj: U. Donátová
foto/video: Lucky Man Films © 2021