Nepřehlédněte

47. Letní filmovou školu uzavřelo zvláštní uvedení Bebjakova filmu Zpráva

Projekce filmu Petera Bebjaka Zpráva ve středu večer uzavřela 47. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Dobrodružný filmový příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události. Snímek vstoupí do českých kin 11. listopadu.

Ve filmu natočeném podle autobiografického Wetzlerova románu Co Dante neviděl hrají herci ze Slovenska, Polska, Německa i Česka. Po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petera Ondrejička ze Slovenska se v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal, v menší roli se objeví Ondřej Malý a z Čech je také architekt snímku Petr Synek.
Tvůrcům se podařilo do jedné z rolí obsadit i britskou hvězdu filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb Johna Hannaha, známého i ze snímku Mumie.

„Přestože bylo filmů na téma holocaustu natočeno již mnoho, nebude jich nikdy dost. Při jejich tvorbě je dnes potřeba cílit především na mladého diváka, čemuž je nutné přizpůsobit filmové vyprávění i  vizuální prostředky,“ říká jeden z producentů filmu Zpráva Ondřej Zima z české společnosti Evolution Films.

Návštěvníci letošní Letní filmové školy

Pořadatelé LFŠ uspořádali letos 213 akcí, z nichž 170 byly filmové projekce. Jednotlivé akce se konaly v místních kinech, klubech, divadlech a parcích. Od roku 2017 funguje na festivalu programová sekce LFŠ uvádí, v rámci níž mohou diváci hlasovat pro film, který bude uveden do české distribuce.

„Sekci LFŠ uvádí letos vyhrál norský film Hranice odvahy. Pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů jej uvedeme v lednu 2022 do kin,“ oznámila marketingová ředitelka AČFK Silvie Suchnová.

Hranice odvahy – rodinný film odehrávající se za 2. světové války v Norsku

Na Filmovku přijelo několik tisíc lidí, kteří si mohli kupovat akreditace pouze po předložení potvrzení o koronavirové bezinfekčnosti – doklad o očkování, prodělané nemoci či negativním testu. Návštěvnost dosáhla zhruba 90 procent té loňské.

Radana Korená a Zdeněk Svěrák

„Já mám velkou radost, že se nám vrátili do ulic obyvatelé města, a že si užívali letos „filmovkovou“ atmosféru daleko víc než v loňském roce. Děkuji také za podporu ministerstvu kultury a Státnímu fondu kinematografie, protože bez nich bychom letošní ročník nebyli schopni uskutečnit,“ uvedla ředitelka Radana Korená.

V průběhu festivalu AČFK udělila čtyři Výroční ceny filmovým tvůrcům. Oceněnými se letos stali Zdeněk Svěrák, Martin Huba, Goran Marković a Jiřina Bohdalová. Pátou Výroční cenu AČFK obdržela jejich ředitelka Radana Korená.

Příští ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti odstartuje 29. července 2022.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, LFŠ, Falcon © 2021

%d blogerům se to líbí: