47. ročník Letní filmové školy odstartoval – Ve slovácké metropoli se promítne přes 170 filmů

V Uherském Hradišti dnes odstartovala tradiční Letní filmová škola. 47. Filmovka obdobně jako v minulém roce začíná až v srpnu, tradičně jí před pandemií patřil přelom prázdninových měsíců. Festivalové dramaturgové letos vybrali na 170 filmových titulů z let 1913 až 2021. Zahajovacím snímkem bude v sobotu večer novinka Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima s Miroslavem Krobotem v hlavní roli. Festival pak uzavře předpremiéra Bebjakovy Zprávy z období holokaustu.
Festivalové projekce ale probíhají v plném režimu už od pátku. Filmový svátek na Slovácku skončí ve čtvrtek 13. srpna.

Na úvodní tiskové konferenci promluvil slovenský divadelní a filmový herec Martin Huba. V Uherském Hradišti je podle svých slov poprvé a „velmi se těší na živou debatu s diváky“ na své Lekci filmu, která se uskuteční v sobotu v 10 hodin dopoledne. Huba bude jedním ze čtyř tvůrců, kteří dostanou „zmrzlinový kornout“ – výroční cenou Asociace českých filmových klubů.

Hořící keř (Martin Huba) foto: HBO

Prvním oceněným bude už dnes večer Goran Marković při příležitosti projekce jeho filmu Delirium Tremens (2019). Cenu AČFK převezme také Zdeněk Svěrák a v nepřítomnosti Jiřina Bohdalová, která se letošního ročníku z pracovních důvodů oproti původnímu plánu nezúčastní.

Na diváky čeká také festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství.
Film Okupace přijede představit režisér Michal Nohejl a producentka Julie Žáčková. Chyby, nový film Jana Prušinovského, v Hradišti uvede vedle režiséra také herec Jan Jankovský.

Svou tvorbu na nadcházejícím sedmačtyřicátém ročníku festivalu představí i Česká televize, která na nových filmech nepřestala pracovat ani přes nepříznivou pandemickou situaci. Diváci se letos mohou těšit na žánrově zvlášť pestrou nabídku – na životopisné drama Šarlatán oceněné pěti Českými lvy, animovaný film Myši patří do nebe nebo dokument Nová šichta.

Laureát Výroční ceny AČFK Zdeněk Svěrák se vedle filmu bude věnovat také divadlu. Divadlo Járy Cimrmana uvede inscenaci Záskok, která byla vyprodána během pár dnů. Svěrák se pravděpodobně na festivalu zmíní o nejnovějším filmovém počinu, který natočil se svým synem Janem Svěrákem. Film Betlémské světlo dorazí do českých kin příští rok.

Divadlo ve virtuální realitě nabídne Brejlando, které natočilo tři výjimečné inscenace předních českých divadel. Návštěvníci se unikátním způsobem seznámí s divadelní adaptací Ucha Divadla Na Vinohradech, předlohou filmových Vlastníků Divadla VOSTO5 anebo s muzikálem Elefantazie Divadla ABC.

Pravidelnou součástí Letní filmové školy jsou samozřejmě i koncerty, výstavy, literární program i speciální program pro děti. Svoje stany a program mají na festivalu i Česká televize a Český rozhlas nebo týdeník Respekt.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, HBO, Bioscop, Balkan Film, CinemArt, Falcon © 2021
náhledové foto: LFŠ, Libor Galia © 2021

Praktické informace pro návštěvníky jsou k dispozici na této stránce.
@letnifilmovaskola na FacebookuInstagramuTwitteru.
Akreditacelfs.cz/akreditace
Nejčastější dotazylfs.cz/FAQ