Atlas Ptáků: novinka od Olma Omerzu představuje trailer a plakát

Atlas ptáků, nový film Olma Omerzu, ve kterém excelují v hlavních rolích Alena Mihulová a Miroslav Donutil, vstoupí do kin 2. září 2021. Světovou premiéru bude mít na karlovarském filmovém festivalu v neděli 22. srpna 2021, kde se utká s konkurencí v Hlavní soutěži. Olmo Omerzu ve Varech Křišťálový glóbus dostal už v roce 2018 za výtečné komediální drama Všechno bude. Olmo Omerzu opírá svůj nový film o výrazné charakterové herectví i jemu vlastní dávku jemné ironie, aby ukázal, že občas k zachování důstojnosti musíme před druhými ztratit svou tvář. Podívejte se na oficiální trailer filmu.


Když se ve staré rodinné firmě ukáže, že z ní kdosi vyvádí peníze ve velkém, nastává konfrontace s novou realitou, na níž nebyl nikdo připraven. Ivo Róna, dlouholetý šéf prosperujícího podniku Aron, se snaží zorientovat v nechtěné situaci, kterou mu jeho děti ani okolí neulehčují, ale kterou si na sebe dost možná seslal sám. Nový film režiséra Olma Omerzu proplétá komplikované rodinné vztahy se světem moderních komunikačních technologií, které dokáží využít naše slabá místa. Ve válce, která se ve filmu pokradmu rozpoutává, ale není vůbec jasné, kdo stojí proti komu, natož kdo z ní vyjde jako vítěz.

Atlas ptáků (foto: CinemArt)

Jak si máme vyložit název filmu, vysvětluje režisér a spolu autor scénáře Olmo Omerzu: Ptáci hrají ve filmu důležitou roli. Místy komentují dění, jindy jen pábí nad problémy světa, na rozdíl od našich hrdinů zahleděných do sebe samých se zajímají o něco víc, než je jen hledání odcizených peněz. Reprezentují jakýsi ironický hlas a pohled shora. Žánrově bych film označil jako drama se silným prvkem komiky a skryté ironie.“

Atlas ptáků (foto: CinemArt) Donutil, Mihulová, Křenková, Pechlát a Kotek

„Postava Iva je psaná s myšlenkou na herce Miroslava Donutila. Byl první, koho jsem si pro tuto roli představoval. Podle mého názoru je to vynikající herec, který je příliš často typově obsazovaný, např. jako neuvolněný autokratický puntičkář, což je opak toho, jak chci charakter jeho postavy uchopit. Ivo sice je autokratický, ale nespoutaný, uvolněný a natolik sebestředný, že všechny své blízké v životě dusí. Je to patriarcha, který prožívá své poslední dny,“ říká Olmo Omerzu.

V dalších rolích uvidíme Martina Pechláta, Vojtěcha Kotka, Elišku Křenkovou, Pavlu Beretovou a v poslední filmové roli také Martina Havelku.
Film produkuje Jiří Konečný a Endorfilm, koproducenty jsou Rok Biček a Ivan Ostrochovský nebo Česká televize. Snímek má i slovinské a francouzské koproducenty.

Do kin vstoupí novinka krátce po karlovarském festivalu, 2. září.

-red-
zdroj: Johana Turner

foto/video: CinemArt © 2021