Český animák, jaký už tu dlouho nebyl – Myši patří do nebe představuje trailer

Animovaný film Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka bude mít v českých kinech premiéru 7. října. Nyní představuje ve finálním traileru příběh jeho hlavních hrdinů, myšky Šupito a lišáka Bělobřicha. A odpověď na to, zda může mezi malou myškou a velkým lišákem vzniknout opravdové přátelství, najdou nejen ti nejmenší, ale i větší a velcí diváci až v kinech.

Tvůrci filmu, Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, divákům filmu vzkazují: „Myši patří do nebe je zatím největší film, na kterém jsme kdy pracovali. Po mnoha letech plánování, vymýšlení, práce, hraní si a snění je hotový a my z něj máme velkou radost. Všichni, kdo na něm pracovali, do něho vložili mnohem víc, než je běžné a podle nás je jejich úžasná energie a nasazení na výsledku vidět. Cítíme obrovské naplnění a motivaci pro další projekty. Moc se těšíme, až se film konečně dostane k divákům!“

Tvůrci filmu Myši patří do nebe

Producent filmu Vladimír Lhoták k jejich vzkazu připojuje: „Všichni se mohou těšit na příběh o nepravděpodobném kamarádství dvou nepřátel, kteří zjistí, že jejich přátelství je výjimečné a má cenu se za něj poprat. Film nabídne více než 80 zábavných zvířecích loutek a spoustu krásných prostředí. Film provází humor i dojetí, akční a tajemné scény, ale i prostor k zamyšlení, a to vše doprovázené spoustou překrásné hudby.

Myši patří do nebe

A o čem a o kom příběh filmu vypráví? Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek – vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe.

Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně.  Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení.

Myši patří do nebe – z výstavy loutek v rámci letošního festivalu ANIFILM v Liberci (foto: Totalfilm)

Film Myši patří do nebe vznikl v koprodukci České republiky, Francie, Polska a Slovenska a to na motivy stejnojmenné knihy Ivy Procházkové, podle níž napsali scénář Alice Nellis a Richard Malatinský. Knižní předloha získala řadu literárních ocenění u nás i v zahraničí, jednou z těchto cen je i Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.

Film bude mít českou premiéru 7. října 2021 a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Vladimír Lhoták, vyrábí ho společnost Fresh Films v koprodukci se společnostmi Les Films du Cygne, Animoon a CinemArt SK, dále na české straně Českou televizí – TPS Aleny Mullerové, DD Production a Studiem Barrandov.

-red-
foto/video: CinemArt, Fresh Films © 2021