Johny Depp je ve Varech – Pozvání budí kontroverze, ale fanoušci řvou nadšením

Michael Caine i Ethan Hawke se mohou pyšnit bohatou sbírkou rozmanitých filmů a unikátních rolí, stejně jako oceněními přímo od festivalu a Jiřího Bartošky, přesto se ovšem na letošní 55. ročník bude nejspíš v budoucnu vzpomínat jako na rok, kdy do Varů zavítal Johnny Depp. Podívejte se na naše video přímo z červeného koberce.

Tento osmapadesátiletý rodák z amerického Kentucky si v průběhu své herecké kariéry prošel opravdu fascinujícím vývojem. V průběhu osmdesátých a devadesátých let oslnil jak diváky, tak filmové tvůrce svým charizmatem, talentem a nesporným nadáním vžít se do kůže všech možných šílenců a magorů, které jeho směrem režiséři posílali. Po přelomu tisíciletí se vypracoval až na post absolutní superhvězdy, na jejíž filmy se stály fronty a chodilo se na ně už čistě z principu, že v nich Johnny Depp vůbec hraje – a soudě podle našeho čerstvého zážitku z červeného koberce před hotelem Thermal tento status stále trvá.

Depp na festivalu představuje snímky rovnou dva – jím produkovaný dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků o zpěvákovi kapely The Pokes, a svůj poslední herecký počin, drama Minamata, přičemž všechny projekce s jeho účastí se beznadějně vyprodaly během několika málo vteřin, a před hotelem Thermal se kvůli možnosti spatřit z několika desítek metrů hercova záda tlačily po několik hodin obří zástupy lidí.

Jak šel čas s Johnyho kariérou

Svou hereckou dráhu Johny Depp započal hned napoprvé hitem, a to kultovním hororem Noční můra z Elm Street, kde padl do spárů slavného zabijáka Freddyho Kruegera. Projekt ho ovšem na výsluní ihned nevynesl. Mladý Depp byl nucen hledat práci jinde a místo filmového placu ji našel v televizi. Mezi lety 1989 a 1990 se tedy stal tváří detektivního seriálu Jump Street 21 a ten mu definitivně přinesl popularitu, hlavně mezi mladými diváky. Depp tedy opět zamířil do Hollywoodu a roku 1990 jeho vzestup ke statutu hvězdy pořádně nakopl režisér Tim Burton, který se jej rozhodl obsadit do svého nového filmu Střihoruký Edward. Depp v titulní roli navenek pošahaného, ale v jádru dobrosrdečného snílka zazářil a v Burtonovi navíc našel spřízněnou duši. Dvojice se stala pravidelnými kolaboranty a společně přivedla na svět řadu filmů jako Ed Wood, Ospalá díra, Karlík a továrna na čokoládu nebo Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, kde mohl Depp dát volnost svému tvůrčímu smyslu. Co se šílenosti týče, Burton jí na Deppových postavách totiž nikdy nešetřil.

S Winonou Ryder jako Střihoruký Edward

Své excentrické role u Burtona Depp samozřejmě prokládal také vážnějšími projekty jako Mrtvý muž nebo Bojovník. Teprve po premiéře dobrodružného fantasy Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, se z něj ale přes noc stala superhvězda. Coby lstivý a neuvěřitelně prohnaný kapitán Jack Sparrow měl najednou Depp na kontě svou první Oscarovou nominaci, haldy fanoušků po celém světě, miliony na účtu a čtyři pokračování, která na sebe nenechala dlouho čekat.

Rozvod a kontroverze

Roku 2011 se mu při natáčení snímku Rumový deník stalo osudovým setkání se svou budoucí manželkou Amber Heard. Depp byl několikrát ženatý v minulosti a vystřídal vztahy například s herečkou Winonou Ryder nebo Vanessou Paradis. Právě románek s Heard ale poznamenal také jeho práci. Po svatbě roku 2015 skončilo manželství pouze o rok později žádostí o rozvod, kterou Amber Heard podala na základě údajného domácího násilí. Toho se měl Depp podle jejích slov dopouštět pod vlivem drog a alkoholu. Tady začala sáhodlouhá soudní tahanice, která ještě dnes čeká na pořádné rozuzlení a definitivní verdikt.

Johnny Depp s Amber Heard

Toto ovšem nebyla jediná Deppova zkušenost se soudem. Dlouhá léta se totiž přel také s bratry Joelem a Robertem Mandelovými, které pověřil správou svého obrovského majetku čítajícího údajně až 650 milionů dolarů. V soudní síni vyšlo najevo, že většina hercova jmění je dávno pryč kvůli jeho nevázanému životnímu stylu (údajně byl měsíčně schopen utratit více než 2 miliony dolarů) a příval atraktivních rolí kvůli upadajícímu image taktéž utichal.

Deppovy nové velkofilmy jako Osamělý jezdec nebo Transcendence končily v pokladnách tragicky a když už to vypadalo, že by bývalá hvězda mohla konečně znovu zaskórovat rolí radikálního čaroděje Grindelwalda ve filmové sérii Fantastická zvířata, byla mu příležitost opět vytržena z rukou. Těsně před začátkem natáčení třetího dílu ságy totiž Depp prohrál soudní proces s deníkem The Sun, který ho v jednom ze svých článků nařkl z bití manželky. V důsledku verdiktu byl nucen z role Grindelwalda odstoupit, záporák byl přeobsazen a Deppova pověst byla pošramocena natolik, že od něj hollywoodští producenti začali raději opatrně dávat ruce pryč.

Ve Varech

Deppovo pozvání veřejnost zaskočilo nejen kvůli jeho zmíněné extrémní star-power, ale právě i kontroverzi spojené s rozvodem a obvinění z násilnictví ze strany Heard, kvůli kterému organizátoři KVIFF za jeho pozvání schytali svou dávku kritiky. Opět se tak nejen v českých médiích rozhořela stará debata o možnosti oddělování uměleckého díla od jeho tvůrce. Sami organizátoři ke kauze uvedli, že se u svých hostů nedívají pouze na případné současné kauzy, ale na jejich filmařskou kariéru jako celek.

Částečně kvůli tomu bylo proto tak překvapující, že se najednou objevil na seznamu hostů letošního festivalu v Karlových Varech. Jeho herecké portfolio mu samozřejmě nikdo upřít nemůže, v jeho aktuální situaci se ale ze strany festivalu rozhodně jedná o riskantní volbu. Jak je nicméně na reakcích publika karlovarského festivalu vidět, kontroverze ohledně Deppova příjezdu atmosféru festivalu příliš nenarušují. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se na letošní ročník bude vzpomínat s odstupem času.
Petr Schön a redakce
foto/video: Totalfilm Media, NBC © 2021

  1. […] na festivale predstavuje snímky rovno dva, píše Total film – ním produkovaný dokument Hrniec zlatiek: Pár drinkov o spevákovi kapely The […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.