Každá minuta života: Hra, trénink, cvičení, trénink a tak pořád dokola

Na právě probíhajícím karlovarském festivalu se představila dokumentární novinka Eriky Hníkové Každá minuta života. Film o mladém páru, který se věnuje výchově svého čtyřletého syna s nejvyšším možným nasazením budí otázky i kontroverze. Malý sportovec Miško má už od narození naplánovanou každou minutu svého života tak, aby se z něj jednoho dne stal úspěšný vrcholový sportovec. Situacemi z jejich rodinného života otevírá režisérka řadu otázek ohledně výchovy dětí a rodičovských výzev v dnešní době.

Hra, trénink, cvičení, trénink, a tak pořád dokola. Plavání, gymnastika, klavír, bruslení, driblování, běh, přitahování, jízda na kole, lyžování, ale také zpěv, angličtina a běžná denní komunikace v němčině namísto rodného jazyka. Tak vypadají dny čtyřletého Miška ve filmu režisérky Hníkové. Cíli vypracovat z mladého muže maximálně všestranného a úspěšného člověka je podřízeno vše. Rodiče odsunují své potřeby na vedlejší kolej, věnují synovi maximum času a malý Miško předčí svými výkony většinu vrstevníků. Na první dětská kamarádství však nemá čas.

Každá minuta života – protagonisté filmu na červeném koberci ve Varech

Režisérku Eriku Hníkovou k natočení dokumentu Každá minuta života přivedl zhruba před šesti lety příběh rodiny Zachových zveřejněný v médiích, kdy hlava rodiny Pavel Zacha popisoval proces, jak ze svého syna vychovává vrcholového sportovce dle metodiky, kterou by rád implementoval do pedagogického systému a kterou nazval „Kamevéda“ (Komplexní multirozvojová výchova dětí). Pod stejným názvem pak založil i hnutí, které pomáhá rodičům vychovávat z dětí úspěšné sportovce. Protagonisté Hanuliakovi vychovávají svého syna snad dokonce důsledněji. Možná proto se také Zacha rozhodl celý výchovný projekt Hanuliakových supervizovat a rodiče s ním vývoj syna pravidelně konzultují.

Každá minuta života – malý protagonista filmu Michal Hanuliak ml.

Každá minuta života po koncepční a formální stránce připomíná spíš hraný snímek než dokument. Je to dáno dlouhými, pečlivě kompozičně vystavěnými záběry kamery, ale i jeho klasickou vyprávěcí strukturu s dějovým obloukem, ve kterém se nevyskytují žádné dokumentární mluvící hlavy. Divák observuje spolu s filmaři situace ze života Hanuliakových, které jsou dramaturgicky vybrány tak, aby podtrhovaly název filmu. Po jeho zhlédnutí se totiž skutečně zdá, že ústřední rodina skutečně nevěnuje jedinou minutu své existence ničemu jinému než pilování dovedností malého Miška. Jakmile se např. postava otce ke konci snímku zdrží výjimečně v práci, rytmus rodiny je silně rozhozen.

Každá minuta života – (foto: Aerofilms)

Hanuliakovi vlastně touží po dokonalém dítěti, dokonalém světě. Vzhledem k jejich zjevnému zajištění, které náročný životní styl točící se kolem výchovy dítěte umožňuje, a jejich silné cílevědomosti ohledně směřování života malého Miška, tak příběh jejich rodiny a jejich metody v dokumentu bude mnohé diváky provokovat. Michal Hanuliak, hlava rodiny, si toho zřejmě je vědom: „Ze zkušeností vždy cítíme podporu od lidí, kteří s dětmi více sportují a víc se jim věnují. Negativní reakce to vzbuzuje u lidí, kteří toho s dětmi dělají méně. Myslím, si, že paní režisérce se podařilo dosáhnout toho, čeho chtěla. O filmu se bude určitě hodně diskutovat, je tam ta ambivalentnost, takže po této stránce je to fajn. Já bych tam dal možná trochu jiné scény, více sportu, i nějaké jiné věci z našeho života, různé výlety, hra s dětmi, to tam není. Ale film splní to, co od něj chtěla režisérka a producent. Po umělecké stránce mu není co vytknout, už jen to, že se dostal na festival v Karlových Varech svědčí o tom, že je to úspěšné dílo.“

Dokument režisérky Eriky Hníkové byl uveden ve světové premiéře v Hlavní soutěži 55. MFF Karlovy Vary a do českých kin vstoupí 26. srpna v distribuci Aerofilms.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2021