Soutěžní Láska pod kapotou ve Varech ukázala milence bojující se životem i závodní dráhou

Letošní bohatou účast českých filmů v obou hlavních karlovarských soutěžích doplnila v úterý večer světová premiéra dokumentu Mira Rema Láska pod kapotou. Ten se českým divákům představil výrazným dokumentem Richard Müller: Nepoznaný, který získal i Cenu české filmové kritiky. Nyní karlovarským divákům a brzy i širokému obecenstvu představuje odhodlané padesátníka Jaroslav z Moravy, který má v životě dvě vášně – rychlá auta a školní lásku Jitku. Služebně nejstarší autokrosová řidička v Čechách vrátila Jaroslavovi po zpackaném manželství naději a chuť jít dál.

Režisér Miro Remo ve svém koprodukčním česko-slovenském dokumentu Láska pod kapotou leckdy s vtipným nadhledem zachycuje kromě zabahněných zatáček osobní zápas člověka v současném světě. Organizátory festivalu v Karlových Varech zaujal film natolik, že bojuje o festivalové ostruhy v Hlavní soutěži.

Láska pod kapotou (foto Film Servis Festival Karlovy Vary)

Láska pod kapotou pracuje výhradně s reálnými situacemi. Příběh z moravsko-slovenského pohraničí, kterému nechybí humor ani drama, tak předkládá skutečné obrazy ze života Jaroslava a Jitky, kteří velkou část svého života rozmělnili řadou nesprávných rozhodnutí. Naději hledají v životním reparátu. Třetí zásadní postavou filmu je Jaroslavova matka Jiřina. A nelze nezmínit v některých scénách stále přítomné hejno much.

Úvod k filmu Láska pod kapotou ve Velkém sále hotelu Thermal

„Hledali jsme život o závod a našli jsme závod o život. Se scenáristou Jurou Šlaukem jsme chtěli natočit film, který by se vymykal narativním postupům zdejší dokumentární scény. Chtěli jsme se vymanit z prostředí sociálního dokumentu a natočit žánrový dokument,“ říká režisér Miro Remo. Své hrdiny natáčel tři roky a postupně se s nimi spřátelil.

Hlavní hrdina Lásky pod kapotou reprezentuje zemitost a ‘selfmademanství’, které dává jeho životu velkou dynamiku navzdory mnoha haváriím nejen z minulosti. Režie Mira Rema ctí realitu a skutečné události, jež nijak nepřikrášluje ani nehrotí. Remo s citem pro drama každodenního okamžiku (i zásadních životních událostí) sleduje životní zápas a závod bez souzení či moralizování,“ popisuje producent Vít Janeček.

 

Přestože sportovní klání, pokus o výhru titulu Karpatského autokrosového poháru a závodní auta, která hlavní hrdina Jaroslav jako mechanik neustále vylepšuje, jsou jen kulisou pro skutečný „závod života“, tvůrci zachytili často na mnoho kamer řadu velmi silných momentů, při kterých šlo na tratích doslova o život.

Producenty filmu Láska pod kapotou jsou Vít Janeček (D1film) a Miro Remo (Arsy-Versy), koproducenty Česká televize a RTVS.

Snímek dorazí dorazí do českých kin 16. září v distribuci Aerofilms.

-red-
foto/video: Aerofilms, Film Servis Festival Karlovy Vary © 2021