Recenze: Reminiscence – efektní vizuál a výborný Jackman v žánrovém mixu

Nick Bannister (Hugh Jackman) pomáhá svým klientům odemknout ztracené vzpomínky a vést je napříč temně svůdným světem minulosti. Jeho život se však navždy změní poté, co přijme novou klientku jménem Mae (Rebecca Ferguson). Z běžné práce se rázem stává nebezpečná posedlost a Bannister během hledání pravdy o zmizení Mae odhaluje šílené věci, přičemž musí čelit otázce: Kam až je člověk ochoten zajít kvůli těm, které miluje?

Reminiscence (foto: Vertical Entert.)

Lisa Joy, jedna z autorek seriálu Westworld, ve svém celovečerním debutu pokračuje v tématech vlivu moderních technologií na lidský život a jeho hodnotu a představuje novou vizi budoucnosti společnosti, která po ekologické katastrofě a následné válce přežívá v polozatopených metropolích ukrytých za přehradami, jejichž majitelé proměnili zbývající kusy souše v tučný developerský byznys.

Kde začíná a končí realita

Zaplavené Miami, kde se spodní patra mrakodrapů ukrývají pod hladinou a jejich obyvatelé mezi jednotlivými domy musí po benátsku cestovat pomocí člunů, je i díky působivým trikům a kameře zajímavou kulisou sci-fi příběhu, kde hlavní hrdina bere své klienty na výlety do vzpomínek, zatímco on sám šmíruje jejich vizualizaci. Potenciál tajů lidské paměti a možné paranoie, ve které by diváci ve stylu Počátku nebo Total Recallu nejistě tápali, kde začíná a končí realita, však zůstává relativně nevyužit.

Reminiscence (foto Vertical Entert.)

Jackman se zkrátka zamiluje do klientky, která po krátkém románku záhadně zmizí a Reminiscence se v tu ránu mění v ryzí detektivku, ve které se výlety napříč pamětí stávají spíš narativní pomůckou, skrze kterou je divákovi dávkována expozice. Flashbacky jsou jednoduchou a přímou ilustrací jak z potterovské myslánky, nejrůznějších zkreslení nebo psychologie paměti se Lisa Joy ve scénáři dotýká jen velmi povrchově. Informace a vysvětlivky se z plátna navíc po většinu stopáže hrnou v Jackmanově noirově pojatém voice-overu, který ze scenáristického hlediska působí místy poněkud neobratně. Naštěstí se mu ale na konci filmu dodá poměrně uspokojivého vysvětlení toho, ke komu Jackmanova postava vlastně mluví. Stejně tak závěr díky bohu částečně ospravedlňuje některé jalové romantické dialogy ústřední dvojice, které tahají za uši svou strojeností a nepřirozeností.

Reminiscence (foto: Vertical Entert.)

Logických zaškobrtnutí (Nickovi se nezdá divné, že Mae zaplatí značnou sumu za odemknutí vzpomínek kvůli ztraceným klíčům, když o chvíli později tvrdí, že sotva zaplatí nájem; Nick má na vzpomínkovou technologii monopol a nikdo jiný ji neovládá, kvůli čemuž policisté v potřebě využít ji pří výslechu nemohou jít za nikým dalším) v příběhu najdeme více a pocitu ne zcela využitého potenciálu se úplně při sledování zbavit nelze, přesto je Reminiscence poměrně působivou sci-fi jednohubkou.

Skvělý vizuál i hudba

Zásluhu na tom má kromě několika dobrých nápadů nejen zmíněný vizuál, ale i stylová hudba. Zaujme i přehledná a umně nasnímaná akční scéna zakončená efektní podvodní sekvencí a hrou světel, která nemá zapotřebí si vypomáhat frenetickým střihem a která i s úvodní honičkou po střechách připomene Craigovy bondovky. Zejména je ale na místě vypíchnout herecký výkon ústřední dvojice. Především Jackman totiž znovu ukazuje, že pod škatulkou Wolverina se skrývá špičkový dramatický talent, kterému bez mrknutí oka uvěříte jak výbuchy vzteku, tak zlomené srdce a zoufalství.

 • Režie - 50%
  50
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80

Reminiscence (2021)

Reminiscence jako debut jinak zjevně talentované Lisy Joy trpí řadou scenáristických neduhů a připomene řadu již viděných filmů. Několik zajímavých příběhových nápadů, závěrečné přerámování celého děje, celkově dobře zvládnutá formální stránka věci a Jackmanovo herectví ve výsledném žánrovém mixu distopické sci-fi, noirové detektivky, romance a melancholického dramatu jsou však pádnými důvody, proč filmu zkusit dát šanci.

66 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2021

Reminiscence
Romantický / Sci-Fi / Thriller
USA, 2021, 116 min
Režie: Lisa Joy
Scénář: Lisa Joy
Kamera: Paul Cameron
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Natalie Martinez, Thandiwe Newton, Cliff Curtis, Angela Sarafyan, Daniel Wu, Teri Wyble, Marina de Tavira, Mojean Aria, Sam Medina, Demi Castro, Jules Hartley, René Mena, Han Soto, Shawn Carter Peterson, Louis Hill Jr.