Recenze: Sebevražedný oddíl – ironie, humor, krev a výbuchy, prostě zábava!

Režisér James Gunn uvádí akční dobrodružství těch nejdegenerovanějších delikventů světa DC, kteří umírají touhou zachránit svět. A kruci, fakt se mu to povedlo. Přechod Jamese Gunna od Disneyho k Warnerům se rozhodně vyplatil.

Twitterové fiasko s idiotskými, dvacet let starými vtípky Jamese Gunna, kvůli kterým byl režisér a scenárista milovaných Strážců galaxie v Disneyho demonstrativně moralistickém gestu dočasně ze studia odejit, bylo to nejlepší, co se konkurenčním Warnerům a jejich skomírajícímu komiksovému DC universu mohlo stát. Okamžitě totiž po evidentně kajícímu se filmařskému hračičkovi skočili, dali mu naprosto volnou ruku… a na úkor zdržení třetího dobrodružství Starlordovy party psanců vznikl bezkonkurenčně nejlepší DC film z filmového světa Ligy spravedlnosti, kterou nastartoval Zack Snyder Mužem z oceli.

Gunův přístup k obrázkovým sešitům je naprosto osvěžující, krvavý, šílený, efektní a především třaskavě zábavný. Nový eRkový Sebevražedný oddíl se vůči pět let starému trapnému nedochůtčeti Davida Ayera neobtěžuje ani změnou jména, ani zahazováním se vzpomínáním na jeho příběh. Jistě, překvapivě rehabilituje Joel Kinnamana jako vojáka Ricka Flaga, vrací se Jai Courtney jako Captain Boomerang a především Margot Robbie jako ikonická Harley Quinn, na jakékoli budování širšího světa nebo odkazy na jiné filmy se nicméně zvysoka kašle. A je to moc dobře, protože filmové universum DC je v tuto chvíli naprosto nesourodým rozvaleništěm a jakákoli snahy o jeho přemosťování by byly kontraproduktivní. Nový Sebevražedný oddíl je zkrátka přepálenou blockbusterovou dvouhodinovkou, která stojí na vlastních nohou a je u toho sakra zábavná.

Sebevražedný oddíl

Nechybí tradiční Gunnovy trademarky ze Strážců galaxie, jako je ukazování citlivějších tváří outsiderských antihrdinů, jednoduchá poselství o důležitosti přátelství nebo roztomilé němé tváře, kterými tentokrát nejsou mluvící stromy všeho věku, ale tupý antropomorfní žralok s hlasem Sylvestra Stallonea nebo vycvičená myš. Bez přísně vztyčeného ukazováku Disneyho a jasně vytyčených producentských mantinelů si nicméně Gunn doslova libuje v pitoreskním čvachtavém násilí, nulovém slitování vůči bezejmenným filmovým vojákům v pozadí, geniálně absurdním situačním humoru a především stupidních kostýmech a schopnostech céčkového ranku DC jím vybraných postav. Hned v úvodní sekvenci režisér ukazuje, že svého privilegia odpravit (snad s výjimkou do budoucna stálě lukrativní Harley Quinn) libovolnou postavu hodlá s chutí využívat. Nechává tak hlavy svých hrdinů groteskně vybuchat a prostřelovat zleva i zprava, a divák se  neubrání myšlenkám, že ačkoliv sleduje dílo výrazně autorského filmaře, takhle nějak by si představoval komiksovku z dílny Quentina Tarantina.

Vizuál vypadá dobře

Velkým neduhem DC filmů vždycky byly papundeklové triky a přepálené schopnosti hlavních hrdinů, kteří s každou fackou demolují menší město. Města se, pravda, demolují i v Sebevražedném oddílu, vypadá to ale konečně dobře. Spolu s Gunnem ke konkurenci od Marvelu konečně dorazilo i povedené CGI a líbivá destrukce a akce. Po vzoru Strážců si navíc režisér kromě kulervoucího soundtracku a jeho geniálního provázání s děním na plátně hlídá i nejrůznější grafické a vizuálně líbivé detaily, jako jsou nápadité a zábavné názvy kapitol zakomponované přímo do dění v obrazu.

Nejlepší akční trhák léta

Při tom všem Gunn navíc dobře ví, že točí film s dvoumetrovou lasicí, mluvícím žralokem a obří vesmírnou hvězdicí, a byť i tentokrát do scénáře pašuje prostinký a nenásilný přesah, bere se film vážně jen ve zcela vhodných chvílích, ve kterých dobře se bavící divák ucítí kromě napětí a zájmu o osud před hodinou poznané postavy i dojetí. Podíl na tomto dojmu mají pochopitelně i skvělí herci. Mrazivá Viola Davis nebo sakramentsky cool Idris Elba umí vzbudit obrovský respekt, zatímco Margot Robbie je stejně hravá a roztomilá jako vždy, David Dastmalchian je jako padouch střílící barevné puntíky naprosto pošahaný a John Cena hraje nesympatické a namistrované hovado se záchodovým prkýnkem na hlavě, což je pro něj zcela ideální poloha. Potěší i řada štěků Gunnových kámošů, jako je Taika Waititi, Michael Rooker nebo Nathan Filion, kteří si evidentně pár natáčecích dní a srandu, kterou při natáčení zažívali, nemohli nechat ujít. Vy si Sebevražedný oddíl taky nenechte ujít, protože jde o zatím nejlepší akční pecku tohohle léta, která strká zběsilou rodinu i Černou vdovu do kapsy. V kontextu dosud převážně otřesné DC produkce je to nevídané a příjemné překvapení.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 85%
  85
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 85%
  85
 • Hudba - 90%
  90

Sebevražedný oddíl (2021)

Co nejdřív si zaskočte do kina s co největším plátnem a co nejlepším zvukem, protože Sebevražedný oddíl je zábavnou, těžkotonážní komiksovou jízdou utrženou ze řetězu. Je plná ironie, božího humoru, krve a výbuchů a zazní v něm nejlepší vtip o „tvojí mámě“ za hodně dlouhou dobu. Pokud chcete vypnout a zasmát se u poctivého blockbusteru hravého režiséra, který je viditelně vděčný za druhou šanci a v nejlepší formě nabízí své filmařské srdíčko na dlani, lepší šanci jste od otevření kin v rámci žánru neměli.

86 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment, Warner Bros. © 2021

Sebevražedný oddíl
The Suicide Squad
Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2021, 132 min
Premiéra: 5. 8. 2021 Vertical Entertainment
Režie: James Gunn
Předloha: John Ostrander (komiks)
Scénář: James Gunn
Kamera: Henry Braham
Hudba: John Murphy
Hrají: Margot Robbie, Joel Kinnaman, Idris Elba, Jai Courtney, Viola Davis, John Cena, David Dastmalchian, Daniela Melchior, Michael Rooker, Mikaela Hoover, Storm Reid, Taika Waititi, Nathan Fillion, Peter Capaldi, Pete Davidson, Alice Braga, Sean Gunn, Flula Borg, Joaquín Cosio, Mayling Ng, Juan Diego Botto, Steve Agee, Jennifer Holland, Sylvester Stallone