Ryan Reynolds: Diváci se ve Free Guyovi můžou těšit na překvápka, která umožnil přechod pod Disney

V akční komedii Free Guy, odlehčené variaci na Matrix nebo Truman Show, je mezi videoherními avatary Ryana Reynoldse a Jodie Comer cítit slušná chemie. Total Film se tedy rozhodl si ulehčit práci a poprosil je, aby si spolu rozhovor udělali sami. Herci se spolu bavili třeba o spolupráci s režisérem Shawnem Levym, který je známý především díky netflixovskému seriálu Stranger Things, o natáčením před zeleným pozadím nebo jestli se ve filmu měl objevit Deadpool.
Free Guy se původně měl objevit v kinech už loni v květnu, nakonec si premiéru odbyl až v tomto týdnu. Po roce a půl s covidem jsou jeho témata pospolitosti, osobní zodpovědnosti nebo pocitu záseku v jakési podivné alternativní realitě nicméně o to aktuálnější.

Ryan Reynolds a Jodie Comer

Jodie Comer (J.C.): Ryane, vážně ti přišlo natočení Free Guye jako dobrý nápad?

Ryan Reynolds (R.R.): (smích) Shawn Levy a já jsme spolu chtěli točit už roky. V mailu, kde jsem mu posílal scénář, abych ho o tomhle projektu přesvědčil, jsem se tak trochu snažil přesvědčit i sebe, a povedlo se. Uvědomil jsem si, že to chci za každou cenu natočit, protože ten film je jak koule pozitivní energie. Něčím mi připomíná Návrat do budoucnosti nebo třeba E.T., je to čistá zábava bez špatky cynismu.

J.C.: Člověk skoro zapomněl, jaký to je, odcházet z filmu a mít díky němu prostě radost.

R.R.:  Jo, přesně o to mi šlo. Podle mě jsou nejlepší šéfové firem ti, kteří nezapomněli, jaké je být zákazník. Chtěl jsem natočit film, jaký jsem sám měl chuť vidět, za který bych měl chuť utratit v kině peníze.

J.C.: Tak to mě zajímá, jak jsem vám do tohohle mixu a do role Molotovky zapadla já. Působím výbušně (smích)?

R.R.: Se Shawnem ses nám moc líbila v Na mušce. Hledali jsme někoho dynamického a sebejistého, kdo by zároveň vylepšil i můj výkon. Hrát hlavní roli není sranda, takže vždycky hledám nějakého soustředěného detailistu, aby mě hecnul. Věděli jsme, že tě chceme už od první věty na castingu a vybrali jsme dobře. Fascinovalo mě, žes natočila sama i většinu akce.

J.C.: Jo, je to pro mě lepší. Když točíš takovouhle scénu, je to vždycky po krátkých kouscích, a kdybych se střídala s kaskadérkou, bylo by pro mě daleko těžší se naladit na tu intenzitu bodu, kdy už se mám s někým prát půl hodiny. Fyzická stránka věci byla celkově na Molotovce výzva. Předtím natáčením jsem měla jen jeden břišák (smích).

R.R.: Takže se při hraní radši rveš s padouchy než s emocemi (smích)?

J.C.: Nejvíc se rvu se zeleným pozadím. Když před ním točíš s kolegou, není to tak hrozný, protože se máš čeho chytit, ale jakmile jsi v tom sám a máš si představovat obří vybuchující budovu a vypadat u toho naprosto přesvědčivě, tak je to fuška. Zároveň je ale pak obří zážitek vidět tu scénu hotovou v kině se vší parádou. To pak všechno zapadne do sebe.

R.R.: Já už si na to zvykl, ale u Free Guye jsme se snažili používat co nejvíc praktických efektů.

J.C.: Tohle byl můj první film a jsem hrozně ráda, že jsem ho točila zrovna s tebou a Shawem. Hrozně mi to dalo, dokonce jsem se naučila americký přízvuk. Navíc jsi komediálné fénius, tvoje improvizace mě vždycky rozsekaly. Bylo to jak ve snu (smích).

R.R.: Proboha, tady bych to interview ukončil (smích). Se Shawnem jsme vůbec netušili, jak který vtip bude fungovat, dokud jsme neseděli ve střižně a snažili se z toho materiálu vytřískat co nejvíc. S mladými režiséry často jdete po něčem konkrétním, natočíte i deset pokusů a pak si ve střižně stejně nadáváte, že jste měli nabrat ještě aspoň jeden. Tohle jsou ale lekce, na který si člověk musí přijít. Strašně moc jsme toho nechávali dotáčet i zpětně ze střižny, napadlo nás třeba zakomponovat do scény přepadení banky prostřih na sprostě nadávající holčičky, které za toho zloděje doma hrají. Jsou to Shawnovy dcery a měly velký problém před tátou mluvit sprostě.

J.C.: Chtěl jsi do filmu nějak propašovat Deadpoola?

R.R.: Nechtěl, protože mě bavilo točit film, co není pokračování, adaptace komiksu ani nic takového. Je to prostě původní koncept, i když založený na povědomém světě videoher. Deadpoola ten film nepotřeboval, ani by se tam moc nehodil. Diváci se ale můžou těšit na jiná velká překvápka, která umožnil přechod filmu pod Disney.

J.C.: Kdy jsme vlastně měli jít do kin původně, vloni v květnu? Vzal bys zpětně ty odsuny zpátky a vydal film radši dřív, i kdyby online?

R.R.: Ne. Sledovat film pohromadě na velkém plátně s několika desítkami nebo stovkami lidí je nesrovnatelně lepší zážitek. Po tom šíleném loňském roce mi tohle společné chození ven strašně chybělo. Každý další odsun byl sice risk, ten ale musel podstoupit každý malý i velký film. Chtěl jsem, aby se lidi bavili spolu a užili si to spolu.

J.C.: Tak si běžte spolu užít (smích).

Free Guy je právě k vidění v českých kinech.

-red-
foto/video: Falcon, Totalfilm Media, 20th Century Studios, Mediamax © 2021