Světovou premiérou Zátopka odstartoval 55. ročník MFF Karlovy Vary, oceněn byl Michael Caine

Tradiční slavnostní zahájení s Markem Ebenem v režii bratří Cabanů ozdobil svou přítomností držitel dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, Sir Michael Caine. V rámci slavnostního zahájení letošního 55. ročníku převzal z rukou prezidenta festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Po tradičním úvodním ceremoniálu následovala světová premiéra dramatu Davida Ondříčka Zátopek.

Na MFF Karlovy Vary Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.
Do Varů v druhé polovině festivalu dorazí také již dříve oznámení Ethan Hawke a Johnny Depp.

Křišťálový globus

Letos festival oznámil novinku v podobě zrušení dokumentární soutěže. Podle organizátorů festivalu jsou dokumentární snímky způsobilé účastnit se obou mezinárodních soutěží.

V Hlavní soutěži bude uvedena novinka Olmo Omerzu Atlas ptáků. Naposledy tento slovinský režisér uspěl ve Varech s filmem Všechno bude, obdržel Křišťálový globus za režii. Z dokumentů se soutěže účastní například nový film Eriky Hníkové Každá minuta života a Láska pod kapotou Mira Rema. 

Hlavní soutěž vůbec poprvé nabízí možnost uspět íránskému filmu, hojnou účast mají i filmy ze zemí bývalé Jugoslávie.

Dalším zástupcem české kinematografie bude novinka Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého. V novém filmu vítěze karlovarské soutěže za film Křižáček uvidíme Zuzanu Mauréry a Vojtěcha Dyka.

I v soutěži Na východ od Západu se objeví české snímky. Srbsko nabízí film Kořeny, Maďarsko shodou okolností film s podobným názvem Divoké kořeny. Dalším českým zástupcem v soutěži je film Marťanské lodě. Do této soutěže byl vybrán také hraný celovečerní debut Šimona Holého Zrcadla ve tmě.

Další tradiční sekcí je Zvláštní uvedení. Uveden bude například snímek V ulicích Paříže, jednozáběrový snímek myšlený jako postpandemická oslava. Zástupce v sekci má i gruzínská kinematografie. Animovaný celovečerní debut Michaely Pavlátové Moje slunce Mad bude v této sekci uveden po svém úspěchu na festivalu v Annecy.

Festival letos nabídne i dlouho plánovaný výběr nejzajímavějších restaurovaných filmů známé neziskové organizace The Film Foundation. Zakladatelem společnosti je legendární režisér Martin Scorsese. Festival uvede 10 vybraných filmů.

Festival letos zmenšil počet filmů v hlavním programu. Uvede cca 130 filmů. Jde o opatření v rámci koronavirových opatření. Menší počet filmů v programu umožní větší počet představení.

Covidová opatření

Pro vstup do kinosálů a festivalových prostor bude vyžadována kromě platné vstupenky také platná kontrolní páska potvrzující bezinfekčnost návštěvníka. Tu návštěvník obdrží oproti potvrzení bezinfekčnosti (prodělaná nemoc, očkování, platný PCR či antigenní test).
Kontrolní pásky je možné získat u pokladen a v akreditačních centrech hotelů Thermal a Pupp nebo od mobilních Covid Control Teamů (pohybujících se u pokladen a před vstupy do prostor festivalu).
Testovací místa pro PCR a antigenní testování budou umístěna u hotelů Thermal a Pupp v průběhu trvání celého festivalu.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Film Servis Festival Karlovy Vary © 2021