Total Week #34 – O tržebních marastech a zaslouženém comebacku

Varianta delta nás částečně vrací do doby, kdy se naše týdenní shrnutí filmových novinek skládaly výhradně z odsunů očekávaných premiér. Situace naštěstí není zdaleka tak zlá, jako tehdy a filmy zatím couvají jen o několik málo dní. O poznání méně veselá situace ovšem panuje ohledně spuštění zásadních streamovacích služeb na našem trhu. Nervózní jsou i producenti několika nadcházejících velkofilmů a cestovní kanceláře na Novém Zélandu, přesto jsme se však dočkali tento týden i dobrých zpráv, jako třeba comebacku jednoho polozapomenutého hereckého sympaťáka.

Logo služby Disney +

S Netflixem na věčné časy… ještě rok

Na Mandaloriana, marvelovské seriály a bohatou streamovací knihovnu v oficiální české lokalizaci si budeme muset počkat déle, než jsme původně mysleli. Myšákova továrna na peníze totiž expanzi své služby Disney+ na východní Evropu, kam se optikou amerických investorů bohužel řadí i Česko, pozdržela z letošního podzimu až na léto 2022. Zhruba do té doby si budeme muset počkat i na warnerovské HBO Max, které se momentálně koncentruje na nesmírně potenční trh latinské Ameriky.

Ačkoliv jsme se obou služeb měli původně dočkat už letos, ekonomika firem ovlivněná covidem a nejistá situace ohledně kin v nejbližších měsících nutí zábavní konglomeráty každý svůj další krok pečlivě zhodnocovat, a malinký tuzemský trh se bohužel nachází na chvostu jejich zájmu.

Souboj zubatých

V létě jsme si převážně odpočinuli od sýčkování ohledně odložených premiér, tak si pojďme spolu s variantou delta zavzpomínat na jaro. Sotva jsme se dočkali nového traileru na druhého Venoma, zubatá novinka již poněkolikáté ze zářijového termínu premiéry utíká. Nakonec ji v kinech uvidíme až celý rok od původního předcovidového data uvedení, tedy 14. 10. 2021.

Hned týden na to je pak čerstvě zaparkovaná i netrpělivě očekávaná Duna. Její tržební výsledek bude velice důležitý pro vznik a financování pokračování, jehož hlavní roli by podle čerstvých zpráv již neobstaral Timothée Chalamet, ale v souladu s knižní předlohou stále populárnější Zendaya. Vzhledem k tomu, jak vlčí službu ale udělala simultánní premiéra v kinech a na HBO Max poslednímu warnerovskému blockbusteru, Sebevražednému oddílu, která je jednou z příčin dalších masivních filmových odkladů, je bohužel na místě se o budoucnost Duny trochu bát.

Tržební souboj zubatého Venoma a zubatých pouštních červů pak může kartami rovněž slušně zamíchat, pokud ovšem oba filmy ve svém říjnovém termínu už setrvají. Jisté to rozhodně není.

007 a devíticiferná potřeba

Když už jsme u tenkého ledu tržebních předpovědí a na vlásku visících datech premiér, očekávaná bondovka Není čas zemřít kvůli opakovaným odkladům a komplikovaným a drahým smlouvám se zástupy sponzorů narostla v nákladech na masivních 464 milionů dolarů. Vzhledem k nákladům na marketing a dělení tržeb s kinaři musí tedy rozlučka Daniela Craiga s kultovním britským agentem vydělat alespoň rovnou miliardu, aby se studiu vůbec zaplatila a nepřidala se tak do řady letošních kasovních průšvihů a producentských nočních můr.

Craigův Bond by si to na konci své agentské kariéry určitě nezasloužil a za normální situace by s touto částkou pravděpodobně neměl větší problém, držme mu tedy palce, aby svou poslední a dosud nejnáročnější misi zvládl.

Rich Guy

V covidově finančním marastu je málokterý filmař vysmátý, věčně optimistický Ryan Reynolds ale může zůstat relativně spokojený. Jeho videoherní taškařice Free Guy, na které se podílel nejen jako spoluautor námětu a hlavní hvězda, ale i producent, si totiž vzhledem k situaci vede velice slušně. Ani ne týden od své premiéry totiž vydělala přes 50 milionů dolarů, což je více než dvojnásobek původně odhadovaných tržeb.

Původně foxovský projekt tak svého nového majitele Disneyho kvapně přesvědčil o svém potenciálu, a Reynold už stihl na svém twitteru oznámit přípravy dvojky.

Cruella podruhé… a krutější

Free Guy není jedinou Disneyovskou, která tento týden oznámila přípravy pokračování. Navzdory zprávám, že Emma Stone se chce nechat inspirovat Scarlett Johansson a žalovat studio o ušlé zisky zapříčiněné uvedením Cruelly na Disney+, totiž před pár dny byl oficiálně potvrzen start produkce druhého dílu. Těžko říct, jestli se herečka s Disneym dohodla, nebo zprávy o její žalobě byly jen drby, o dalším filmu se nicméně mluvilo už od červnové premiéry jedničky.

Vrátit by se měl režisér i scenárista, dějově by se pak snímek měl přiblížit původnímu filmu 101 dalmatinů, tedy do doby, kdy se Cruella nijak netajila svou touhou stáhnout kvůli luxusnímu kožichu z kůže několik štěňátek. Uvidíme, jak si s touhle proměnou rebootované sympaťačky tvůrci poradí.

Středozemě se stěhuje do Británie

Je to teprve týden od první fotografie ze seriálového Pána prstenů, a máme tu další velkou novinku. Vůbec poprvé ve více než dvacetileté historii filmových adaptací Tolkienova světa se totiž jeho produkce přesune z majestátních přírodních kulis Nového Zélandu.

Navzdory zklamání tamní vlády a odboru pro turistický ruch se totiž výroba druhé série seriálu ze světa Středozemě, která ostrovní stát proslavila, přesune příští rok do Velké Británie – údajně kvůli snaze o diverzifikaci produkce a podporu tamních studií. Ať už jsou důvody jakékoli, snad to na seriálu, který od září poběží na Amazon Prime, nebude vidět.

Pán prstenů seriál – první fotka

Vítejte v Brenaissanci

Brendon Fraser před dvaceti lety zaválel jako George z džungle a v kultovním akčňáku Mumie, aby se pak jako dobrodruh Rick O’Connell vrátil ještě ve dvou nepříliš povedených pokračováních.

Jeho kariéra ovšem nabrala strmý pád dolů, když v roce 2003 obvinil šéfa Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu ze sexuálního obtěžování, načež se mu producenti raději dost vyhýbali. Následně si prošel rozvodem, předčasnou smrtí matky a několika náročnými operacemi zapříčiněnými kaskadérskými kousky na place, než se po oblíbeném herci k podivu mnoha fandů na dlouhé roky slehla zem.

Nyní však Brendon Fraser zažívá nečekaný comeback, který k jeho velikému dojetí fandové na sítích nadšeně vítají a pojmenovali ho jako Brenaissanci. V nejbližších letech se totiž objeví v novinkách takových režisérských velikánů, jako je Martin Scorsese, Steven Sodenbergh nebo Darren Aronofsky. Vítej zpátky, Brandone.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz, Amazon, Disney © 2021