Nepřehlédněte

Tři roky s paliativním týmem, Jednotka intenzivního života měla festivalovou premiéru

Co znamená život? Že srdce bije a plíce dýchají?” Celovečerní dokument režisérky Adély Komrzý je dalším soutěžním filmem v sekci Na východ od Západu na 55. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Režisérka po tři roky sledovala paliativní tým z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a společně s průkopníky české nemocniční paliativní péče MUDr. Kateřinou Rusinovou a MUDr. Ondřejem Kopeckým otevírá v dokumentu témata, která z našich životů v podstatě vymizela. 

“Impulz k natočení filmu o paliativní péči přišel v době, kdy jsem na vlastní kůži procházela negativní zkušeností, když velmi blízkému příteli v nemocnici odcházela sestra. Topili jsme se v moři nedostatku informací, zmatku, emocionálního vypětí, a především ohromné bezmoci. Nikdo rodinu neobeznámil s tím, co se děje a co čekat. Pozornost se věnovala léčbě nemoci tak dlouho, až kamarádovi sestra zemřela. Nikdo na to nebyl připraven. Vždyť lékaři tvrdili, že léčba pokračuje. Rodina zůstala velmi dlouho frustrovaná a skutečnost kolem velké ztráty zapouzdřila a navenek vytěsnila. S odstupem jsem začala pátrat po tom, jak je možné, že odchod člověka může proběhnout tak, v mých očích, nedůstojně a nevědomě,” říká ke vzniku filmu režisérka Adéla Komrzý.

Tvůrci filmu Jednotka intenzivního života, vlevo protagonistka Kateřina Rusinová, uprostřed režisérka Adéla Komrzý, vpravo Ondřej Kopecký

Její dokument nepojednává jen o zdravotnictví nebo paliativě, ale také o lásce, o lásce k životu, k bližnímu a ke své profesi. První šanci vidět tento celovečerní dokument, který se natáčel od podzimu 2019, měli právě diváci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl umístěn do soutěžní sekce Na východ od Západu.

Jednou z největších výzev pro štáb i lékaře bylo natáčení při tak citlivých a závažných momentech, které v tu chvíli prožívali pacienti a jejich blízcí. “Přál bych divákům, aby mohli skrze dokument zahlédnout, že i ve složitém čase může nemocný a jeho rodina zažívat společně se sofistikovanou lékařskou péčí také respekt, úctu, radost, humor a laskavost,” říká lékař MUDr. Ondřej Kopecký.

Jednotka intenzivního života

Tvůrci se pokusili co možná nejobjektivněji a nejcitlivěji nahlédnout do světa lidí, kteří bojují se závažným onemocněním. “Byla bych moc ráda, aby se diváci po zhlédnutí filmu méně ostýchali a měli menší obavu se o paliativní medicíně bavit. Dozvěděli se z filmu více informací nebo si o paliativní péči uměli i požádat, když by někdo v jejich okolí čelil závažné nemoci.” uzavírá MUDr. Kateřina Rusinová.

Vznik filmu a následnou distribuci, která odstartuje 2. září 2021, podpořil i rodinný nadační fond Abakus Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Ten dlouhodobě pomáhá s rozvojem a zaváděním paliativní péče v České republice. Producentem filmu je nutprodukce a koproducenty jsou Česká televize, FAMU a UPP.

připravila: Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: nutprodukce © 2021

 

%d blogerům se to líbí: