Nepřehlédněte

Na Karlovarský festival dorazí ještě Michael Caine a Johnny Depp

K dříve oznámenému herci Ethanu Hawkovi dnes přibyly další hvězdy 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Do západočeské lázeňské metropole dorazí i legendární Michael Caine nebo Johnny Depp. Cenu prezidenta festivalu letos obdrží také Jan Svěrák. Kina budou ve Varech promítat v neomezeném režimu, diváci se ale budou muset prokázat negativním testem, potvrzením o prodělání nemoci či ukončeným očkováním. Rychlému rozeznání návštěvníků pomůže kontrolní páska na rukou. Na projekcích a vnitřních prostorech festivalu bude nutné nosit respirátor či nanoroušku.

Michael Caine

Úvodním filmem festivalu bude očekávaná světová premiéra životopisného snímku Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Letošek přinesl i zajímavý výběr nových českých snímků, k vidění bude třeba novinka Olma Omerzu Atlas Ptáků s Miroslavem Donutilem a Alenou Mihulovou.

Z dokumentů se soutěže účastní například nový film Eriky Hníkové Každá minuta života a Láska pod kapotou Mira Rema. 

Hlavní soutěž vůbec poprvé nabízí možnost uspět íránskému filmu, hojnou účast mají i filmy ze zemí bývalé Jugoslávie.

Dalším zástupcem české kinematografie bude novinka Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého. V novém filmu vítěze karlovarské soutěže za film Křižáček uvidíme Zuzanu Mauréry a Vojtěcha Dyka.

I v soutěži Na východ od Západu se objeví české snímky. Srbsko nabízí film Kořeny, Maďarsko shodou okolností film s podobným názvem Divoké kořeny. Dalším českým zástupcem v soutěži je film Marťanské lodě. Do této soutěže byl vybrán také hraný celovečerní debut Šimona Holého Zrcadla ve tmě. Zajímavým počinem, který se objeví v soutěži je i dokument Jednotka intenzivního života.

Další tradiční sekcí je Zvláštní uvedení. Uveden bude například snímek V ulicích Paříže, jednozáběrový snímek myšlený jako postpandemická oslava. Zástupce v sekci má i gruzínská kinematografie. Animovaný celovečerní debut Michaely Pavlátové Moje slunce Mad bude v této sekci uveden po svém úspěchu na festivalu v Annecy.

Festival letos nabídne i dlouho plánovaný výběr nejzajímavějších restaurovaných filmů známé neziskové organizace The Film Foundation. Zakladatelem společnosti je legendární režisér Martin Scorsese. Festival uvede 10 vybraných filmů.

V rámci dlouhodobé snahy o restaurování stěžejních děl české kinematografie bude v premiéře uveden restaurovaný snímek Jana Němce O slavnosti a hostech.

-red-
zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary 
foto/video: Totalfilm © 2021